Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Władysława Mańkuta, złożonym na 55. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 55), przekazał Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej:

Warszawa, 23.04.2004 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu RP

Szanowny Panie Marszałku,

W związku z oświadczeniem Pana Senatora Władysława Mańkuta złożonym na 55. posiedzeniu Senatu w dniu 19 stycznia 2004 r. w sprawie wysokości naliczania opłaty z tytułu opóźnienia w przekazywaniu składek do otwartych funduszy emerytalnych (OFE), znak BPS/DSK-043-40/04, pragnę poinformować, co następuje:

Wysokość odsetek płaconych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) z tytułu opóźnienia w przekazywanych składkach została zmieniona od początku 2003 r. z odsetek liczonych wg stopy odsetek ustawowych na odsetki wyliczane wg rentowności bonów skarbowych.

Oświadczenie Pana Senatora Mańkuta zostało oparte na błędnym założeniu, iż "średnie stopy zwrotu funduszy emerytalnych były wyższe nie tylko od wysokości odsetek wyliczanych według stopy procentowej pięćdziesięciodwutygodniowych bonów skarbowych, ale również od wysokości odsetek ustawowych". Odsetki ustawowe od początku wysłania składek do OFE do końca 2002 r. wahały się w granicach 16-30% w stosunku rocznym, co dawało wartości znacznie przekraczające stopy zwrotu funduszy. Źródłem pomyłki mógł być fakt, że stopy zwrotu funduszy są najczęściej podawane za okres dwuletni a nie roczny.

W związku z powyższym, odpowiadając na pytanie Pana Senatora Mańkuta o przyczynę zmiany sposobu obliczania odsetek od zaległości ZUS, pragnę podkreślić, że odsetki płacone przez ZUS były niewspółmiernie wysokie do zysku z inwestycji, jakie miały otwarte fundusze emerytalne. Powodowało to poważne i nieuzasadnione obciążenie dla Budżetu Państwa. Przyjęta obecnie wysokość odsetek została zbliżona do rentowności inwestycji z OFE, chociaż mogą oczywiście mieć miejsce krótkookresowe różnice zarówno na korzyść jak i na niekorzyść inwestycji OFE.

Odnośnie pytania, czy i kiedy ZUS przewiduje naprawienie towarzystwom emerytalnym wynikającej stąd, zdaniem Pana Senatora, szkody, informuję, że ZUS postępował zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, to znaczy w sytuacji, kiedy nie miał możliwości rozliczenia składek w terminie, naliczał opłatę w wysokości określonej w ustawie.

W związku z pytaniem, czy jest brana pod uwagę możliwość wystąpienia towarzystw emerytalnych i członków funduszy emerytalnych na drogę sądową przeciwko Skarbowi Państwa, należy uznać, że w państwie prawa każda osoba lub instytucja, która czuje się skrzywdzona może wystąpić na drogę sądową i w takim przypadku decyzja odnośnie, sugerowanych przez Pana Senatora Mańkuta, ewentualnych roszczeń może być podejmowania tylko przez sąd.

Należy jednak zwrócić uwagę, że ubezpieczeni z tytułu opóźnienia w przekazywaniu składek przez ZUS najczęściej odnosili korzyści - problem nie przekazanych składek dotyczy głównie lat 1999-2001, a odsetki za te okresy są wysokie. Co więcej późniejsze przekazanie składek skutkuje często oszczędnościami dla ubezpieczonych na opłatach od składek, pobieranych przez OFE. Trudno więc spodziewać się masowego występowania ubezpieczonych do sądu w sytuacji, kiedy skorzystali na takim, a nie innym sposobie przekazywania składek.

Natomiast odnosząc się do, sugerowanych przez Pana Senatora, ewentualnych roszczeń towarzystw emerytalnych, pragnę ponownie zaznaczyć, że ZUS postępował zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, to znaczy w sytuacji, kiedy nie miał możliwości rozliczenia składek w terminie z powodu błędów w dokumentach ubezpieczeniowych, naliczał opłatę w wysokości określonej w ustawie.

Minister

Up. Sekretarz Stanu

Krzysztof Pater


Oświadczenie