Oświadczenie


Minister Finansów przekazał odpowiedź na oświadczenie senator Grażyny Staniszewskiej, złożone na 45. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 47):

Warszawa, 2003.10.24

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczy
pospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku!

W odpowiedzi na Oświadczenie złożone przez Senator Grażynę Staniszewską na 45 posiedzeniu Senatu w dniu 19 września 2003 r. uprzejmie przedstawiam stanowisko w tej sprawie.

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej i bezcłowy przepływ towarów w ramach krajów unijnych wymuszają konieczność przeprowadzenia zmian organizacyjno-strukturalnych jednostek organizacyjnych Służby Celnej na poziomie izb, urzędów i oddziałów celnych. Analiza struktury importu i eksportu wskazuje, że około 80% wszystkich odpraw celnych to wymiana handlowa z krajami Unii Europejskiej i krajami kandydującymi do Unii. Po włączeniu Polski do wspólnotowego obszaru celnego ta część importu i eksportu nie będzie podlegała kontroli celnej, w związku z czym obciążenie pracą funkcjonariuszy celnych ulegnie zmniejszeniu. Spadek obciążenia pracą będzie szczególnie odczuwalny w izbach celnych, na terenie których funkcjonują znoszone z dniem 1 maja 2004 r. komórki organizacyjne obsługujące przejścia graniczne.

W przypadku izb celnych zmiany polegałyby na dostosowaniu ich właściwości miejscowej do podziału administracyjnego kraju na województwa, tak aby poszczególni dyrektorzy izb celnych obejmowali właściwością miejscową obszar jednego województwa.

Wprowadzanie w życie powyższych zmian wymaga:

- włączenia powiatów: biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego i zamojskiego (właściwość miejscowa Naczelnika Urzędu Celnego w Zamościu) do właściwości miejscowej Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej, obejmującego swoim zasięgiem działania obszar całego województwa lubelskiego,

- połączenia Izby Celnej w Cieszynie z Izbą Celną w Katowicach w jedną izbę celną, obejmującą swoim zasięgiem obszar województwa śląskiego z siedzibą w Katowicach,

- połączenia Izby Celnej w Krakowie z Izbą Celną w Nowym Targu w jedną izbę celną, obejmującą swoim zasięgiem obszar województwa małopolskiego z siedzibą w Krakowie,

- połączenia Izby Celnej Port Lotniczy w Warszawie z Izbą Celną w Warszawie,

- włączenia powiatów: oświęcimskiego, suskiego i wadowickiego do właściwości miejscowej Dyrektora Izby Celnej w Krakowie,

- utworzenia Izby Celnej w Opolu obejmującej województwo opolskie,

- utworzenia Izby Celnej w Kielcach obejmującej województwo świętokrzyskie.

Zmiany w zakresie właściwości miejscowej Naczelnika Urzędu Celnego w Zamościu zostały dokonane z dniem 1 sierpnia 2003 r. Kolejnym etapem są zmiany dotyczące Izb Celnych w Cieszynie i Katowicach, Krakowie i Nowym Targu oraz w Warszawie i Port Lotniczy w Warszawie. Powołanie Izb Celnych w Opolu i Kielcach uzależnione jest bardzo ściśle od terminu pozyskania przez administrację celną obiektów na siedziby izb celnych, tak aby w/w izby celne w chwili powołania mogły rozpocząć pracę w siedzibach docelowych.

Takie rozwiązanie umożliwi stworzenie podstaw do funkcjonowania izb celnych w nowych warunkach (po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej) oraz ułatwi współpracę organów celnych z organami skarbowymi w ramach Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych, zgodnie z ustawą z dnia 27 czerwca 2003 roku o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw publicznych (Dz.U. Nr 137, poz. 1302). Zmiany ułatwią również realizację zadań w zakresie sprawozdawczości z urzędami statystycznymi.

Jednocześnie pragnę zaznaczyć, że w dniu 11.09.2003 r. odbyły się spotkania Pana Roberta Kwaśniaka, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów, Szefa Służby Celnej oraz Pana Leszka Jasiuna, Dyrektora Departamentu Organizacji Służby Celnej z kadrą kierowniczą Izby Celnej w Cieszynie (Dyrektorem IC, Z-cami Dyrektora IC, Naczelnikami UC podległych IC w Cieszynie) z cieszyńskimi i bielskimi władzami samorządowym m.in. z Panem Bogdanem Fickiem, Burmistrzem Cieszyna oraz Panem Jackiem Krywultem, Prezydentem Miasta Bielsko-Biała oraz przedstawicielami podmiotów gospodarczych prowadzących działalność w Białej Podlaskiej, Cieszynie i okolicach. W trakcie spotkań przekazano informację dotyczącą kierunków działania Służby Celnej na terenie Izby Celnej w Cieszynie. Przedstawiono również docelowy model strukturalno-organizacyjny Służby Celnej na dzień akcesji Polski do UE, w południowej części województwa śląskiego.

