Spis oświadczeń


Oświadczenie złożone
przez senatora Bogdana Podgórskiego

Oświadczenie skierowane do ministra finansów Marka Belki oraz do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jarosława Kalinowskiego.

Szanowny Panie Marszałku!

Zgodnie z Regulaminem Senatu składam na Pana ręce oświadczenie skierowane do ministra finansów oraz ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie zwiększenia środków na bieżące utrzymanie i konserwację urządzeń melioracji wodnych podstawowych w województwie małopolskim.

Zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne (DzU nr 115, poz. 1229) na urząd marszałka województwa przeniesiony został obowiązek wykonywania praw właścicielskich w stosunku do wód publicznych stanowiących własność skarbu państwa jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej. Tymczasem w budżecie państwa na rok 2002 powyższa zmiana nie spowodowała wprowadzenia zapisów o przeznaczeniu odpowiednio wysokich środków na to, aby samorząd województwa mógł, zgodnie z obowiązkiem nałożonym ustawą, zrealizować dodatkowo zlecone zadania rządowe.

W wydatkach budżetowych na rok 2002 zapisano na bieżące utrzymanie i konserwację urządzeń melioracji wodnych podstawowych dla województwa małopolskiego środki w wysokości 2 milionów 714 tysięcy zł (dział 010, rozdział 01008, par. 2210). Na podstawie informacji zawartych w prośbie o interpelację, z jaką wystąpił do mnie marszałek województwa małopolskiego, chciałbym poinformować, że przeznaczone w budżecie państwa środki są zbyt małe, by samorząd województwa mógł prawidłowo i zgodnie z zapisem ustawowym wykonać przeniesione na niego zadania.

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez urząd marszałkowski województwa małopolskiego, kwota niezbędna na realizację wyżej wymienionych zadań wynosi 11 milionów 780 tysięcy zł. Byłaby ona przeznaczona na:

- wydatki związane z technicznym zabezpieczeniem województwa małopolskiego przed powodzią - 3 miliony 200 tysięcy zł;

- jednokrotną konserwację wałów przeciwpowodziowych - 4 miliony zł;

- jednokrotną konserwację rzek i potoków uregulowanych - 3 miliony zł;

- doraźne roboty konserwacyjne na rzekach i potokach nieuregulowanych - 1 milion zł;

- roboty interwencyjne na przepompowniach melioracyjnych - 500 tysięcy zł;

- odszkodowania, operaty, dokumentacje - 80 tysięcy zł.

W związku z faktem, że w ramach zaplanowanej w budżecie państwa na rok 2002 kwoty w wysokości 2 milionów 714 tysięcy zł nie ma możliwości prowadzenia podstawowych prac przeciwpowodziowych, zwłaszcza po jesiennym przeglądzie wałów, zwracam się do panów ministrów z dwoma zapytaniami.

Czy możliwe jest zwiększenie kwoty przeznaczonej na bieżące utrzymanie i konserwację urządzeń melioracji wodnych podstawowych w województwie małopolskim do wysokości 11 milionów 780 tysięcy zł, zgodnie z kosztorysem przedstawionym przez marszałka województwa małopolskiego?

Czy możliwe jest stałe wsparcie wyżej wymienionej dotacji, ze względu na niskie nakłady z budżetu państwa, środkami z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej?

Dodatkowo informuję, że pytanie dotyczące kwestii wsparcia działań urzędu marszałkowskiego województwa małopolskiego środkami pochodzącymi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zostało przedstawione również panu Jerzemu Adamskiemu, podsekretarzowi stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji RP, podczas spotkania na Konwencie Marszałków Województw RP w Gdańsku w dniu 29 grudnia 2001 r. Marszałek województwa małopolskiego poinformował mnie, że wyżej wymieniona propozycja została przyjęta przez pana ministra ze zrozumieniem i wstępną aprobatą.

Z wyrazami szacunku
Bogdan Podgórski


Spis oświadczeń