Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Janusza Lorenza, złożonym na 74. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 77), przekazał Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji:

Warszawa, 02.02. 2005 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku!

Nawiązując po pisma z dnia 22 grudnia 2004 r. (BPS/DSK-043-566/04) dotyczącego oświadczenia Senatora RP Pana Janusza Lorenza złożonego podczas 74. posiedzenia Senatu RP w dniu 16 grudnia 2004 r. w sprawie Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów, uprzejmie przedstawiam następujące informacje.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także Komendant Główny Policji, nie posiadają kompetencji do zniesienia uprawnień szkoły wyższej - Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Nie zostały również podjęte żadne kroki prawne, które mogłyby doprowadzić do postawienia ww. Szkoły w stan likwidacji. Zaprzestanie naboru na studia licencjackie związane było ze zmianą przepisów dotyczących warunków odbywania szkoleń zawodowych w Policji.

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 3 czerwca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania szkoleń zawodowych w Policji (Dz.U. Nr 133, poz. 1242 z późn. zm.) oraz rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 grudnia 2003 r. w sprawie wymagań w zakresie wykształcenia, kwalifikacji zawodowych i stażu służby, jakim powinni odpowiadać policjanci na stanowiskach komendantów Policji i innych stanowiskach służbowych (Dz.U. z 2004 r., Nr 2, poz. 14 z późn. zm.), nie zawierają przepisów wymagających prowadzenia - w ramach szkoleń zawodowych w Policji - studiów wyższych. Jednocześnie należy wskazać, że w Policji 24% stanowią stanowiska oficerskie, przewidziane dla osób z wyższym wykształceniem, natomiast 26% zatrudnionych policjantów posiada wyższe wykształcenie.

W nowym systemie szkolenia i doskonalenia zawodowego w Policji wprowadzono trzy poziomy zawodowej edukacji policjantów:

- szkolenie podstawowe,

- szkolenie specjalistyczne,

- szkolenie dla absolwentów szkół wyższych.

Projektowane szkolenie dla absolwentów szkół wyższych (szkolenie menedżerskie), będzie prowadzone wyłącznie dal policjantów posiadających wykształcenie wyższe z tytułem zawodowym magistra (równorzędnym), zakwalifikowanych do rezerwy kadrowej na stanowiska kierownicze. Będzie ono dwustopniowe.

Pierwszy stopień będzie wiązał się z kształceniem kompetencji kierowniczych z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi. Absolwenci zostaną przygotowani do pełnienia służby na stanowiskach kierowniczych średniego szczebla, tj. kierowników sekcji, naczelników wydziałów i sekcji oraz ich zastępców, komendantów komisariatów i ich zastępców, będą również mogli awansować na pierwszy stopień w korpusie oficerów Policji.

Drugi stopień będzie wiązał się z kształceniem kompetencji kierowniczych z zakresu zarządzania jednostkami Policji oraz biurami Komendy Głównej Policji i będzie przygotowywał do pełnienia służby na wyższych stanowiskach kierowniczych, tj. komendantów wojewódzkich, powiatowych, miejskich i rejonowych Policji oraz ich zastępców; a także komendantów szkół policyjnych i ich zastępców, dowódców oddziałów i samodzielnych pododdziałów prewencji i ich zastępców oraz dyrektorów biur i ich zastępców.

Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie ma uprawnienia do prowadzenia studiów wyższych pierwszego stopnia, lecz nie może - w oparciu o obecnie obowiązujące przepisy - prowadzić studiów podyplomowych.

Funkcjonowanie Wyższej Szkoły Policji gwarantują przepisy zwarte w projekcie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym (druk sejmowy 2931) oraz projekcie nowej ustawy o Policji.

Przewiduje się, że w oparciu o przepisy ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, Wyższa Szkoła Policji będzie prowadzić studia licencjackie, magisterskie oraz podyplomowe na nowym kierunków studiów - "bezpieczeństwo publiczne". Oferta edukacyjna kierowana będzie do policjantów, którzy chcą podnieść swoje wykształcenie oraz cywilów zainteresowanych wykorzystaniem nabytych kwalifikacji, m.in. w resorcie spraw wewnętrznych i administracji rządowej oraz samorządowej. Zgodnie z przepisami projektu ustawy inicjatywa w zakresie prowadzenia naboru na studia spoczywać będzie w rękach rektora uczelni.

Potrzeba prowadzenia działalności dydaktycznej, naukowo-badawczej i konsultacyjnej w dziedzinie taktyki i technik zwalczania przestępczości zorganizowanej, taktyki i technik zwalczania terroryzmu oraz analizy kryminalnej, była przesłanką strukturalnego wyodrębnienia Instytutu Kształcenia Służb Państwowych Zwalczających Przestępczość Zorganizowaną i terroryzm. U podstaw podjęcia decyzji o dokonaniu zmian strukturalnych w tym zakresie znalazły się analizy potrzeb występujących w jednostkach organizacyjnych Policji i komórkach organizacyjnych, dla których zwalczanie przestępczości zorganizowanej, zwalczanie terroryzmu i prowadzenie analizy kryminalnej jest działalnością podstawową. Uruchomienie przez Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie, wspólnie z Uniwersytetem Warszawskim, podyplomowego Studium Problematyki Zorganizowanej Przestępczości i Terroryzmu, jest naturalnym uzupełnieniem działań podejmowanych przez Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie, która zamierza zintensyfikować prace zmierzające do rozszerzenia działalności dydaktycznej, naukowo-badawczej i konsultacyjnej w ww. dziedzinie.

Z poważaniem

MINISTER

Spraw Wewnętrznych i Administracji

z up. Andrzej BRACHMAŃSKI

Sekretarz Stanu


Oświadczenie