Zastępca Kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przekazał odpowiedź na oświadczenie senator Teresy Liszcz, złożone na 72. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 75):
Warszawa, 24 grudnia 2004 r.
Szanowny Pan
Ryszard Jarzembowski
Wicemarszałek Senatu
Szanowny Panie Marszałku,
Opowiadając na pismo z dnia 23 listopada br. nr BPS/OSK-043-534/04, informuję, iż Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych orzeka o przyznaniu lub odmowie przyznania uprawnień kombatanckich w tym także podejmuje decyzje o uprawnieniach kombatanckich Inwalidów Wojennych oraz Osób Represjonowanych.
Właściwym natomiast Urzędem do orzekania stopnia inwalidztwa, w tym inwalidztwa wojennego i inwalidztwa osób represjonowanych jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych i nadzorujące go Ministerstwo Polityki Społecznej, które zarazem ustanawiają katalog uprawnień Inwalidów Wojennych i Osób Represjonowanych zgłaszając inicjatywy ustawowe w tym zakresie. Zgodnie z inicjatywą ustawodawczą Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej Sejm RP ustawą z dnia 11 października 2002 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin, ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz.U. nr 181 z 2002 r. poz. 1515) dokonał nowelizacji do prawa kombatanckiego wprowadzając pojęcie Osoby Represjonowanej.
W świetle przyjętych zapisów prawnych od 1 stycznia 2003 r. Osoby Represjonowane - to Ci, których inwalidztwo zgodnie z zapisem art. 12 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach... (Dz.U. z 2002 r., nr 42, poz. 371, z późn. zm.) - pozostaje, w związku z pobytem w miejscach, o których mowa w art. 3 i art. 4 ust. 1 ustawy kombatanckiej tj. w noweli, obozach internowanych, hitlerowskich więzieniach, obozach koncentracyjnych i ośrodkach zagłady w gettach, na przymusowych zesłankach i deportacji w ZSRR oraz w poprawczych obozach i koloniach pracy, w więzieniach lub innych miejscach odosobnienia na terytorium Polski.
Wyjaśniamy, iż osoby te nie posiadały statusu inwalidy wojennego w świetle obowiązujących przepisów prawa. Ci spośród represjonowanych, którym ZUS orzekł inwalidztwo będące następstwem represji - wyposażeni byli jedynie w uprawnienia inwalidów wojennych. Do wejścia w życie ustawy z dnia 11 października 2002 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych... i wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11 marca 2003 r. w sprawie trybu wydawania i anulowania legitymacji osoby represjonowanej, dokumentów wymaganych do jej wydania oraz wzoru legitymacji osoby represjonowanej - byli oni wyposażani w książkę inwalidy wojennego wystawianą przez ZUS. Stanowiła ona dokument uprawniający do pobierania świadczeń należnych inwalidom wojennym. Na zróżnicowanie statusu inwalidy wojennego i osoby represjonowanej uprawnionej do świadczeń inwalidów wojennych wskazywała symbolika pobieranych rent - inwalidzi wojenni - WZIW, represjonowani - OZIW. Wszystkie osoby pobierające rentę o symbolu OZIW otrzymują obecnie legitymację osoby represjonowanej. Wydawanie legitymacji osoby represjonowanej należy do kompetencji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Informuję, iż po uporządkowaniu prawa kombatanckiego w 2002 r. gwarantuje się osobom represjonowanym wszystkie świadczenia pieniężne i inne uprawnienia przewidziane w przepisach ustawy z dnia 29 maja 1974r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (Dz.U. z 2002 r., nr 9, poz. 87, ze zm.) z wyłączeniem uprawnienia określonego w art. 23 b, czyli refundacji 50% opłaconej składki OC/AC.
Nadmieniam jednocześnie, że osoby represjonowane w świetle przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia br. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych otoczone są szczególną opieką. Zgodnie z zapisem art. 46 w/w ustawy, przysługuje im zaopatrzenie w bezpłatne leki recepturowe.
Uprawnienia komunikacyjne Osób Represjonowanych normowane są ustawą o kombatantach... ustawą o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin a także uchwałą Nr 194/2004 Zarządu "PKP Intercity" sp. z o.o. z dn. 08 czerwca 2004 r. w sprawie ustalenia taryfy przewozowej spółki "PKP Intercity i takie same jak inwalidów wojennych".
Obecnie środowisko kombatanckie liczy ponad sześćset tysięcy osób, w tym ponad 50% stanowią wdowy/wdowcy pozostali po kombatantach. Wg. szacunków ZUS z przełomu roku 2004 liczebność środowiska inwalidzkiego i pozostałych po nich wdów wdowców kształtuje się na następującym poziomie:
Inwalidzi Wojenni |
18.681 |
pozostali po nich małżonkowie |
20.247 |
Osoby Represjonowane |
49.995 |
pozostali po nich małżonkowie |
11.852 |
Z wyrazami szacunku
ZASTĘPCA KIEROWNIKA
Urzędu do Spraw Kombatantów
i Osób Represjonowanych
Jerzy Kozłowski