Oświadczenie


Minister Zdrowia przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Janusza Lorenza, złożonym na 68. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 68):

Warszawa, dnia 14 września 2004 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W nawiązaniu do oświadczenia złożonego przez Pana Senatora Janusza Lorenza, przekazanego przy piśmie z dnia 19 sierpnia 2004 r. (znak: BPS/DSK-043-538-04) dotyczącego likwidacji uprawnień do bezpłatnych leków dla inwalidów wojennych uprzejmie przesyłam Panu Marszałkowi informacje w tej sprawie.

Przedłożenie rządowe projektu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych uległo znacznym zmianom w toku prac Sejmu RP. W dniu 27 sierpnia br. Sejm po rozpatrzeniu poprawek Senatu uchwalił ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

W toku prac sejmowych dokonano szeregu zmian w stosunku do przedłożenia rządowego. Jedną z tych zmian jest rezygnacja z ograniczenia uprawnień inwalidów wojennych do bezpłatnych leków i odstąpienie od wprowadzania instytucji zasiłku lekowego. W ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zapisano art. 46 w brzmieniu:

"Art. 46.

1. Inwalidom wojennym, ich małżonkom pozostającym na ich wyłącznym utrzymaniu oraz wdowom i wdowcom po poległych żołnierzach i zmarłych inwalidach wojennych uprawnionym do renty rodzinnej, a także osobom represjonowanym, przysługuje bezpłatne zaopatrzenie w leki spełniające łącznie następujące warunki:

1) oznaczone symbolem Rp w decyzji dopuszczającej do obrotu;

2) wpisane do Rejestru Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

2. Osobom, o których mowa w ust. 1, receptę może wystawić lekarz ubezpieczenia zdrowotnego albo felczer ubezpieczenia zdrowotnego lub lekarz albo felczer niebędący lekarzem albo felczerem ubezpieczenia zdrowotnego, jeżeli posiada uprawnienia do wykonywania zawodu lekarza oraz zawarł z funduszem umowę upoważniającą go do wystawiania takich recept.

3. Lekarz albo felczer wystawiający receptę obowiązany jest wpisać na recepcie numer PESEL osoby, o której mowa w ust. 1.

4. Osoby, o których mowa w ust. 1, są obowiązane do okazania lekarzowi albo felczerowi wystawiającemu receptę dokumentu potwierdzającego przysługujące uprawnienia.

5. Osoba przedstawiająca receptę do realizacji jest obowiązana do okazania dokumentu, o którym mowa w ust. 4".

Przyjęte brzmienie art. 46 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej oznacza zachowanie wszelkich dotychczasowych uprawnień inwalidów wojennych i członków ich rodzin w zakresie dostępu do bezpłatnych leków.

Z wyrazami szacunku

Z upoważnienia

MINISTRA ZDROWIA

PODSEKRETARZ STANU

Paweł Sztwiertnia


Oświadczenie