Oświadczenie


Minister Gospodarki przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Tadeusza Rzemykowskiego, złożone na 21. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 19):

Warszawa, dn. 09.08.2002 r.

Pan Longin Pastusiak
Marszałek Se
natu

Szanowny Panie Marszałku,

Odpowiadając na Oświadczenie senatora Tadeusza Rzemykowskiego złożone podczas 21. posiedzenia Senatu RP w dniu 18 lipca 2002 r. przedstawiam następujące wyjaśnienia:

Przedstawione w Oświadczeniu stanowisko Pana Senatora Rzemykowskiego jest zgodne z poglądami resortu na możliwości krajowego wydobycia i dostaw gazu ziemnego na krajowy rynek.

Aktualnie w Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie S.A. trwają prace nad opracowaniem Strategii Rozwoju Górnictwa Naftowego PGNiG S.A. W ramach tej strategii zakłada się szybkie zagospodarowanie opłacalnych do eksploatacji udokumentowanych i odkrytych złóż gazu ziemnego i zwiększenia wydobycia krajowego gazu ziemnego do poziomu co najmniej 5,5 - 6,5 mld m3 rocznie w przeliczeniu na gaz wysokometanowy - tj. o ok. 50% więcej niż obecnie.

Po zatwierdzeniu Strategii PGNiG S.A. zapewni odpowiednie środki finansowe na zagospodarowanie złóż do eksploatacji. Aktualnie opłacalne do eksploatacji zasoby wynoszą około 82 mld m3 w przeliczeniu na gaz wysokometanowy. Pozostałe zasoby w części wymagają dalszych prac rozpoznawczych, a w części są aktualnie traktowane jako pozabilansowe. Pozytywne wyniki dalszych prac poszukiwawczych i rozpoznawczych lub zmiana warunków na lepsze, mogą spowodować, że część z pozostałych zasobów zostanie przekwalifikowana do zasobów ekonomicznych opłacalnych do eksploatacji.

Biorąc powyższe pod uwagę, a w szczególności czynnik ekonomiczny, przy aktualnym poziomie wydobycia około 4 mld m3 rocznie zasobów wystarczy na około 20 lat eksploatacji, a po zwiększeniu wydobycia na około 13,5 roku.

Z uwagi na to, że szereg większy złóż gazu ziemnego znajduje się w końcowej fazie eksploatacji, zadaniem prac poszukiwawczych jest odkrywanie i dokumentowanie nowych zasobów dla pokrycia ubytków wynikających z naturalnego spadku wydobycia ze złóż eksploatowanych i dla utrzymania planowego wydobycia w dłuższym okresie czasu.

Złoża ropy naftowej są na bieżąco zagospodarowane do eksploatacji. Aktualnie realizowany jest drugi etap zagospodarowania największego złoża Barnówko - Mostno - Buszewo (BMB) w rejonie Dębna Lubuskiego. Małe złoża ropy naftowej zagospodarowane do eksploatacji są metodą przyspieszoną w ramach tzw. próbnej eksploatacji.

W wyniku prowadzonych działań Spółka PGNiG S.A. przewiduje w latach 2003-2004 zwiększenie wydobycia ropy naftowej do poziomu 800 - 1000 tys. ton rocznie.

Jednocześnie informuję, że Minister Skarbu Państwa opracował projekt "Programu restrukturyzacji i prywatyzacji sektora gazowego", który zostanie przedłożony pod obrady Stałego Komitetu Rady Ministrów. Przy pracach nad Programem, powołany w tym celu Zespół ekspertów korzystał z uwag przedstawionych w Opinii Pana Senatora Tadeusza Rzemykowskiego i Pana Krzysztofa Szamałka, dotyczących wydzielenia górnictwa naftowego ze struktur PGNiG S.A., które następnie znalazły swój wyraz w przygotowanym projekcie Programu.

Z poważaniem

MINISTER

z up.

Marek Kossowski
Podsekretarz Stanu


Oświadczenie