Oświadczenie


Minister Środowiska przedstawił stanowisko w związku z oświadczeniem senatora Władysława Mańkuta, złożonym na 58. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 59):

Warszawa, dnia 16 kwietnia 2004 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

Odpowiadając na pismo Marszałka Senatu RP z dnia 24 marca br. (znak: BPS/DSK-043-142-04), dotyczące oświadczenia złożonego przez senatora Władysława Mańkuta na 58 posiedzeniu Senatu w dniu 19 marca 2004 r. w sprawie uwzględnienia w czasie opracowywania koncepcji zagospodarowania rezerwatu "Ostoja bobrów na rzece Pasłęce" zabezpieczenia przed powodzią i podtopami miasta i gminy Braniewa, przedstawiam swoje stanowisko.

Obszar rezerwatu obejmuje rzekę Pasłękę od źródeł do miasta Braniewa, tj. na długości 186 km, wraz z przepływowymi jeziorami i fragmentami dopływów. Zgodnie z art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 16 października 1991 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2001 r. nr 99, poz. 1079 z późniejszymi zmianami), budowa lub rozbudowa w rezerwacie przyrody obiektów i urządzeń z wyjątkiem obiektów i urządzeń służących celom rezerwatu oraz związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego i leśnego jest zabroniona.

Projekty urządzeń hydrotechnicznych, w tym również budowy wspomnianej w cyt. oświadczeniu pana senatora Mańkuta małej elektrowni wodnej Stygajny, były zgłaszane przez inwestorów od dłuższego czasu. Dotyczyły one głównie miejsc przełomowych, o dużym spadku, a jednocześnie o dużych walorach przyrodniczych, nadających rezerwatowi unikalny charakter. W świetle ww. uregulowań prawnych, a także w celu zachowania walorów rezerwatu, ich realizacja nie była możliwa.

Zgodnie z art. 13a ust. 1 cyt. ustawy, dla rezerwatów przyrody sporządza się plan ochrony, a nie plan ich przestrzennego zagospodarowania. Dlatego w dokumencie tym nie opracowuje się koncepcji przestrzennego zagospodarowania obszaru rezerwatu. Natomiast rozpatruje się wszystkie te zamierzenia, które dotyczą ochrony przyrody. Rozwiązywanie problemów powodzi oraz podtopów nie wchodzi w zakres planu ochrony.

Przedstawiona przez pana senatora Mańkuta propozycja zabezpieczenia przed powodzią i podtopami miasta i gminy Braniewo została przekazana do zespołu opracowującego plan ochrony rezerwatu "Ostoja bobrów na rzece Pasłęce" w celu uwzględnienia jej przy ocenie zagrożeń dla rezerwatu przyrody. Do ww. zespołu zostały również przekazane wszelkie inne wnioski dotyczące budowy małych elektrowni wodnych oraz zabezpieczeń przed powodzią będące w posiadaniu Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody w Olsztynie. W planie ochrony będzie zawarta analiza możliwości budowy nowych, stałych budowli piętrzących i przegradzających koryta rzeki Pasłęki, w tym elektrowni wodnych, pod kątem ich oddziaływania na przyrodę rezerwatu. Dodać należy, że plan ochrony przeciwpowodziowej powinien być opracowany w odrębnym trybie przez służby odpowiedzialne za ochronę przeciwpowodziową. Zgodnie za art. 23a ust. 2 pkt 2 ww. ustawy, zakazy wymienione w ust. 1 tego art. nie dotyczą prowadzenia działań związanych z bezpieczeństwem publicznym, zapobieganiem lub likwidacją skutków klęski żywiołowej. Nie ulega wątpliwości, że ochrona przeciwpowodziowa jest związana z bezpieczeństwem publicznym i dlatego prace z tego zakresu będą mogły być wykonywane w rezerwacie przyrody "Ostoja bobrów na rzece Pasłęce".

Z wyrazami szacunku

Z up. MINISTRA

PODSEKRETARZ STANU

Główny Konserwator Przyrody

prof. dr hab. Ewa Symonides


Oświadczenie