Oświadczenie


Wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senator Grażyny Staniszewskiej, złożonym na 41. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 39), przekazał Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej:

Warszawa, 2003-06-26

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu RP

W związku z oświadczeniem złożonym przez senator Grażynę Staniszewską na 41 posiedzeniu Senatu w dniu 29 maja 2003 r. w sprawie strajku w Kopalni Węgla Kamiennego "Silesia", uprzejmie wyjaśniam, co następuje.

Protest górników w KWK "Silesia" został zakończony. Zarząd Kompanii Węglowej S.A. biorąc pod uwagę zagrożenie dla zdrowia i życia górników podpisał w dniu 3 czerwca br. porozumienie z protestującymi górnikami gwarantując, że w okresie od 2003-2006 nie rozpocznie się likwidacja KWK "Silesia" ani przekazanie jej do innych podmiotów gospodarczych celem likwidacji.

Wywołany przez NSZZ "Solidarność" strajk górników w kopalni "Silesia" należy traktować jako formę nacisku na utrzymanie istniejącego, nieefektywnego stanu sektora górniczego. Jednak zaniechanie działań restrukturyzacyjnych groziłoby całkowitą zapaścią sektora.

Prowadzenie eksploatacji złóż węgla zalegającego w trudnych warunkach geologicznych, przy olbrzymich zagrożeniach pracy powoduje narastanie strat, gdyż wydobycie węgla w takich warunkach związane jest z ponoszeniem nieproporcjonalnie wysokich kosztów. Również niedostosowanie wydobycia węgla do istniejącego popytu, przy wysokich kosztach stałych, pogarsza efektywność prowadzonej działalności produkcyjnej.

Wskazuje to na konieczność przeprowadzenia restrukturyzacji technicznej mającej na celu dostosowanie zdolności wydobywczych do popytu oraz warunków eksploatacji. Proces ten jednak napotyka stale na opór społeczny.

Dlatego niezbędnym jest wdrożenie mechanizmów aktywizujących i osłonowych gwarantujących bezkonfliktowe przeprowadzenie procesu dostosowania zdolności produkcyjnych do potrzeb rynku.

Rada Ministrów na posiedzeniu w dniu 17 czerwca br. przyjęła "Informację o realizacji restrukturyzacji górnictwa z uwzględnieniem barier zagrażających wykonaniu poszczególnych zadań oraz kroków zmierzających do ich przezwyciężenia".

Oprócz zawartych w niej propozycji osłonowych i aktywizujących dla załóg górniczych przedstawiono również działania umożliwiające głębsze oddłużenie podmiotów sektora.

W celu pokonania podstawowych barier konieczne jest:

Wszelkie decyzje związane z zakresem likwidacji i wygaszania zdolności produkcyjnych w kopalniach, z uwzględnieniem ekonomicznych i społecznych skutków tego procesu, zostaną podjęte przez zarządy spółek również z uwzględnieniem sytuacji kopalń oraz wyników prac Zespołu Ekspertów.

Proponowany system osłonowo aktywizujący będzie wspierał działania realizowane w tej kwestii przez zarządy spółek węglowych.

Projekty zmian legislacyjnych, dzięki którym te założenia zostaną wdrożone są obecnie opracowywane w MGPiPS.

Ewentualne zmniejszanie zdolności produkcyjnych będzie się odbywało poprzez likwidację kopalń oraz zmniejszanie frontu wydobycia, a decyzje w tym względzie podejmą zarządy spółek, zgodnie z ich kompetencjami.

Jerzy Hausner


Oświadczenie