Wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Bogdana Podgórskiego, złożonym na 12. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 11), przekazał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi:
Warszawa, dnia 2002.04.19
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Marszałku,
W odpowiedzi na pismo LP/043/109/02/V z dnia 25 marca 2002 r., przy którym otrzymałem oświadczenie senatora Bogdana Podgórskiego w sprawie zwiększenia środków finansowych na utrzymanie urządzeń melioracji wodnych podstawowych na terenie województwa małopolskiego, przekazuję następujące wyjaśnienie w powyższej sprawie.
Stosownie do art. 11, ust. 1, pkt 4, art. 72 oraz art. 75 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz.U. Nr 115, poz. 1229, z późn. zm.) zadania z zakresu utrzymania urządzeń melioracji wodnych podstawowych oraz wód istotnych dla regulacji stosunków wodnych na potrzeby rolnictwa realizuje marszałek województwa jako zadania z zakresu administracji rządowej, zaś środki na ten cel zapewnia wojewoda w swoim budżecie. W ostatnich latach żadna z ustaw budżetowych nie ustalała dla Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi środków na w/w zadania.
Wyjątek stanowić będzie ustawa budżetowa na 2002 rok. W ustawie tej, na wniosek parlamentarzystów, została przewidziana do dyspozycji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi kwota 30 mln złotych na melioracje. Ustalenie zakresu pomocy dla poszczególnych województw, w ramach tej kwoty, jest przedmiotem prac Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Jednocześnie wyjaśniam, że z informacji przekazanej przez Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynika, że ograniczona ilość środków dotacyjnych jakimi dysponuje Narodowy Fundusz i jednocześnie ogromna ilość składanych wniosków, spowodowały konieczność hierarchizacji zadań z dziedziny gospodarki wodnej.
Narodowy Fundusz zmuszony został do przeprowadzenia selekcji zgłaszanych zadań, pod kątem ich ponadlokalnego znaczenia oraz zgodności ze ściśle określonymi kryteriami i priorytetami przyjętymi przez Radę Nadzorczą do finansowania w 2002 r. Klasyfikacja przedsięwzięć do poszczególnych programów z dziedziny gospodarki wodnej przedstawia się następująco:
- Program 3.1. Wspieranie budowy szczególnie ważnych, określonych przez Ministra Środowiska zbiorników retencyjnych,
- Program 3.2. Wspieranie programów małej retencji,
- Program 3.3. Wspieranie przedsięwzięć renaturyzacji rzek,
oraz program międzydziedzinowy - Remonty i odtwarzanie obiektów ochrony środowiska zniszczonych przez powódź i inne klęski żywiołowe.
Jak wynika z powyższego, przedsięwzięcia związane z utrzymaniem i bieżącą eksploatacją obiektów gospodarki wodnej służących rolnictwu, w tym melioracji podstawowych, nie kwalifikują się do dofinansowania ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
MINISTER
z up.
Kazimierz Gutowski
PODSEKRETARZ STANU