Oświadczenie


Minister Finansów przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Ryszarda Sławińskiego, złożonym na 17. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 15):

Warszawa,2002-06-24

Pani
Jolanta Danielak
Wicemarszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek!

Nawiązując do przekazanego przy piśmie nr JD/043/172/02/V, z dnia 29 maja br., tekstu oświadczenia złożonego przez senatora Ryszarda Sławińskiego podczas 17. posiedzenia Senatu RP w dniu 23 maja 2002 r. uprzejmie informuję Panią Marszałek, co następuje.

Nałożone, ustawą z dnia 17 grudnia 2001 r. o zmianie ustawy o funduszu alimentacyjnym, ustawy o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych i ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, obowiązku na urzędy skarbowe wydawania zaświadczeń dla potrzeb osób ubiegających się o przyznanie prawa do zasiłków rodzinnych, wychowawczych oraz świadczeń z funduszu alimentacyjnego, spowodowały pewną dezorganizację pracy urzędów skarbowych. Realizowane przez urzędy skarbowe w bieżącym roku zadanie w zakresie wydawania zaświadczeń o dochodach osób ubiegających się o świadczenia socjalne finansowane z budżetu - z uwagi na liczbę osób zainteresowanych uzyskaniem zaświadczenia - uwikłały aparat podatkowy w niezwykle pracochłonną akcję, która utrudniła realizację pilnych zadań własnych takich jak zakończenie rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych.

Pragnę bowiem poinformować Panią Marszałek, że w roku 2001, przeciętnie miesięcznie, zasiłki rodzinne pobierało ponad 3,6 mln rodzin (przeciętnie miesięcznie wypłaconych zostało ok. 7,4 mln zasiłków), do świadczeń z funduszu alimentacyjnego uprawnionych było prawie 0,5 mln osób, a zasiłki wychowawcze były wypłacane dla prawie 0,2 mln osób.

Biorąc pod uwagę liczbę uprawnionych do świadczeń, ustalonych w oparciu o "oświadczenia" o dochodach osób zainteresowanych, wydawanie zaświadczeń wydaje się istotne z punktu widzenia wydatków budżetu państwa. Bowiem poziom wydatków z budżetu państwa na zasiłki rodzinne, wychowawcze i świadczenia alimentacyjne to kwota rzędu ponad 5,5 mld zł w skali roku.

Jednocześnie uprzejmie informuję Panią Marszałek, że wychodząc naprzeciw potrzebom pewnej grupy osób, mogącej mieć trudności w "załatwieniu zaświadczenia, w marcu br. Ministerstwo Finansów zwróciło się do wszystkich izb i urzędów skarbowych zalecając, aby w przypadkach, gdy z wnioskami o wydanie zaświadczenia występują osoby niepełnosprawne lub pobierające zasiłki rodzinne wraz z emeryturą lub rentą, urzędy skarbowe doręczały wystawione zaświadczenie za pośrednictwem poczty.

Ponadto aktualnie są prowadzone uzgodnienia z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej mające na celu uniknięcie w następnym roku sytuacji, o której mowa w oświadczeniu senatora R. Sławińskiego.

Pragnę dodać, że ze swej strony resort finansów zaproponował m.in. zmianę formuły udokumentowania wysokości osiągniętych dochodów stanowiących podstawę przyznania zasiłków poprzez powrót do formuły oświadczeń osób ubiegających się o zasiłek, a także przesunięcie rozpoczęcia okresu zasiłkowego z czerwca na wrzesień.

Wyjaśniając powyższe pozwolę sobie wyrazić nadzieję, że ostatecznie wypracowane rozwiązania przyczynią się do poprawy zaistniałej trudności sytuacji zarówno dla aparatu skarbowego, jak i osób ubiegających się o świadczenia socjalne finansowane z budżetu.

Z wyrazami szacunku

Z upoważnienia Ministra Finansów

PODSEKRETARZ STANU

Halina Wasilewska-Trenkner


Oświadczenie