Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Andrzeja Spychalskiego, złożonym na 9. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 8), przekazał Minister Skarbu Państwa:

Warszawa, dnia 2002.03.29

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W odpowiedzi na pismo Pana Marszałka z dnia 27.02.2002 r. w załączeniu przedkładam informację w sprawie wyboru strategicznego dostawcy dystrybutorów paliw dla sieci PKN ORLEN S.A., stanowiącą odpowiedź na oświadczenie złożone przez Pana Senatora Andrzeja Spychalskiego na 9 posiedzeniu Senatu w dniu 13 lutego 2002 r.

Z wyrazami szacunku

Wiesław Kaczmarek

Załącznik do pisma MSP/DriPP/586/02 z dnia 2002.03.

Informacja w sprawie wyboru strategicznego dostawcy dystrybutorów paliw dla sieci PKN ORLEN S.A., stanowiąca odpowiedź na oświadczenie złożone przez Pana Senatora Andrzeja Spychalskiego na 9 posiedzeniu Senatu w dniu 13 lutego 2002 r.

Z przedstawionych przez Zarząd Spółki wyjaśnień, w sprawie wyboru strategicznego dostawcy dystrybutorów paliw dla sieci PKN ORLEN S.A., wynika, że Spółka przeprowadza ciągłą i systematyczną analizę rynku, na którym oferowane jest wyposażenie stacji paliw, w tym i dystrybutorów.

Spółka opracowała kartę standardów, w której zostały zawarte podstawowe cechy urządzenia instalowanego na stacjach paliw PKN ORLEN S.A. Określone w niej wymagane cechy urządzenia stanowią o postępowaniu i kryteriach wyboru strategicznego dostawcy dystrybutorów paliw dla sieci PKN ORLEN S.A. w 2002 roku. Spółka przeprowadziła rozpoznanie rynku, sformułowała własne potrzeby w zakresie dystrybutorów paliw płynnych oraz kierowała zapytanie ofertowe do firm, które oferowały, bądź były w trakcie opracowywania dystrybutorów o charakterystyce przedstawionej w Karcie standardów.

Karta standardów, o której wyżej mowa, stanowi załącznik do niniejszego pisma. Jej wstępna analiza wskazuje, iż PKN ORLEN S.A. przy doborze wyposażenia stacji paliw kładzie szczególnie duży nacisk na dobór sprzętu o wysokim stopniu zaawansowania technologicznego i technicznego oraz na elementy, z którymi klienci stacji paliw stykają się bezpośrednio.

W opinii PKN ORLEN S.A. dystrybutory składane przez Zakład Automatyki Przemysłowej ZAP-PETRO SP z o.o. nie spełniały w owym czasie oczekiwań, narzuconych przez konkurencyjny rynek, wymagający od Spółki konieczności utrzymywania wysokiego poziomu technicznego świadczonych usług. Pod koniec 2000 r., w celu przeprowadzenia stosownych testów Spółka zakupiła dystrybutory firmy ZAP-PETRO Sp. z o.o. na jedną ze stacji. Przez cały okres eksploatacji urządzenia te charakteryzowały się dużą awaryjności i brakiem standaryzacji poszczególnych typów odmierzaczy dostarczanych na stację. Ponadto modele dystrybutorów cechował brak powtarzalności konstrukcji, co utrudniało ich serwisowanie. Z uwagi na powyższe, dystrybutory nie uzyskały pozytywnej oceny służb eksploatacyjnych Spółki i tym samym ZAP-PETRO Sp. z o.o. nie mogła być rozważana jako podstawowy dostawca dystrybutorów dla sieci PKN ORLEN S.A. Nie oznacza to, że wyroby ZAP-PETRO SP. z o.o. jak i wyroby innych producentów krajowych, są wyeliminowane z grona potencjalnych dostawców kolejnych transz specjalistycznego wyposażenia dla PKN ORLEN S.A.

Przedkładając powyższe uprzejmie informuję, iż sprawy wyboru kierunków zaopatrzenia i zbytu materiałów, produktów oraz usług związanych z przedmiotem działalności Spółki należą do czynności dokonywanych w ramach zwykłego zarządu. Statut Spółki nie określa kompetencji Walnego Zgromadzenia w tym zakresie i Minister Skarbu Państwa nie posiada kompetencji do podejmowania działań interwencyjnych przy wyborze strategicznego dostawcy dystrybutorów paliw do sieci PKN ORLEN S.A.

Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A. należy do grupy spółek z częściowym udziałem Skarbu Państwa. W kapitale zakładowym PKN ORLEN S.A. Skarb Państwa posiada 10,38% akcji. Od czerwca 2000 roku Spółka znajduje się wśród przedsiębiorstw z przewagą kapitału prywatnego. W wolnym obrocie giełdowym znajduje się 72% akcji Spółki, notowanych na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych i w formie Globalnych Kwitów Depozytowych (GDR) w Londynie, gdzie należą do grupy najbardziej płynnych papierów wartościowych.

Skarb Państwa jest zainteresowany utrzymaniem przez PKN ORLEN S.A. pozycji na rynku firm rafineryjnych i petrochemicznych oraz wartością akcji, co wymaga od Spółki stałego podnoszenia jakości i nowoczesności produkowanych wyrobów, efektywności ich dystrybucji oraz dysponowania nowoczesną infrastrukturą, spełniającą najbardziej restrykcyjne normy ochrony środowiska, bezpieczeństwa i eksploatacji.

Przedstawiona przez PKN ORLEN SP z o.o. negatywna ocena jakości dystrybutorów paliw oferowanych przez ZAP-PETRO SP. z o.o. uzasadnia podjęcie przez Zarząd ZAP-PETRO SP z o.o. przedsięwzięć mających na celu modernizację oferowanych wyborów. Takim działaniom sprzyja, przyjęty przez Radę Ministrów w dniu 11 maja 1999 roku dokument pt. "Kierunki działań Rządu wobec małych i średnich przedsiębiorstw do 2002 roku", w którym za główny cel polityki wobec sektora małych i średnich przedsiębiorstw Rząd przyjął: kształtowanie warunków dla tworzenia i pełnego wykorzystania potencjału rozwojowego tego sektora. Cele pośrednie to: zwiększenie konkurencyjności, wzrost eksportu oraz wzrost nakładów inwestycyjnych w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. (...)


Oświadczenie