Odwołując się do zarzutów dotyczących utrudnień w dokonywaniu odpraw celnych po zniesieniu Izby Celnej w Cieszynie należy zaznaczyć, iż zmiany organizacyjne na poziomie izb celnych nie mają wpływu na obsługę obrotu towarowego z zagranicą, gdyż nie dotyczą placówek odpowiedzialnych bezpośrednio za obsługę podmiotów gospodarczych.

Administracja celna podejmowała i w dalszym ciągu podejmuje szereg wysiłków, w tym działań legislacyjnych na rzecz upraszczania odpraw celnych. Korzystanie z szeroko popularyzowanego przez organy celne ułatwienia w postaci procedur uproszczonych w sposób diametralny zmienia pojęcie sprawnej obsługi celnej, skracając czas dokonywania odpraw celnych i ograniczając do minimum kontakty przedsiębiorców z placówką celną. Obecnie każda wiarygodna firma, jak również agencja celna prowadząca działalność gospodarczą od roku i deklarująca dokonywanie obrotu towarowego z zagranicą może starać się o takie procedury. Taki model powszechnie stosowany jest w państwach unijnych, gdzie ponad 70% odpraw celnych dokonywanych jest z zastosowaniem procedury uproszczonej. Wprowadzanie uproszczeń procedur celnych wspomagane będzie nowoczesnymi technikami informatycznymi - np. system wspomagania zgłoszeń celnych - CELINA, służącymi skutecznemu zabezpieczeniu interesów podmiotów gospodarczych, jak również usprawnianiu działania Służb Celnych. zmiany organizacyjne na poziomie izb celnych nie mają wpływu na obsługę obrotu towarowego z zagranicą.

Ustosunkowując się do kwestii alokacji kadr uprzejmie wyjaśniam, że w piśmie, na które powołuje się Pani Senator wyraźnie zostało określone, iż funkcjonariuszom celnym przenoszonym z urzędu do służby w innej izbie celnej, w szczególności w ramach alokacji, przysługują świadczenia określone w ustawie o Służbie Celnej (Dz.U. 72, poz. 802 z późn. zm.). Jednocześnie stwierdzono, że uprawnienia te nie będą przysługiwały osobom występującym z indywidualnym wnioskiem o przeniesienie w związku z sytuacją osobistą. Pragnę podkreślić, że ustawa o Służbie Celnej nie przewiduje możliwości przeniesienia funkcjonariusza celnego na jego pisemny wniosek. Art. 18 ust. 2 ustawy stanowi jedynie, iż funkcjonariusza celnego można, gdy wymagają tego ważne względy służbowe przenieść do innej izby celnej. W takiej sytuacji ustawa przewiduje dla funkcjonariusza szereg świadczeń związanych ze zmianą miejsca zamieszkania. Wychodząc naprzeciw zgłaszanym wnioskom dokonywane były przeniesienia funkcjonariuszy na ich pisemną prośbę, ale nigdy nie były w takiej sytuacji wypłacane świadczenia. Jeszcze raz pragnę podkreślić, że czym innym jest przeniesienie funkcjonariusza celnego na jego wniosek wynikający najczęściej z przyczyn rodzinnych, a czym innym przeniesienie z urzędu ze względów służbowych.

W związku z zapytaniem o dalsze funkcjonowanie ośrodka zamiejscowego Urzędu Kontroli Skarbowej w Bielsku-Białej uprzejmie zawiadamiam, że w obecnie prezentowanej przez Ministra Finansów koncepcji określającej struktury organizacyjne jednostek aparatu skarbowego nie zakłada się wprowadzenia zmian organizacyjnych w izbach skarbowych i urzędach kontroli skarbowej polegających na likwidacji ich ośrodków zamiejscowych.

Wyrażam przekonanie, iż przedstawione informacje dotyczące kierunków podejmowanych działań spotkają się ze zrozumieniem i aprobatą.

Łącząc wyrazy szacunku

Z upoważnienia MINISTRA FINANSÓW

PODSEKRETARZ STANU

Robert Kwaśniak


Oświadczenie