Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Bogdana Podgórskiego, złożonym na 24. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 21-22), przekazał Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych:

Warszawa, dnia 26.09.2002 r.

Pan
Longin Pastusiak

Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku.

W związku z przekazaniem przy piśmie z dnia 17 września 2002 r. znak: LP/043/340/02/V, tekstu oświadczenia złożonego przez pana senatora Bogdana Podgórskiego uprzejmie informuję:

W ustawie z dnia 17 grudnia 2001 r. o zmianie ustawy o funduszu alimentacyjnym, ustawy o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych i ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. Nr 154, poz. 1791) przyjęto, że wysokość dochodów osiąganych przez rodziny osób ubiegających się o zasiłki rodzinne, zasiłki wychowawcze i świadczenia z funduszu alimentacyjnego powinny być dokumentowane, z pewnymi wyjątkami, zaświadczeniami urzędów skarbowych. Zaświadczenia te składane były nie tylko oddziałom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ale także innym płatnikom zasiłków m.in. pracodawcom, urzędom pracy, ośrodkom pomocy społecznej, Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W trakcie prac nad ustawą Zakład sygnalizował, że ze względu na termin weryfikacji uprawnień do świadczeń przypadający w okresie weryfikacji przez urzędy skarbowe oświadczeń podatkowych, mogą wystąpić problemy z uzyskaniem stosownych zaświadczeń. Wskazywano jednak, że takie rozwiązanie pozwoli na racjonalizację wydatków budżetowych i kierowanie świadczeń rodzinnych do rodzin o rzeczywiście niskich dochodach.

Pomimo wszelkich trudności związanych z uzyskiwaniem i wydawaniem zaświadczeń, z którymi borykały się urzędy skarbowe oraz uciążliwością takiego rozwiązania dla osób zainteresowanych, akcja weryfikacji uprawnień do wymienionych świadczeń, w zakresie realizowanych przez Zakład przebiegła terminowo.

Informuję Pana Marszałka, że w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej trwają prace nad projektem założeń do ustawy o świadczeniach rodzinnych. W projekcie założeń opiniowanych przez Zakład przyjęto, że dochody mające wpływ na prawo do świadczeń rodzinnych, będą dokumentowane oświadczeniem osoby ubiegającej się o zasiłek. A zatem kwestia podnoszona przez Pana senatora Bogdana Podgórskiego jest przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rozważana. Jeżeli natomiast zasada dokumentowania dochodów rodziny zaświadczeniami urzędów skarbowych miałaby pozostać, roczny okres, na który ustalane są uprawnienia do świadczeń powinien zostać zmieniony i zaczynać się nie od czerwca, jak obecnie, lecz później np. od września. W tym terminie urzędy skarbowe, będące po zakończeniu weryfikacji oświadczeń podatkowych, wydawałyby te zaświadczenia mniejszym nakładem pracy. Na taką potrzebę Zakład zwracał uwagę opiniując projekt założeń ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Ze swojej strony mogę zapewnić Pana Marszałka, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest zainteresowany taką konstrukcją przepisów, która będzie przejrzysta i łatwa w realizacji.

z poważaniem

z up.
CZŁONEK ZARZĄDU

mgr Wanda Pretkiel


Oświadczenie