Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Henryka Stokłosy, złożonym na 3. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 3), przekazał Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji:

Warszawa, dnia 14 grudnia 2001 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W odpowiedzi na pismo LP/043/30/01/V z dnia 21 listopada 2001 r. informuję, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podziela troskę Pana Senatora Henryka Stokłosy o poszerzenie obszaru odbioru programu regionalnego z Poznania.

Reforma terytorialna kraju przyczyniła się do powiększenia obszarów obsługiwanych przez ośrodki terenowe, a co za tym idzie polaryzacji żądań wynikających z chęci dotarcia z programem na obszar całego regionu. Realizacja oczekiwań społeczności regionu dotyczących możliwości odbioru programu regionalnego jest ograniczona. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji dokłada wszelkich starań, aby zaspokoić potrzeby w tym zakresie, jednak nie zawsze jest to możliwe. Wynika to z braku wolnych kanałów telewizyjnych. Przewodniczący KRRiT może przydzielić jedynie kanał, który wcześniej przekaże Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji zgodnie z art. 26 ust. 6 ustawy o radiofonii i telewizji.

Z przykrością informuję, że KRRiT nie dysponuje wolnymi kanałami ani w Pile Rusinowie ani w Pile. Propozycja wykorzystania do tego celu kanałów 38 bądź 56 przewidzianych dla lokalizacji Gniezno Kopaszyn nie jest realna z uwagi na odległość pomiędzy tymi lokalizacjami, która wynosi 90 km. Propozycja KRRiT skierowana do Ministra Łączności w lipcu 2000 r., a dotycząca przeniesienia 38 kanału do Poznania, a więc tylko o 45 km, nie została zaakceptowana przez Urząd Regulacji Telekomunikacji. Należy pamiętać, że przy obecnej intensywności wykorzystania kanałów w Polsce i za granicą możliwości zmiany lokalizacji stacji wcześniej uzgodnionych są bardzo ograniczone.

Biorąc powyższe pod uwagę, KRRiT nie widzi w najbliższym czasie możliwości zaspokojenia potrzeb społeczności zamieszkałej w okolicach Piły. Jedynym realnym rozwiązaniem pozostaje możliwość wprowadzenia w przyszłości naziemnej sieci telewizji cyfrowej. Telewizja cyfrowa DVB-T pozwoli zaspokoić potrzeby w tym zakresie.

Łączę wyrazy szacunku

Juliusz Braun


Oświadczenie