Oświadczenie


Minister Środowiska przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Henryka Stokłosy złożone na 2. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 1):

Warszawa, dnia 15 listopada 2001 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Sena
tu
Rzeczypospolitej Polskiej

Stosownie do pisma Pana Marszałka z dnia 31 października 2001 r., znak: LP/043/3/01/V, dotyczącego oświadczenia Pana Henryka Stokłosy − Senatora RP w sprawie Spółki z o.o. SARIA, właściciela zakładów utylizacyjnych w Gołczy, Długim Borku i Przewrotnem, uprzejmie przekładam poniższą informację.

Zakłady utylizacyjne będące przedmiotem oświadczenia są pod kontrolą właściwych miejscowo Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska.

Zgodnie z ustaleniami Inspekcji Ochrony Środowiska:

1. Zakład Utylizacji Odpadów SARIA Małopolska w Gołczy aktualnie legitymuje się zezwoleniami na korzystanie ze środowiska wymaganymi ustawami: prawo wodne, o ochronie i kształtowaniu środowiska oraz o odpadach.

W zakresie posiadanych uregulowań formalnoprawnych zakład jest pod stałym nadzorem kontrolnym WIOŚ Kraków, Starostwa Powiatowego w Miechowie, a także służb weterynaryjnych i sanitarno-epidemiologicznych.

Małopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska do 2000 roku przeprowadzał przynajmniej raz w roku kontrolę sprawdzającą w zakładzie utylizacyjnym należącym aktualnie do Spółki z o.o. SARIA, ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki wodno-ściekowej. Na podstawie wykonywanych analiz ścieków, wymierzał zgodnie z obowiązującym prawem kary za przekroczenia dopuszczalnych stężeń ładunków zanieczyszczeń.

Niezależnie od wydawanych zarządzeń pokontrolnych dotyczących spraw formalno-prawnych Małopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska pismem z dnia 10 stycznia 2000 roku działając na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska wystąpił z wnioskiem do Starosty Powiatu Miechowskiego o wszczęcie postępowania administracyjnego celem nałożenia na Spółkę SARIA obowiązku budowy dodatkowych urządzeń ochronnych wchodzących w skład oczyszczalni ścieków. Starosta Miechowski nałożył taki obowiązek w wydanym w grudniu 2000 roku pozwoleniu wodnoprawnym.

Zakład podjął działania inwestycyjne i realizuje program modernizacji zakładu oraz rozbudowy urządzeń ochronnych. Zrealizowanie przedłożonego programu do 2003 r. powinno doprowadzić do rozwiązania nie tylko problemów gospodarki wodno-ściekowej, ale także uciążliwości zapachowej.

W zakresie urządzeń ochronnych w roku 2001 zbudowano i uruchomiono m.in.: instalację flotacji ścieków, tlenu ciekłego dla części biologicznej oczyszczalni oraz sita obrotowe. Instalacja flotacji i sit dała efekty w postaci redukcji zanieczyszczeń organicznych w ściekach surowych o ok. 80% powodując odciążenie części biologicznej, której praca wraca do normy po zaburzeniach mających miejsce w lecie 2001 r.

W roku 2001 w związku z istotnymi zaburzeniami gospodarki wodno-ściekowej w zakładzie, WIOŚ przeprowadził 3 kontrole sprawdzające z wykonaniem analiz ścieków i wymierzył stosowne kary, a także informował na bieżąco o sytuacji w zakładzie, zainteresowane organy samorządowe i inne instytucje zwracające się do WIOŚ w tej sprawie.

W związku ze stwierdzeniem wylewania ciekłych odpadów na terenie zakładu, Małopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska wydał decyzję administracyjną z dnia 25 lipca 2001 r. wzywającą prokurenta zakładu SARIA do zaprzestania odprowadzania odpadów ciekłych do ziemi na terenie zakładu.

Małopolski WIOŚ stwierdza, że obecnie oczyszczalnia pracuje poprawnie i redukuje zanieczyszczenia w ściekach do poziomu wskaźnika ChZT − ok. 200 mg O2/l, a także, że zakład prowadzi niezbędną dokumentację dotyczącą gospodarki wodno-ściekowej, emisji zanieczyszczeń do powietrza, gospodarki odpadami i terminowo wnosi opłaty za korzystanie ze środowiska.

