Oświadczenie


Wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Bogdana Podgórskiego, złożonym na 57. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 58), przekazał Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury:

Warszawa, dnia 22 marca 2004 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

W odpowiedzi na pismo z dnia 10 marca 2004 roku (l.dz. BPS/DSK-043-130-04) dotyczące oświadczenia złożonego przez senatora Bogdana Podgórskiego podczas 57 posiedzenia Senatu RP w dniu 4 marca 2004 roku proszę o przyjęcie poniższych wyjaśnień.

Organem prowadzącym kontrolę przestrzegania i stosowania przepisów dotyczących ochrony zabytków i opieki nad zabytkami, uprawnionymi do wydawania decyzji o wstrzymaniu prac przy zabytku wykonywanych bez pozwolenia, decyzji nakazujących przywrócenie zabytku do poprzedniego stanu oraz decyzji zobowiązujących do doprowadzenia zabytku do jak najlepszego stanu we wskazany sposób i w określonym terminie jest Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Browar Królewski wpisany jest do rejestru zabytków pod numerem: A-1079 decyzją Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie z dnia 3.0.31998 r. (l.dz. PSOZ-IV/43/98).

Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Krakowie decyzją nr 23/2000 z dnia 4.02.2000 r. (l.dz. SOZ-I/514/2000), zezwolił na wykonanie prac polegających na budowie hotelu "Sheraton" w miejscu Browaru Królewskiego w Krakowie przy ul. Powiśle 5/7. Decyzja ta wydana została na podstawie art. 27 ust. 1 obowiązującej wówczas ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o ochronie dóbr kultury (Dz. U. z 1999 r., Nr 98, poz. 1150).

Wymienioną wyżej decyzją zezwolono na wykonanie prac w oparciu o "Projekt hotelu "Sheraton" w Krakowie, ul. Powiśle 5-7. Stadium: Projekt budowlany, Temat: Zagospodarowanie terenu.", opracowany w grudniu 1999 r. przez "ARCHECON" studio architektoniczne - Andrzej Kadłuczka - prof. dr inż. architekt SARP w Krakowie, Al. Krasińskiego 12/12A. Przed wydaniem zezwolenia projekt ten został "uzgodniony" postanowieniem Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie z dnia 17.12.1999 r. (l.dz. SOZ-II/984/99).

Projekt składa się z tekstu (7 tron) i 4 rysunków: 1/ sytuacja, plan zagospodarowania w skali 1:500 + przekroje sylwetowe w skali 1:200, 2/ sytuacja, plan zagospodarowania w skali 1:250, 3/ sytuacja, sieci wewnętrzne w skali 1:500, 4/ sytuacja, gospodarka zielenią w skali 1:500. Zgodnie z tekstem projektu (s.3) "Browar Królewski znajduje się w złym stanie technicznym i jego adaptacja dla celów publicznych (zespołu hotelowego) wymagać będzie całkowitej wymiany przeznaczonej do zachowania części zabytkowej substancji budowlanej".

"Całkowita wymiana przeznaczonej do zachowania części zabytkowej substancji budowlanej" oznaczała w istocie rozbiórkę browaru i rekonstrukcję tej jego części, która została uwzględniona w wymienionym wyżej projekcie.

Należy zatem stwierdzić, że omawiana decyzja Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wydana została z naruszeniem prawa. Zgodnie bowiem z przepisami obowiązującymi w dniu wydania decyzji rozbiórka obiektu wpisanego do rejestru zabytków może nastąpić wyłącznie po wcześniejszym skreśleniu tego obiektu z rejestru zabytków, przy czym decyzję w tej sprawie podejmuje Minister Kultury.

W przypadku rażącego naruszenia prawa organ wyższego stopnia (to jest w omawianej sprawie Minister Kultury), działając na wniosek strony lub z urzędu, wydaje decyzję w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji, w której prawo to zostało naruszone.

Na podstawie analizy akt sprawy, w chwili obecnej należy przyjąć, że w decyzji Ministra Kultury, jaka zapadłaby możliwe byłoby wyłącznie ograniczenie się do stwierdzenia, że decyzja Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora zabytków została wydana z naruszeniem prawa, ale nie można stwierdzić jej nieważności, ponieważ wywołała ona nieodwracalne skutki prawne (art. 156 § 2 Kpa).

Ze względu na wykonane Panu Andrzejowi G. pełniącemu wówczas funkcję Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, uchybienia w postępowaniu w omawianej sprawie, złożył on rezygnację z zajmowanego stanowiska.

Z wyrazami szacunku

Sekretarz Stanu

Ryszard Mikliński


Oświadczenie