Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Grzegorza Matuszaka, złożonym na 67. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 67), przekazał Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu:

Warszawa, dnia 2 września 2004 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Wielce Szanowny Panie Marszałku,

w nawiązaniu do oświadczenia Pana Senatora Grzegorza Matuszaka, złożonego na 67 posiedzeniu Senatu RP w dniu 29 lipca 2004 r. informuję iż:

Sprawa, o której Pan Senator wspomina w wyżej wymienionym oświadczeniu dotyczy postępowania administracyjnego przed Prezesem Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu wszczętego wnioskiem Pana Karola G. z dnia 2 kwietnia 2001 r. o udostępnienie dokumentów (zapytanie o status pokrzywdzonego, na podstawie ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (Dz.U. z 1998 r. nr 155, poz. 1016 z późn. zm.).

Należy przypomnieć, że sprawa i przebieg postępowania przed Prezesem Instytutu Pamięci Narodowej z wniosku Pana Karola G. były przedstawione Panu Senatorowi w pismach (z dnia 26 listopada 2003 r. o sygn. SP 071-12(3)03 i z dnia 16 stycznia 2004 r. o sygn. SP 071-14/04) w związku z jego oświadczeniami złożonymi na 47 i 51 posiedzeniu Senatu RP. Treść w/w pism zawierała informacje odnośnie przedmiotu spraw, jej przebiegu, podjętych rozstrzygnięć oraz zastosowanych przepisów prawa, które były podstawą wydanych przez Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej rozstrzygnięć.

Przedstawione w tych pismach argumenty w obszerny sposób wyjaśniały wątpliwości Pana Senatora odnośnie legalności przeprowadzonego w sprawie Pana Karola G. postępowania administracyjnego.

Zaznaczyć należy, że stronie prowadzonego postępowania, Panu Karolowi G. przysługiwało uprawnienie zaskarżenia rozstrzygnięć Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej do sądu administracyjnego. Pan Karol G. skorzystała ze swoich uprawnień i w związku z jego skargą z dnia 11 grudnia 2003 r. akta sprawy o sygn. II S.A. 4678/03, przekazano do Wojewody Sądu Administracyjnego, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2002 r. Nr 153 poz. 1270).

Razem z dokumentami archiwalnymi i dokumentami wytworzonymi w trakcie postępowania, dotyczącymi strony, do przesłanych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu akt dołączono również wszystkie dokumenty związane z udzielaniem przez Prezesa Instytutu Pamięci odpowiedzi na oświadczenia Pana Senatora Grzegorza Matuszaka, jako dotyczące sprawy Pana Karola G. Przekazując do Sądu również i te akta Prezes Instytutu Pamięci Narodowej chciał uniknąć ewentualnego zarzutu niedostarczenia do Sądu wszystkich materiałów istotnych dla sprawy.

Podkreślić należy, iż w aktach sprawy o sygn. II S.A. 4678/03 przesłano do sądu łącznie ponad tysiąc stron dokumentów. W związku z tym faktem trudno jest określić, który z dokumentów zawartych w przekazanych sądowi aktach został przez Pana Senatora uznany za opinię na jego temat, dotyczącą jego działalności politycznej, pracy zawodowej oraz pełnionych funkcji publicznych, jak również pracy jego córki, o czym wspomina on w oświadczeniu złożonym na 67 posiedzeniu Senatu. Przyznać należy, iż w aktach związanych z odpowiedziami Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej na oświadczenia Pana Senatora Grzegorza Matuszaka dotyczące sprawy Pana Karola G. znajduje się kopia noty biograficznej dotyczącej Pana Senatora. Pochodzi ona jednakże z oficjalnej, ogólnodostępnej strony internetowej Senatu RP znajdującej się pod adresem: http:www.senat.gov.pl/k5/Senator/Matuszak.htm. i w żadnym wypadku nie można stwierdzić, iż została przygotowana przez łódzką delegaturę Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego na zlecenie łódzkiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, co sugeruje Pan Senator w swoim Oświadczeniu z dnia 29 lipca 2004 r. Stwierdzić należy, że Panu Senatorowi Grzegorzowi Matuszakowi przysługuje prawo wglądu do dokumentów związanych z udzielaniem przez Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej odpowiedzi na składane przez Pana Senatora oświadczenia, w związku z czym pismo wyrażające zgodę Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej na udostępnienie tych materiałów zostało już skierowane do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Podkreślić przy tym należy wyraźnie, że niemożliwym jest w świetle przepisów ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej udostępnienie Panu Senatorowi Grzegorzowi Matuszakowi innych dokumentów przekazanych do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego dotyczących Pana Karola G., gdyż Pan Senator nie jest stroną postępowania w tej sprawie.

Łączę wyrazy szacunku

PREZES

Instytutu Pamięci Narodowej

prof. dr hab. Leon Kieres


Oświadczenie