Oświadczenie


Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Janusza Lorenza, złożonym na 68. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 68):

Warszawa, 20.09.2004 r.

Pan
Longin Hieronim Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

W odpowiedzi na pismo Pana Marszałka z dnia 19 sierpnia 2004 r. nr BPS/DSK-043-367-04 uprzejmie informuję, że Pan Janusz Lorenz Senator RP skierował do mnie w tej sprawie pisma z dnia 16 i 18 sierpnia 2004 r.

Na ww. pisma udzielono odpowiedzi bezpośrednio Panu Senatorowi pismem z dnia 30 sierpnia 2004 r. nr ŻW.sdp.077-76/04/mk .

W związku z powyższym w załączeniu przesyłam kopię odpowiedzi.

Z poważaniem

Wojciech Olejniczak

Warszawa, 30.08.2004 r.

Pan
Janusz Lorenz
Senator Rzeczypospolitej Polskiej
Biuro Senatorskie
ul. 11 Listopada 4
10-103 Olsztyn

W odpowiedzi na pismo z dnia 16 sierpnia 2004 r. dotyczące działania na terenie Warmii i Mazur firmy Smithfield Foods uprzejmie informuję pana Senatora, że zgodnie z ustawą z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz.U. z 2003 r. Nr 24, poz. 199 i Nr 80, poz. 717), Resort Rolnictwa nie jest upoważniony do podejmowania decyzji w sprawie funkcjonowania firm prywatnych.

Zgodnie z art. 20 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 1997 r. Nr 78, poz. 483) społeczna gospodarka rynkowa, która stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej, oparta jest między innymi na wolności działalności gospodarczej oraz własności prywatnej. Konstytucja formułuje również warunki, od których spełnienia zależy dopuszczalność ograniczenia wolności działalności gospodarczej. Pierwszy warunek to zastosowanie drogi ustawowej, czyli tylko Parlament może decydować o wprowadzeniu ograniczenia wolności działalności gospodarczej. W związku z tym ograniczeń tego rodzaju nie można wprowadzać innym aktem prawnym niż ustawa.

W związku z powyższym wstrzymanie sprzedaży zakładu przez hiszpańską firmę Campofrio Alimentacion, która posiada 98,92% akcji spółki Morliny S.A., a tym samym ingerowanie w politykę prywatnej firmy, nie jest możliwe, jeżeli firma działa zgodnie z przepisami prawa obowiązującego w Polsce.

Jednocześnie uprzejmie informuję Pana Senatora, że według danych Głównego Inspektoratu Weterynarii (stan na koniec listopada 2003 r.) ogółem w gospodarstwach utrzymujących powyżej 5 000 sztuk trzody chlewnej utrzymywane było zaledwie 869 000 sztuk trzody, co daje 4,7% produkcji trzody chlewnej ogółem.

Inspekcja Weterynaryjna dokonała weryfikacji stanu ferm utrzymujących trzodę chlewną o obsadzie przekraczającej 5 000 sztuk, które zostały wprowadzone do rejestru prowadzonego przez Powiatowych Lekarzy Weterynarii. Według stanu na koniec listopada 2003 r. na terenie kraju funkcjonuje 78 ferm trzody chlewnej o ww. obsadzie, w tym 21 ferm z udziałem kapitału zagranicznego.

Ponadto zgodnie z informacjami przekazanymi pismem z dnia 31 marca 2004 r. przez Animex sp. z o.o. będącą częścią koncernu Grupy Animex, której inwestorem strategicznym jest amerykańska firma Smithfield Foods Inc. posiadająca większościowy pakiet akcji, roczna produkcja firmy Smithfield Food Inc. w roku 2003 w Polsce wyniosła 171 637 sztuk tuczników o łącznej wadze 19 870 088 kg.

Na wielkość tą składa się produkcja pochodząca z firm Prima Farm, Grupy Animex i od indywidualnych rolników kontaktowych współpracujących z firmą Smithfield Foods, Inc.

Roczna produkcja wyłącznie Grupy Animex w 2003 roku wyniosła 55 572 sztuk tuczników. Na tę wielkość składa się produkcja z dwóch spółek:

- Animex Agri (3 gospodarstwa) - 32 499 sztuk tuczników,

- Animex Wielkopolska (4 gospodarstwa) - 23 073 sztuk tuczników.

Inspekcja Ochrony Środowiska oraz Inspekcja Weterynaryjna na bieżąco kontrolują fermy trzody chlewnej w tym należące do koncernu Smithfield Foods. Prowadzony jest także nadzór nad dopełnieniem przez nie nałożonych obowiązków oraz prowadzeniem przez przedmiotowe obiekty działalności zgodnej z wymaganiami ochrony środowiska i ochrony zwierząt. W marcu 2003 r. Inspekcja Ochrony Środowiska, Inspekcja Nadzoru Budowlanego, Inspektorat Sanitarny oraz Inspekcja Weterynaryjna uczestniczyły we wspólnych kontrolach przeprowadzonych w 14 fermach przemysłowych należących do koncernu Smithfield Foods.

Pod względem wymagań weterynaryjnych nieprawidłowości stwierdzono w 6 z kontrolowanych ferm. Nieprawidłowości te dotyczyły braku zarejestrowania działalności u Powiatowego Lekarza Weterynarii, braku księgi identyfikacji i rejestracji zwierząt, podawania leków bez stałego nadzoru lekarza weterynarii oraz błędnego prowadzenia księgi leczenia zwierząt. W celu wyeliminowania ww. nieprawidłowości przekazano ustalenia kontroli do właściwych Powiatowych Lekarzy Weterynarii z poleceniem przeprowadzenia postępowania urzędowego.

W kontrolowanych fermach nie stwierdzono uchybień związanych z warunkami utrzymywania zwierząt oraz stanem zdrowotnym zwierząt.

Jak wynika z informacji otrzymanych od spółek Animex oraz Prima, będących częścią Smithfield Foods Inc., nieprawidłowości wykazane w trakcie ww. kontroli ferm zostały usunięte.

Jednocześnie informuję Pana Senatora, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie popiera rozwoju dużych ferm trzody chlewnej, których działanie może mieć negatywny wpływ na środowisko. Wynika to z priorytetowego działania realizowanej aktualnie polityki rolnej ukierunkowanej na zrównoważony rozwój polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich.

J. Jerzy Pilarczyk


Oświadczenie