Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Janusza Lorenza, złożonym na 71. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 74), przedstawił Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji:

Warszawa, 20 grudnia 2004 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku!

Nawiązując do pisma z dnia 9 listopada 2004 r. przekazującego oświadczenie Senatora RP Pana Janusza Lorenza złożone podczas 71. posiedzenia Senatu RP w dniu 3 listopada 2004 r. w sprawie IV Kongresu Samorządowo-Politycznego w Olsztynie z udziałem Ziomkostwa Prus Wschodnich, uprzejmie przedstawiam następujące informacje.

W dniach 8-10 października 2004 r. odbył się w Olsztynie IV Kongres Samorządowo-Polityczny z udziałem Ziomkostwa Prus Wschodnich, poświęcony roli samorządów w Unii Europejskiej. Poprzednie kongresy odbyły się kolejno w Kolonii, Frankfurcie oraz Elblągu.

Z materiałów przekazanych przez Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego wynika, że zarówno Wojewoda, jak i Marszałek Województwa, nie zostali zaproszeni i nie brali udziału w Kongresie. Udziału w spotkaniu odmówił zaproszony Prezydent Olsztyna.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 5 lipca 1990 r. Prawo o zgromadzeniach (Dz.U. Nr 51, poz. 297 z późn. zm.) obowiązek zawiadomienia organu gminy, właściwego ze względu na miejsce zgromadzenia, spoczywa jedynie na organizatorach zgromadzeń publicznych, rozumianych jako "zgromadzenia organizowane na otwartej przestrzeni dostępnej dla nieokreślonych imiennie osób". Zorganizowanie spotkania w Olsztynie nie wymagało więc od organizatorów spełnienia wymogu powiadomienia o nim władz samorządowych, a tym bardziej uzyskania zgody na jego przeprowadzenie. Z informacji przekazanych przez Pana Senatora Janusza Lorenza oraz Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego, nie wynika, że w trakcie Kongresu zaszły okoliczności przewidziane w art. 12 ust. 1 ustawy, które umożliwiałyby rozwiązanie zgromadzenia przez przedstawicieli organu gminy.

Obecnie obowiązujące prawo, w tym ustawa z dnia 7 października 1999 r. o języku polskim (Dz.U. Nr 90, poz. 999 z późn. zm.), nie reguluje kwestii, które stały się przedmiotem oświadczenia Pana Senatora Janusza Lorenza. Jednakże biorąc pod uwagę historię stosunków polsko-niemieckich i ich stan obecny, należy zauważyć, że eksponowanie podczas spotkania z udziałem Ziomkostwa Prus Wschodnich nazwy "Prusy Wschodnie" mogło wywołać zrozumiałą krytykę.

Mając powyższe na uwadze, Minister Spraw Wewnętrznych Administracji w najbliższym czasie wystąpi do Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z prośbą o podjęcie kroków, mających na celu wyeliminowanie w przyszłości podobnych incydentów.

Z szacunkiem

MINISTER

Spraw Wewnętrznych i Administracji

z up. Tadeusz Matusiak

Podsekretarz Stanu


Oświadczenie