Oświadczenie


Minister Edukacji i Sportu przekazał odpowiedź na oświadczenie senatorów Apolonii Klepacz i Stanisława Niciei, złożone na 38. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 37):

Warszawa, 7 maja 2003 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

Odpowiadając na oświadczenie złożone przez Państwa Senatorów: Panią Apolonię Klepacz i Pana Stanisława Nicieję w sprawie prawnego uregulowania zasad kształcenia i przygotowania zawodowego młodocianych, objętych opieką Ochotniczych Hufców Pracy, którzy ukończyli 15 lat i nie rokują ukończenia gimnazjum w normalnym trybie, uprzejmie informuję:

W ostatniej fazie prac legislacyjnych znajduje się przygotowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu projekt zmiany rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych.

Proponowana zmiana rozporządzenia wprowadza odrębny ramowy plan nauczania w gimnazjum dla oddziału przysposabiającego do pracy. Oddziały przysposabiające do pracy mogą być tworzone dla uczniów, którzy po rocznym uczęszczaniu do gimnazjum i ukończeniu 15 roku życia nie rokują ukończenia gimnazjum w normalnym trybie. Szczegółowe zasady dotyczące organizacji tych oddziałów zawarte są w ramowym statucie publicznego gimnazjum (załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół - Dz.U. Nr 61, poz. 624 z późn. zm.).

Projekt uwzględnia postulaty zgłoszone przez Komendanta Głównego Ochotniczych Hufców Pracy.

Obowiązujący dotychczas ramowy plan nauczania dla tych oddziałów nie dawał możliwości właściwej realizacji wybranych treści kształcenia zawartych w podstawie programowej kształcenia w danym zawodzie, bowiem przeznaczał jedynie na to 7 godzin tygodniowo w okresie kształcenia. Projekt zwiększa tę liczbę do 14 godzin tygodniowo w okresie kształcenia.

Proponowany ramowy plan umożliwia także uczestnikom Ochotniczych Hufców Pracy podejmowanie pracy w celu przygotowania zawodowego w formie przysposobienia do określonej pracy. Rozwiązanie to koresponduje z § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 5 grudnia 2002 r. w sprawie przypadków, w których wyjątkowo jest dopuszczalne zatrudnianie młodocianych, którzy nie ukończyli gimnazjum, osób nie mających 16 lat, które ukończyły gimnazjum oraz osób nie mających 16 lat, które nie ukończyły gimnazjum.

Za przekazane uwagi serdecznie dziękuję.

Z wyrazami szacunku

Krystyna Łybacka


Oświadczenie