Oświadczenie


Minister Polityki Społecznej przekazał odpowiedź na oświadczenie senator Wiesławy Sadowskiej, złożone na 81. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 87):

Warszawa, 20 czerwca 2005 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu RP
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W odpowiedzi na wystąpienie Pana Marszałka - znak: BPS/DSK-043-222/05 - w związku z oświadczeniem Pani senator Wiesławy Sadowskiej złożonym na 81. posiedzeniu Senatu RP w dniu 17 maja 2005 r., w sprawie wykładni przepisów, według których wydaje się skierowania do domów pomocy społecznej, udzielam następującej odpowiedzi.

Zgodnie z art. 54 ust. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. Nr 64, poz. 593 z późn. zm.) osobę, o której mowa w art. 54 ust. 1, kieruje się do domu pomocy społecznej odpowiedniego typu, zlokalizowanego jak najbliżej miejsca zamieszkania osoby kierowanej, chyba że okoliczności sprawy wskazują inaczej, po uzyskaniu zgody tej osoby lub jej przedstawiciela ustawowego na umieszczenie w domu pomocy społecznej.

Art. 54 ust. 2 stanowi dyspozycję dla organu kierującego do domu pomocy społecznej nakazującą kierowanie osób, które spełniają przesłanki określone w art. 54 ust. 1, do domu pomocy społecznej odpowiedniego typu właściwego dla danej osoby, zlokalizowanego jak najbliżej miejsca zamieszkania osoby kierowanej. Zapis ten ma przeciwdziałać sytuacji, w której gminy kierowałyby osoby do miejscowości oddalonych o kilkaset kilometrów od dotychczasowego miejsca zamieszkania osób kierowanych, stosując jedynie kryterium ekonomiczne w wyborze domu. Jednocześnie ustawa dopuszcza odstępstwo od tej zasady ze względu na "okoliczności sprawy". Wydaje się, że możliwe jest skierowanie osoby (za jej zgodą) do innego domu, niż ten położony najbliżej jej miejsca zamieszkania, jeżeli z rozpoznania sprawy wynika, że byłoby to bardziej wskazane. Dotyczy to na przykład sytuacji, gdy w pobliżu tego innego domu mieszkają krewni osoby kierowanej.

W związku z tym, że część gmin w sposób niewłaściwy stosuje art. 54 ust. 2 ustawy w celu tworzenia sztucznych kolejek do domów pomocy społecznej przy najbliższej nowelizacji ustawy o pomocy społecznej będzie zaproponowana zmiana art. 54, która powinna przyczynić się do wyeliminowania ww. nieprawidłowości przy kierowaniu osób do domów pomocy społecznej.

W najbliższej nowelizacji ustawy o pomocy społecznej będzie zaproponowana następująca zmiana art. 54:

a) ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Osobę, o której mowa w ust. 1, kieruje się do domu pomocy społecznej odpowiedniego typu, zlokalizowanego jak najbliżej miejsca zamieszkania osoby kierowanej, z zastrzeżeniem ust. 2a, chyba że okoliczności sprawy wskazują inaczej, po uzyskaniu zgody tej osoby lub jej przedstawiciela ustawowego na umieszczenie w domu pomocy społecznej".

b) dodaje się ust. 2a w brzmieniu:

"2a. W przypadku, gdy przewidywany termin oczekiwania na umieszczenie w domu pomocy społecznej danego typu zlokalizowanym najbliżej miejsca zamieszkania osoby kierowanej, wynosi ponad 3 miesiące, osobę o której mowa w ust. 1 kieruje się na jej wniosek do domu pomocy społecznej tego samego typu zlokalizowanego jak najbliżej miejsca zamieszkania osoby kierowanej, w którym przewidywany termin oczekiwania na umieszczenie jest krótszy niż 3 miesiące".

Zmiany te powinny przyczynić się do szybszego umieszczenia osób w domach pomocy społecznej oraz do polepszenia sytuacji domów pomocy społecznej, które w dniu dzisiejszym dysponują wolnymi miejscami.

Z poważaniem

MINISTER

z up.

Cezary Miżejewski

SEKRETARZ STANU


Oświadczenie