Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Tadeusza Rzemykowskiego, złożonym na 21. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 19), przekazał Minister Skarbu Państwa:

Warszawa, 23 sierpnia 2002 r.

Pan
Longin Pas
tusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

W związku z przekazaniem, przez Pana Marszałka oświadczenia Senatora Tadeusza Rzemykowskiego w sprawie funkcjonowania i rozwoju krajowego podsektora poszukiwawczo-wydobywczego, przedstawiam poniższe informacje oraz wyjaśnienia.

Na wstępie, za pośrednictwem Pana Marszałka, pragnę podziękować Panu Senatorowi Tadeuszowi Rzemykowskiemu za sformułowane oświadczenie, w tym złożoną propozycję współpracy przy "opracowywaniu programu górnictwa naftowego i jego realizacji". Pragnę poinformować, iż po przekazaniu do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A. oświadczenia Pana Senatora Rzemykowskiego, Ministerstwo Skarbu Państwa otrzymało następujące informacje oraz wyjaśnienia od odpowiedzialnego za funkcjonowanie i rozwój krajowego górnictwa nafty i gazu Wiceprezesa Zarządu Spółki PGNiG S.A. - Mieczysława Jakiela:

Przedstawione w Oświadczeniu stanowisko Pana Senatora Rzemykowskiego jest zgodne z poglądami Spółki na możliwości krajowego wydobycia i dostaw gazu ziemnego na krajowy rynek.

Aktualnie w PGNiG S.A., kończone są prace nad opracowaniem Strategii Rozwoju Górnictwa Naftowego PGNiG S.A. W ramach tej strategii zakłada się szybkie zagospodarowanie opłacalnych do eksploatacji udokumentowanych i odkrytych złóż gazu ziemnego do poziomu co najmniej 5,5 - 6,5 mld m3 rocznie w przeliczeniu na gaz wysokometanowy - tj. o ok. 50% więcej niż obecnie.

Po zatwierdzeniu ww. Strategii przez Zarząd Spółki zorganizowane zostaną odpowiednie środki finansowe na zagospodarowanie złóż do eksploatacji. Aktualnie opłacalne do eksploatacji zasoby wynoszą około 82 mld m3 w przeliczeniu na gaz wysokometanowy. Pozostałe zasoby w części wymagają dalszych prac rozpoznawczych, a w części są aktualnie traktowane jako pozabilansowe. Pozytywne wyniki dalszych prac poszukiwawczych i rozpoznawczych lub zmian warunków na lepsze, mogą spowodować, że część z pozostałych zasobów zostanie przekwalifikowana do zasobów ekonomicznie opłacalnych do eksploatacji.

Biorąc powyższe pod uwagę, a w szczególności czynnik ekonomiczny, przy aktualnym poziomie wydobycia około 4 mld m3 rocznie, zasobów wystarczy na około 20 lat eksploatacji, a po zwiększeniu wydobycia na około 13,5 roku.

Z uwagi na to, że szereg większych złóż gazu ziemnego znajduje się w końcowej fazie eksploatacji, zadaniem prac poszukiwawczych jest odkrywanie i dokumentowanie nowych zasobów dla pokrycia ubytków wynikających z naturalnego spadku wydobycia ze złóż eksploatowanych i dla utrzymania planowego wydobycia w dłuższym okresie czasu.

Złoża ropy naftowej są na bieżąco zagospodarowane do eksploatacji. Aktualnie zrealizowany jest drugi etap zagospodarowania naszego największego złoża Barnówko - Mostno - Buszewo (BMB) w rejonie Dębna Lubuskiego. Małe złoża ropy naftowej zagospodarowane do eksploatacji są metodą przyśpieszoną w ramach tzw. próbnej eksploatacji.

W wyniku prowadzonych działań przewidujemy w latach 2003-2004 zwiększyć wydobycie ropy naftowej do poziomu 800-1000 tys. ton rocznie.

Natomiast odnośnie przyszłej struktury organizacyjnej i własnościowej sektora gazowego pragnę poinformować, iż w dniu 13 sierpnia 2002 r. Rada Ministrów RP przyjęła "Program restrukturyzacji i prywatyzacji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A.", Zgodnie z przyjętym Programem - w odniesieniu do sfery poszukiwań i wydobycia przyjęto następującą koncepcję restrukturyzacji i prywatyzacji:

Natomiast Spółka PGNiG S.A. prywatyzowana będzie w drodze oferty publicznej przeprowadzonej na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych oraz opcjonalnie na giełdach zagranicznych.

Nadto Zarząd PGNiG S.A. został zobowiązany przez Radę Ministrów - do przygotowania i przedstawienia do akceptacji Ministrowi Skarbu Państwa - w terminie do 2 miesięcy od dnia przyjęcia Programu przez RM - szczegółowych programów działań zmierzających do realizacji celów oraz zakładanych w Programie przekształceń, ze szczególnych uwzględnieniem:

Rada Ministrów postanowiła, iż od dnia przyjęcia ww. Programu przez Radę Ministrów, przekształcenia organizacyjne i własnościowe PGNiG S.A. będą prowadzone wyłącznie wg zawartych w nim założeń.

MINISTER SKARBU PAŃSTWA

z up. SEKRETARZ STANU

Małgorzata Ostrowska


Oświadczenie