Minister Skarbu Państwa przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Lesława Podkańskiego, złożone na 44. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 44):
Warszawa, 7.10. 2003 r.
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Sena
Szanowny Panie Marszałku
W odpowiedzi na oświadczenie Pana Senatora Lesława Podkańskiego w sprawie Cukrowni Ropczyce S.A. zawarte w piśmie z dnia 8 sierpnia 2003 r., znak: BPS/DSK-043-338/03, uprzejmie wyjaśniam co następuje:
Lubelsko Małopolska Spółka Cukrowa S.A. została wykreślona z Krajowego Rejestru Sądowego z chwilą rejestracji połączenia z Krajową Spółką Cukrową S.A., co nastąpiło 10 stycznia 2003 r. W związku z tym prawa z 43,57% akcji Cukrowni Ropczyce S.A. wykonuje Zarząd Krajowej Spółki Cukrowej S.A. w Toruniu.
Minister Skarbu Państwa działając na podstawie art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o regulacji rynku cukru wniósł na podwyższenie kapitału zakładowego KSC S.A. wszystkie akcje posiadane w Cukrowni Ropczyce S.A. za wyjątkiem uprzywilejowanej akcji serii A. Celem wniesienia akcji w cukrowniach nie podlegających procesowi połączenia z KSC S.A. jest dokapitalizowanie Spółki KSC "Polski Cukier" S.A., która w wyniku sprzedaży pakietu akcji inwestorom uzyska środki pieniężne na finansowanie części realizacji Programu Restrukturyzacji.
Struktura kapitału Cukrowni Ropczyce S.A. jest więc następująca (wg stanu na 24 lipca 2003):
49,99% Suedzucker AG
43,57% KSC S.A.
4,29% plantatorzy
1,88% pracownicy
0,27% Skarb Państwa - akcja A oraz pakiet akcji jeszcze nie udostępnionych pracownikom i plantatorom (sprawy spadkowe itp.)
Z przedstawionej struktury akcjonariuszy wynika, że cukrownia Ropczyce S.A. jest podmiotem prywatnym, gdyż ponad 50% akcji posiadają niepaństwowe osoby prawne (inwestor zagraniczny i osoby fizyczne - plantatorzy i pracownicy). Jednocześnie należy zauważyć, że zgodnie z zapisami Księgi Akcyjnej Seudzucker AG nie posiada bezwzględnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu. Co więcej na nabycie pakietu akcji powodującego uzyskanie przez podmiot zagraniczny ponad 50% akcji wymagana jest zgoda MSWiA.
Na Walnym Zgromadzeniu Spółki był obecny i głosował przedstawiciel Ministra Skarbu Państwa. Nie był natomiast obecny pełnomocnik Krajowej Spółki Cukrowej S.A. Należy tu podkreślić, że KSC S.A. nie reprezentuje Skarbu Państwa na Walnych Zgromadzeniach. Pełnomocnika KSC S.A. wyznacza Zarząd Spółki i jest to jego suwerenna decyzja.
Przegłosowane zmiany Statutu Spółki nie zmieniają pozycji akcjonariusza Skarbu Państwa, zachowują wszelkie uprzywilejowania akcji serii A oraz reprezentację w Radzie Nadzorczej Spółki. Ponadto wprowadzone zmiany w żaden sposób nie uszczuplają pakietu akcji posiadanych przez Skarb Państwa, ani tym bardziej nie wpływają na jego wartość.
Ministerstwu Skarbu Państwa nie jest znana racjonalna przyczyna nieobecności pełnomocnika KSC S.A. na Walnym Zgromadzeniu, który dysponując 43,57% głosów mógłby zablokować niekorzystne w ocenie KSC S.A., zmiany statutu.
Należy jednakże mieć na uwadze, że wprowadzone zmiany miały w przeważającej części charakter dostosowawczy do przepisów Kodeksu Spółek Handlowych. Podnoszony w Oświadczeniu Pana Senatora problem usunięcia zapisu o wymogu polskiej narodowości Prezesa Zarządu wynika z zapisów Traktatu Ustanawiającego Wspólnotę Europejską na mocy którego wszelka dyskryminacja na tle narodowościowym lub miejsca zamieszkania jest niedopuszczalna.
Członkowie Rady Nadzorczej reprezentujący KSC S.A. i Skarb Państwa będą, na mocy przegłosowanych zmian, powoływani bezpośrednio przez akcjonariuszy, a nie przez Walne Zgromadzenie. Oznacza to, że w przypadku utraty mandatu przez członka Rady Nadzorczej, w każdej chwili będzie mógł zostać wyznaczony nowy reprezentant. Dotychczas sytuacja taka wymagała formalnego zwołania Walnego Zgromadzenia i uzgodnienia sposobu głosowania za kandydatem wskazanym przez KSC S.A. lub Skarb Państwa z przedstawicielem inwestora.
Podsumowując, należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie nie doszło do naruszenia interesu Skarbu Państwa, a w szczególności uszczuplenia kompetencji posiadanych przez Skarb Państwa jako akcjonariusza Spółki. Należy mieć również na uwadze, że zgodnie z przepisami prawa Minister Skarbu Państwa samodzielnie wykonuje prawa z akcji, których właścicielem jest wyłącznie Skarb Państwa.
Z poważaniem
MINISTER
PODSEKRETARZ STANU
Józef Woźniakowski