Oświadczenie złożone
przez senatora Tadeusza Rzemykowskiego
Oświadczenie skierowane do ministra gospodarki Jacka Piechoty oraz ministra skarbu państwa Wiesława Kaczmarka
Swoje wystąpienie opieram na informacjach otrzymanych od przedstawicieli: krajowego górnictwa naftowego (PGNiG SA, AGH, Instytutu Nafty, SJiTPNiG), krajowych użytkowników gazu, gmin, na terenie których zgromadzone są złoża gazu ziemnego i ropy naftowej oraz danych publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Opieram się także na moich związkach zawodowych z krajowym górnictwem naftowym sięgających roku 1960.
Na podstawie powyższych informacji kieruję do Panów Ministrów prośbę o zaprezentowanie programu działań resortowych zmierzających do zwiększenia krajowego wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej oraz pilnej likwidacji zagrożeń dla funkcjonowania polskich firm geofizycznych, wiertniczych i eksploatacyjnych.
Oto uzasadnienie mojego wniosku.
Po pierwsze, udokumentowane i dowiercone złoża bituminów pozwalają, zdaniem fachowców, zwiększyć w terminie jednego, dwóch lat krajowe wydobycie gazu ziemnego o 2-3 miliardy metrów
3 (o 50-75% obecnego rocznego wydobycia) i ropy naftowej o co najmniej 1 milion t (ponad dwustuprocentowy wzrost w stosunku do obecnego wydobycia ropy z krajowych źródeł lądowych i morskich).Po drugie, potencjały kadrowe i technologiczne krajowych firm geofizycznych i wiertniczych, wspomaganych przez AGH i Instytut Naftowy, pozwalają na coroczne udostępnienie nowych złóż gazu ziemnego i ropy naftowej na poziomie nie mniejszym od rocznego wydobycia tych kopalin. Przy okazji należy zauważyć, że obecne złoża gazu ziemnego wystarczą na co najmniej trzydzieści pięć lat ich eksploatowania (przy obecnym rocznym tempie wydobycia).
Po trzecie, ceny wydobywanych w kraju gazu ziemnego i ropy naftowej są niższe od kosztów importu o co najmniej 40-50%. Niezbędne nakłady na zwiększenie wydobycia tych kopalin do wskazanych przeze mnie wcześniej ilości są relatywnie niskie i mogą być w całości sfinansowane ze środków własnych polskich firm wydobywczych (eksploatacyjnych).
Wymienione relacje cenowe pozwolą na znaczną poprawę bilansu płatniczego kraju, poprawę ciężkiej sytuacji finansowej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA, znaczną obniżkę cen dostawy gazu do odbiorców lokalnych, głównie z sektora gospodarczego, a tym samym na zwiększenie rozmiarów produkcji wielu firm krajowych - mam wiele takich oświadczeń.
Po czwarte, zwiększenie krajowego wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej przyniesie znaczące dochody wielu gminom, na terenie których znajdują się złoża tych kopalin oraz zwiększą zatrudnienie w wielu polskich firmach.
Po piąte, nie ma zagrożeń dla ciągłego zabezpieczenia dostaw gazu dla odbiorców krajowych. Europejski system gazowniczy, w którym uczestniczy Polska, geograficzne położenie Polski, krajowe zasoby gazowe, tworzony system zapasów sezonowych i szczytowych gazu w kraju, a także niski poziom zużycia gazu w Polsce powodują, że gaz ziemny może być w Polsce w pełni towarem rynkowym, bez ograniczenia jego obrotu, na przykład zasadą "bierz albo płać" stosowaną przy zawieraniu kontraktów importowych.
Mam informację, że przy pełnym urynkowieniu obrotu gazem w Polsce spadną znacząco obecne ceny importowe, a krajowe górnictwo naftowe i gazowe będzie rozwijać się niezwykle energicznie.
Szanowni Panowie Ministrowie, przy okazji kieruję do Panów zapytanie o los mojej i Krzysztofa Szamałka opinii, przekazanej Panom, a dotyczącej wydzielenia górnictwa naftowego ze struktury PGNiG SA.
Na zakończenie pragnę złożyć ofertę bliższej współpracy przy opracowaniu programu rozwoju krajowego górnictwa naftowego i jego realizacji.
Z poważaniem
Tadeusz Rzemykowski
Senator RP