Oświadczenie


Minister Pracy i Polityki Społecznej przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Bogdana Podgórskiego, złożone na 24. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 21-22):

Warszawa, dnia 27 WRZ. 2002

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

W odpowiedzi na oświadczenie złożone przez Pana Senatora Bogdana Podgórskiego na 24 posiedzeniu Senatu RP w dniu 12 września 2002 roku, skierowane do Ministra Pracy i Polityki Społecznej w dniu 17 września2002 roku pismem znak: LP/043/334/02/V, w sprawie sytuacji powstałej w Urzędach Skarbowych w związku z obowiązkiem wydawania zaświadczeń stanowiących podstawę do przyznania zasiłków rodzinnych i wychowawczych, uprzejmie wyjaśniam:

Do dnia 31 grudnia 2001 roku uprawnienia do zasiłków rodzinnych i wychowawczych dokumentowane były przy pomocy oświadczeń. Od dnia 12 stycznia 2002 roku ustawa z dnia 1 stycznia 1994 roku o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych (Dz. U. Nr 154, poz. 1791) została przez Parlament znowelizowana w taki sposób, że uprawnienia w zakresie wysokości uzyskiwanego dochodu osoby ubiegającej się o zasiłek dokumentowane są zaświadczeniami urzędów skarbowych. Zmiana ta miała na celu wyeliminowanie przypadków nie ujawniania przez osoby ubiegające się o świadczenia faktycznie osiąganych dochodów, co umożliwiało pobieranie nienależnych świadczeń.

W celu ułatwienia pracy urzędom skarbowym resort pracy opracował wyjaśnienia, które zostały skierowane do tych urzędów już w marcu 2002 r. niestety, nie pozwoliło to na uniknięcie trudności w realizacji tego zadania, nałożonego ustawą na urzędy skarbowe.

Problemy te, jak słusznie Pan Senator zauważył, wynikają ze zbytniego obciążenia dodatkowymi zadaniami pracowników służb skarbowych, ze zbiegu terminu wydawania zaświadczeń o dochodach dla celów zasiłkowych z terminem składania przez podatników zeznań podatkowych za poprzedni rok oraz ze zwrotami nadpłat podatku następującymi również w tym okresie.

Mając to na uwadze planuje się odstąpienie od wymogu uzyskiwania przez osobę zainteresowaną zaświadczenia z Urzędu Skarbowego o wysokości dochodu. Przygotowywane nowe rozwiązania prawne w zakresie świadczeń rodzinnych przewidują ustalanie uprawnień na podstawie oświadczeń o dochodzie osób ubiegających się o zasiłki. Prawdziwość oświadczeń będzie okresowo weryfikowana na podstawie danych posiadanych przez Urzędy Skarbowe, jednak odbywać się to będzie bez udziału uprawnionych do świadczeń i w terminach uzgodnionych z odpowiednim Urzędem Skarbowym.

Z poważaniem

MINISTER
Up. SEKRETARZ STANU

Jolanta Banach


Oświadczenie