Oświadczenie


Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Pełnomocnik Rządu do spraw Budowy Dróg Krajowych i Autostrad przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Bogdana Podgórskiego, złożone na 45. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 47):

Warszawa, 2003.10.24

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W związku z oświadczeniem Pana senatora Bogdana Podgórskiego złożonego na 45 posiedzeniu Senatu w dniu 19.09.2003 r. w części dotyczącej rezerwy terenu pod drogę ekspresową S-7 na terenie gm. Zielonki w województwie małopolskim, proszę o przyjęcie następujących odpowiedzi:

1. GDDKiA potwierdza informacje podane przez Pana Senatora dotyczące rezerwy terenu na terenie gminy Zielonki oraz fakt, że istnieją duże naciski społeczne na likwidację lub ograniczenia ww. rezerwy terenu.

2. Ponadto w uzupełnieniu informacji zawartych w wystąpieniu Pana Senatora podajemy co następuje:

- w aktualnym rozporządzeniu RM, podpisanym w sierpniu 2003 r. (Dz.U. Nr 174) w sprawie przebiegu autostrad, dróg ekspresowych i dróg o znaczeniu obronnym, omawiana rezerwa jest częścią wspomnianej trasy tranzytowej.

- rezerwa ta funkcjonuje od prawie 40 lat z powodu permanentnego braku środków finansowych administracji drogowej na budowę: najpierw północnego, autostradowego obejścia Krakowa a później drogi ekspresowej Rabka (Zakopane) - Kraków - Kielce - Warszawa. Pojęcie rezerwy w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego (łączące się z ograniczeniem prawa właścicieli do użytkowania swoich terenów) powstało z przyczyn ekonomicznych. Administracja drogowa nigdy nie miała i nie ma wystarczającej ilości środków finansowych do wykupów gruntów, na których będzie realizowana sieć drogowa - nawet najwyższego rzędu. Rezerwa terenu umożliwia nie podwyższanie kosztów realizacji nowej drogi z powodu wypłat odszkodowań za wykup nowych domów mieszkalnych lub nowo wybudowanych zakładów produkcyjnych.

- problem gminy Zielonki i wielu innych gmin, na terenie których zlokalizowano przebiegi autostrad, dróg ekspresowych, obwodnic drogowych czy nowych tras kolejowych, polega tylko na tym, że społeczeństwo nie ma jasno określonej perspektywy wykupu gruntów pod nową inwestycję. Podobnych problemów można by uniknąć gdyby wraz z demokratyzacją prawa administracja drogowa otrzymywała z budżetu państwa większe kwoty na przygotowanie inwestycji, w tym, na wykupy gruntów pod nowe drogi. Rezerwowanie terenów pod nowe drogi wynika więc wprost z braku środków w kasie państwowej na wykupy i odszkodowania.

- ponadto informujemy, że Urząd Gminy w Zielonkach przystąpił do aktualizacji planu zagospodarowania swojego terenu z wyłączeniem pasa rezerwy. Oznacza to, że w ciągu 12 miesięcy od wszczęcia postępowania, plan na terenie wyłączony przestanie obowiązywać. Umożliwi to każdemu właścicielowi gruntu leżącego w pasie dotychczas rezerwowanym dowolne inwestowanie. Jest to bezwzględne wykorzystanie możliwości jakie daje ustawa o planowaniu przestrzennym.

- w październiku 2003 r. odbyło się spotkanie Wojewody Małopolskiego, dyrektora Oddziału krakowskiego GDDKiA, Urzędu Marszałkowskiego, Prezydenta Krakowa oraz gmin leżących na północ od miasta, gdzie zostały nakreślone kierunki dalszego postępowania w zakresie przebiegu ekspresowej S-7 w regionie krakowskim. Rozważono, m.in., możliwość obniżenia klasy drogi w rezerwowanym pasie do GP z równoczesnym przystąpieniem do studiów nad konsekwencjami zmian w podstawowym układzie drogowym regionu i miasta. Prace studialne potrwają kilka miesięcy. Konsekwencją tych prac może być zwężenie pasa rezerwy do około 100,0 m i włączenie jego terenu do Miejskiego Terenu Zagospodarowania terenów gminy Zielonki, co umożliwi dalszą ochronę pasa drogowego przed nowym zainwestowaniem.

Ze względu na interes Państwa, polegający na maksymalnym obniżaniu kosztów przyszłych inwestycji oraz prawidłowym kształtowaniu układu drogowego województwa i kraju Ministerstwo Infrastruktury nie widzi możliwości całkowitej rezygnacji z przedmiotowej rezerwy terenowej.

Mam nadzieję Panie Senatorze, że moja odpowiedź na Pańskie oświadczenie jest wyczerpująca.

Z wyrazami szacunku

Dariusz Skowroński


Oświadczenie