2. Zakład Utylizacji Odpadów SARIA Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie zlokalizowany w Długim Borku aktualnie legitymuje się zezwoleniami na korzystanie ze środowiska wymaganymi ustawami: prawo wodne, o ochronie i kształtowaniu środowiska oraz o odpadach.

Po połączeniu spółki SARIA Polska z siedzibą w Warszawie ze spółką "BBŻ" Spółka z o.o. z siedzibą w Długim Borku, Warmińsko-Mazurski WIOŚ przeprowadził w lutym i czerwcu 2001 r., kontrolę w zakładzie, w wyniku której podjął następujące działania:

- wymierzył karę godzinową za przekroczenie dozwolonej wielkości emisji zanieczyszczeń do powietrza;

- wymierzył karę dobową, za cały ładunek w ściekach odprowadzanych do odbiornika, bowiem zakład nie posiadał wówczas pozwolenia wodnoprawnego;

- wydał zarządzenia pokontrolne zobowiązujące do uregulowania stwierdzonych nieprawidłowości między innymi do uregulowania stanu formalnoprawnego w zakresie odprowadzania ścieków oraz rejestrowania wszelkich czynności eksploatacyjnych i awarii urządzeń oczyszczalni.

Nadmienić należy, że SARIA Polska Sp. z o.o. w Oddziale w Długim Borku modernizuje obiekty i urządzenia gospodarki wodno-ściekowej. Realizowana modernizacja oczyszczalni ścieków polega na usprawnieniu części biologicznej, a także mechaniczno-chemicznej.

Do października 2001 r. zamontowano szereg urządzeń wchodzących w skład oczyszczalni ścieków, aktualnie trwają końcowe czynności związane z modernizacją, po wykonaniu których nastąpi rozruch technologiczny, przewidywany w pierwszej dekadzie listopada br. Pierwsze efekty ekologiczne powinny być widoczne do końca grudnia 2001 r.

3. Zakład Utylizacji Odpadów SARIA Małopolska Sp. z o.o. w Krakowie Oddział w Przewrotnem ma w pełni uregulowany stan formalnoprawny w zakresie korzystania ze środowiska w świetle aktualnie obowiązujących przepisów prawa.

W roku bieżącym Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie przeprowadził w Sarii Małopolska Sp. z o.o. w Krakowie Oddział w Przewrotnem trzy kontrole.

Ze względu na fakt, że dwie ostatnie kontrole wykazały znaczne przekroczenia warunków pozwolenia wodnoprawnego w odniesieniu do jakości ścieków odprowadzanych z oczyszczalni zakładowej, po zapoznaniu się ze stanowiskiem Wojewody Podkarpackiego, Starosty Rzeszowskiego, Miejskiego Inspektora Weterynarii w Rzeszowie oraz ze stanowiskiem przedstawicieli Spółki "SARIA" Małopolska, WIOŚ w Rzeszowie w stosunku do Spółki "SARIA" wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wstrzymania w trybie art. 367 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. Nr 62, poz. 627), użytkowania zakładowej oczyszczalni ścieków.

Niezależnie od powyższego Spółce wymierzane są kary administracyjne za oprowadzanie ścieków nie odpowiadających warunkom określonym w pozwoleniu wodnoprawnym.

Nadto Podkarpacki WIOŚ wystąpił do Starosty Rzeszowskiego z wnioskiem o wszczęcie postępowania zmierzającego do nałożenia obowiązku ograniczenia oddziaływania na środowisko i jego zagrożenia przez Spółkę, w trybie art. 362 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo ochrony środowiska poprzez ograniczenie ilości przerabianego surowca, do czasu zakończenia planowanej rozbudowy zakładowej oczyszczalni ścieków. Aktualnie w powyższych sprawach toczą się postępowania administracyjne.

Informuję uprzejmie, iż ocena wystarczalności działań podejmowanych przez służby WIOŚ niezbędna do rozpatrzenia skargi Pana Senatora Henryka Stokłosy, wymagająca zaangażowania większej ilości czasu, zostanie wykonana przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w terminie późniejszym, po przeprowadzeniu szczegółowej analizy działalności Wojewódzkich Inspektorów Ochrony Środowiska związanej z przedmiotową sprawą.

O wyniku ww. postępowań poinformuję Pana Marszałka odrębnym pismem niezwłocznie po ich zakończeniu.

Stanisław Żelichowski


Oświadczenie