Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazał informację w związku z oświadczeniem senator Teresy Liszcz, złożonym na 64. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 65):
Warszawa, 30 lipca 2004 r.
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Marszałku
Nawiązując do pisma z dnia 30 czerwca 2004 r. o sygn. BPS/DSK-043-303-04 przekazującego oświadczenie złożone w dniu 24 czerwca 2004 r. podczas 64. posiedzenia Senatu przez Senatora RP Panią Teresę Liszcz dotyczące sytuacji, gdy sprawca wypadku ze skutkiem śmiertelnym - jeżeli tylko nie był nietrzeźwy - w zamian za zatrzymane prawo jazdy otrzymuje zaświadczenie, które pozwala mu nadal prowadzić samochód, uprzejmie przedstawiam następujące informacje.
Na podstawie art. 135 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tj.: Dz.U. z 2003 r. Nr 58, poz. 515 z późn. zm.), Policja - mając uzasadnione podejrzenie, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów - może zatrzymać prawo jazdy za pokwitowaniem.
Zgodnie z art. 135 ust. 2 wskazanej ustawy, pokwitowanie zatrzymania prawa jazdy z przyczyn, o których mowa m.in. w art. 135 ust. 1 pkt 2, uprawnia do kierowania pojazdem w ciągu 7 dni. W myśl art. 136 ust. 1, zatrzymane prawo jazdy Policja przekazuje niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni, według właściwości, sądowi uprawnionemu do rozpoznania sprawy, prokuratorowi lub staroście. Postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy, w przypadku kiedy kierowca m.in. jest podejrzany o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów, wydaje w terminie 14 dni od zatrzymania prawa jazdy odpowiednio: prokurator - w toku postępowania przygotowawczego, sąd - po przekazaniu sprawy do rozpoznania sprawy (art. 137 ust. 1 pkt 1).
Do czasu rozstrzygnięcia sprawy, sąd lub prokurator może ponadto, zgodnie z art. 249 § 1 kodeksu postępowania karnego, zastosować środki zapobiegawcze w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, a wyjątkowo także w celu zapobiegnięcia popełnieniu przez oskarżonego kolejnego przestępstwa. Powyższe działania można jednak podjąć tylko wtedy, gdy zebrane dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo, że oskarżony popełnił przestępstwo. Na podstawie art. 276 kpk, na zasadzie środka zapobiegawczego można orzec zakaz prowadzenia określonego rodzaju pojazdów. Środki zapobiegawcze mogą być stosowane aż do chwili rozpoczęcia wykonania kary.
Reasumując należy stwierdzić, iż uprawnienie Policji do zatrzymania prawa jazdy na podstawie art. 135 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym, obliguje ją jednocześnie do wydania pokwitowania, które - zgodnie z art. 135 ust. 2 ww. ustawy - uprawnia kierowcę do kierowania pojazdem w ciągu 7 dni od jego wydania (o ile wcześniej nie zostanie wydane postanowienie o zakazie prowadzenia pojazdów).
Ponadto można stwierdzić, iż zgodnie z art. 135 ust. 1 pkt 2 ustawy, pokwitowanie wydaje się kierowcy, w stosunku do którego istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa w komunikacji, gdy jego wina nie została jeszcze orzeczona przez sąd.
Jednocześnie należy wskazać, iż zmiana opisanego stanu prawnego wymagałaby zmiany przepisów rangi ustawowej.
Z poważaniem
MINISTER
Spraw Wewnęt
rznych i Administracjiz up. Andrzej BRACHMAŃSKI
Sekretarz Stanu