Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Władysława Mańkuta, złożonym na 45. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 47), przekazał Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji:

Warszawa, dnia 24 października 2003 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

Nawiązując do pisma z dnia 24 września 2003 r., o sygn. BPS/DSK-043-403/03, przekazującego oświadczenie Senatora RP Pana Władysława Mańkuta w sprawie finansowania kosztów modernizacji oświetlenia ulicznego, uprzejmie przedstawiam następujące informacje.

Na gruncie ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tj.: Dz.U. z 2000 r., Nr 71, poz. 838 z późn. zm.) ustawodawca określił kategorie dróg ze względu na funkcje w sieci drogowej (vide art. 2). Wskazać tu należy kategorię dróg gminnych, które spełniają w ogólnokrajowej sieci dróg określoną funkcję. Postanowiono, iż do dróg gminnych zalicza się drogi o znaczeniu lokalnym nie zaliczone do innych kategorii, stanowiące uzupełniającą sieć dróg służących miejscowym potrzebom, z wyłączeniem dróg wewnętrznych. Zaliczenie do kategorii dróg gminnych następuje w drodze uchwały rady gminy, po zasięgnięciu opinii właściwego zarządu powiatu, natomiast przebieg dróg gminnych ustala wójt (burmistrz, prezydent miasta). W związku z powyższym należy zauważyć, że do kategorii dróg gminnych, których zarządcą jest wójt (burmistrz, prezydent miasta) drogi zaliczane są w oparciu o kryterium funkcji, które spełniają (drogi o znaczeniu lokalnym, służące miejscowym potrzebom).

Zasady kształtowania polityki energetycznej państwa, zasady i warunki zaopatrzenia i użytkowania paliw i energii (w tym ciepła) oraz działalności przedsiębiorstw energetycznych, a także organy właściwe w sprawach gospodarki paliwami i energią zostały uregulowane i określone w gruncie ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (tj.: Dz.U. z 2003 r., Nr 153, poz. 1504). Podstawowe kwestie dotyczące zadań z zakresu oświetlenia dróg i zasad jego finansowania zostały określone w art. 18 cytowanej ustawy. Zgodnie z brzmieniem wskazanego przepisu, planowanie oświetlenia miejsc publicznych i dróg znajdujących się na terenie gminy, a także finansowanie oświetlenia ulic, placów i dróg, znajdujących się na terenie gminy, w odniesieniu do których gmina jest zarządcą - należy do zadań własnych gmin. Ustawodawca określił wyjątek w zakresie finansowania oświetlenia wskazując, iż środki na finansowanie oświetlenia dróg publicznych krajowych, wojewódzkich i powiatowych w granicach miast na prawach powiatu, pokrywane są z budżetu państwa. Zasady i terminy przekazywania wspomnianych środków finansowych określone zostały rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 7 kwietnia 1999 r. w sprawie zasad i terminów przekazywania z budżetu państwa środków na finansowanie oświetlenia dróg publicznych, dla których gmina nie jest zarządcą, oraz na finansowanie oświetlenia dróg publicznych krajowych, wojewódzkich i powiatowych w granicach miast na prawach powiatu (Dz.U. Nr 35, poz. 326).

Stosownie do przepisów ustawy - Prawo energetyczne, gmina realizuje zadania związane m.in. z oświetleniem dróg, placów, finansowaniem oświetlenia itd. zgodnie z założeniami polityki energetycznej państwa, miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego oraz ustaleniami zawartymi w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Działania podejmowane przez gminy w zakresie oświetlenia dróg opierają się na trzech podstawowych elementach, z których jeden stanowią założenia polityki energetycznej państwa. Stosownie do art. 12 ustawy - Prawo energetyczne, naczelnym organem administracji rządowej właściwym w sprawach polityki energetycznej jest minister właściwy do spraw gospodarki, którego zadania obejmują w przedmiotowym zakresie m.in. przygotowywanie (w porozumieniu z właściwymi ministrami) założeń polityki energetycznej oraz koordynowanie jej realizacji, określenie szczegółowych warunków planowania i funkcjonowania systemów zaopatrzenia w paliwa i energię oraz nadzór nad funkcjonowaniem krajowych systemów energetycznych, a także współdziałanie z wojewodami i samorządami terytorialnymi w sprawach planowania i realizacji systemów zaopatrzenia w paliwa i energię. Założenia polityki energetycznej państwa określa Rada Ministrów - na wniosek ministra właściwego do spraw gospodarki. Wobec powyższego, oświadczenie Pana Senatora zostało przekazane do Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej - jako właściwego w sprawach rozważenia wprowadzenia ewentualnej modernizacji oświetlenia ulicznego.

Z poważaniem

MINISTER

Spraw Wewnętrznych i Administracji

z up. Jerzy MAZUREK

Podsekretarz Stanu


Oświadczenie