Oświadczenie złożone
przez senatora Bogdana Podgórskiego
Oświadczenie skierowane do wiceprezesa Rady Ministrów, ministra infrastruktury Marka Pola
Zgodnie z Regulaminem Senatu kieruję do Pana Ministra oświadczenie w sprawie rezerwy pasa terenu przeznaczonego w planie zagospodarowania przestrzennego gminy Zielonki w województwie małopolskim pod budowę drogi ekspresowej wokół Krakowa.
W obowiązującym planie zagospodarowania przestrzennego gminy Zielonki od ponad trzydziestu lat zarezerwowany jest pas gruntu o powierzchni około 370 ha przeznaczony na północne autostradowe obejście Krakowa. Tak długie zamrożenie możliwości zagospodarowania nieruchomości położonych w granicach tego terenu powoduje zrozumiałe oburzenie właścicieli tych gruntów. Ponadto na uwagę zasługuje fakt, że rezerwa ta przebiega przez wysoce zurbanizowane obszary gminy, położone w bezpośrednim sąsiedztwie granic Krakowa. W planie zagospodarowania przestrzennego tereny te przeznaczone są pod budownictwo mieszkaniowe.
Wiosną bieżącego roku, jak wynika z przedstawionych mi informacji, Rada Gminy Zielonki przyjęła dokument o nazwie "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy". Na etapie tworzenia dokument ten był konsultowany z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad oraz wojewodą małopolskim. Jeden z zapisów zawartych w dokumencie mówi o tym, że szerokość pasa rezerwy pomniejsza się z 300 m. do 200 m.
Wspomniany dokument nakreśla wyłącznie kierunki polityki przestrzennej gminy i nie ma charakteru przepisu prawa miejscowego. W związku z tym w obowiązującym prawie miejscowym gminy nie zaszły żadne wiążące zmiany. Ponadto zostałem poinformowany, że północna obwodnica Krakowa nie znalazła się w wojewódzkim rejestrze zadań rządo
wych służących realizacji ponadlokalnych celów publicznych. Tym samym realizacja tego przedsięwzięcia może ulec przesunięciu o następne lata.W tej sytuacji oczywiste jest, że skarżący się właściciele gruntów znajdujących się w pasie zarezerwowanym pod drogę ekspresową po ponad trzydziestu latach oczekiwania i niepewności dążą do uzyskania jednoznacznej odpowiedzi co do przyszłości ich własności. Widzą oni dwie możliwości rozwiązania tego problemu: odstąpienie od rezerwy lub wykupienie przez Skarb Państwa p
asa gruntów przeznaczonych na drogę ekspresową.W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z prośbą o odpowiedź na pytanie: czy Ministerstwo Infrastruktury rozważa możliwość podjęcia kroków zmierzających do jednoznacznego rozwiązania problemu gruntów znajdujących się na terenie gminy Zielonki, a będących rezerwą na drogę ekspresową wokół północnej granicy Krakowa?
Mając na uwadze znaczenie tych terenów dla społeczności gminy Zielonki, proszę Pana Ministra o zajęcie stanowiska w tej sprawie i o odpowiedź.
Łączę wyrazy szacunku
Bogdan Podgórski