Informację w związku z oświadczeniem senatora Jerzego Pieniążka, złożonym na 25. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 24), przekazał Podsekretarz Sanu w Ministerstwie Sprawiedliwości:
Warszawa, dnia 12 listopada 2002 r.
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Marszałku,
W związku z pismem z dnia 8 października br. Nr LP/043/355/02/V, przy którym przekazany został tekst oświadczenia złożonego przez Senatora Jerzego Pieniążka podczas 25. posiedzenia Senatu RP w dniu 3 października 2002 r. w sprawie utworzenia sądu okręgowego w Sieradzu - uprzejmie informuję:
W Ministerstwie Sprawiedliwości nadal trwają prace racjonalizujące strukturę sądownictwa powszechnego, których celem jest m.in. opracowanie docelowego modelu organizacyjnego sądownictwa, w tym też określenie liczby jednostek sądowych wszystkich szczebli.
Przed zakończeniem przedmiotowych prac nie jest możliwe podjęcie ostatecznej decyzji co do potrzeby reaktywowania sądu okręgowego w Sieradzu.
Pragnę także zaznaczyć, iż podpisane w dniu 16 października 2002 r. rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości określające siedziby oraz obszary właściwości jednostek sądowych uwzględnia wnioskowane we wcześniejszych wystąpieniach Pana Senatora - włączenie gminy Uniejów do obszaru Sądu Rejonowego w Łasku, a także objęcie właściwością miejscową Sądu Rejonowego w Wieluniu całego powiatu pajęczańskiego.
Z dniem 1 stycznia 2003 r. w Pajęcznie powołany zostanie Zamiejscowy Wydział Grodzki Są
du Rejonowego w Wieluniu.Utworzenie natomiast w Sieradzu wydziału pracy i ubezpieczeń społecznych uzależnione jest głównie od liczby spraw, dla rozpoznawania których miałby być powołany, a także od pozytywnej decyzji Prezesa Sądu Okręgowego w Łodzi.
Sprawa ta będzie przedmiotem analizy w I półroczu 2003 r. opartej przede wszystkim na wpływie spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych za cały rok 2002 z obszaru Ośrodka Zamiejscowego w Sieradzu.
Z wyrazami szacunku
Sylweriusz M. Królak