Minister Skarbu Państwa przekazał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Lesława Podkańskiego, złożonym na 48. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 50):
Warszawa, 19.12.2003 r.
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Marszałku,
W odpowiedzi na oświadczenie Pana Senatora Lesława Podkańskiego w sprawie Cukrowni Ropczyce S.A. zawarte w piśmie z dnia 14 listopada 2003 r., znak: BPS/DSK-043-479/03, uprzejmie wyjaśniam co następuje:
Zarząd Krajowej Spółki Cukrowej S.A. wykonuje prawa z 43,57% akcji Cukrowni Ropczyce S.A. Skarb Państwa posiada 0,27% pakiet akcji oraz uprzywilejowaną akcję serii A. Zgodnie z wypisem z księgi akcyjnej na 24 lipca 2003 r. Suedzucker AG posiada 49,99% akcji, a więc formalnie nie dysponuje większością głosów w Walnym Zgromadzeniu. Pozostałe akcje należą do plantatorów i pracowników Spółki. Stan ten odzwierciedla również rozkład głosów w 9-cio osobowej Radzie Nadzorczej gdzie inwestor posiada 4 mandaty, KSC S.A. - 2 mandaty, a Skarb Państwa, plantatorzy i pracownicy po 1 mandacie. Zmiana organu powołującego Zarząd Spółki nie wpływa więc w istotny sposób na uzyskanie przewagi inwestora, ponieważ w każdym przypadku musi zabiegać o pozyskanie głosów celem osiągnięcia większości.
Jak już informowaliśmy, na Walnym Zgromadzeniu Spółki był obecny i głosował przedstawiciel Ministra Skarbu Państwa. Ministerstwo Skarbu Państwa nie zna racjonalnej przyczyny nieobecności pełnomocnika KSC S.A., którego suwerennie wyznacza Zarząd Spółki.
Nie jest prawdą, że zmniejszono liczbę przedstawicieli KSC S.A. w Radzie Nadzorczej. Spółka Cukrowa wyznacza w formie oświadczenia (bez potrzeby zwoływania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia) nadal dwóch przedstawicieli. Vacat wynika z rezygnacji złożonej przez Pana Stanisława Grzelaka, na miejsce którego Zarząd KSC S.A. nie powołał nowego przedstawiciela.
Opracowując instrukcję głosowania dla swojego pełnomocnika Ministerstwo Skarbu Państwa wzięło pod uwagę między innymi opinię Rady Nadzorczej Spółki Ropczyce S.A., wyrażoną w uchwale nr 16/IV/2003 z dnia 4.06.2003 r. Rada Nadzorcza jednogłośnie (8 głosów za) przyjęła wszystkie proponowane zmiany statutu z wyjątkiem dwóch:
- § 11 ust. 2 "mówiącym, iż Członkowie Zarządu są powoływani na okres wspólnej kadencji, która trwa trzy lata";
- § 15 ust. 3 mówiącym, iż przedstawiciele Skarbu Państwa, Krajowej Spółki Cukrowej, plantatorów i pracowników są powoływani bezpośrednio bez potrzeby zwoływania Walnego Zgromadzenia. W przypadku Skarbu Państwa i KSC S.A. w formie oświadczenia natomiast w przypadku plantatorów i pracowników o powołaniu decyduje wynik wyborów.
W tych wypadkach, Rada Nadzorcza nie wyraziła opinii ani pozytywnej, ani negatywnej (stosunek głosów 4 do 4). Obecnych było 8 Członków z 9-osobowej Rady Nadzorczej (nieobecny był jeden z przedstawicieli Suedzucker AG).
Przegłosowane zmiany Statutu Spółki nie zmieniają pozycji akcjonariusza Skarbu Państwa, zachowują wszelkie uprzywilejowania akcji serii A oraz reprezentację w Radzie Nadzorczej Spółki. Ponadto wprowadzone zmiany w żaden sposób nie uszczuplają pakietu akcji posiadanych przez Skarb Państwa, ani tym bardziej nie wpływają na jego wartość.
Nie uległy zmianie zasady głosowania na Walnym Zgromadzeniu zmian w Statucie Spółki. Nadal wymagana jest większość 3/4 głosów i głosowanie reprezentanta Skarbu Państwa za przyjęciem uchwały, z uwagi na fakt posiadania akcji uprzywilejowanej serii A. Skarb Państwa posiadał i nadal posiada kontrolę nad strategicznymi dla Spółki decyzjami takimi jak połączenie, likwidacja i przekształcenie Spółki, zmiana Statutu, co obejmuje również zmianę wysokości kapitału zakładowego Spółki oraz jej przedmiotu działalności. Z uwagi na posiadany pakiet akcji Zarząd KSC S.A. również kontroluje wymienione dziedziny, a w przypadku pozyskania głosów plantatorów i pracowników, wszystkie sprawy objęte porządkiem Walnego Zgromadzenia.
Podsumowując, należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie nie doszło do naruszenia interesu Skarbu Państwa w szczególności zaś, uszczuplenia kompetencji posiadanych przez Skarb Państwa jako akcjonariusza Spółki, a w konsekwencji nie doszło do utraty wartości akcji Spółki.
Z poważaniem
MINISTER
z up. Podsekretarz Stanu
Józef Woźniakowski