Oświadczenie


Minister Finansów przekazał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Włodzimierza Łęckiego, złożonym na 56. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 56):

Warszawa, dnia 18.03. 2004 r.
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu RP

Szanowny Panie Marszałku

W związku z pismem nr BPS/DSK-043-85-04 z dnia 17.02.2004 r., przy którym przekazane zostało Oświadczenie złożone na posiedzeniu Senatu w dniu 12.02.2004 r., przez Pana Senatora Włodzimierza Łęckiego - uprzejmie wyjaśniam, co następuje.

Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, z dniem 1 maja 2004 r. obowiązujące obecnie przepisy w zakresie podatku od towarów i usług zostaną dostosowane do przepisów Szóstej Dyrektywy Rady z 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich, dotyczących podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej - ujednolicona podstawa wymiaru podatku (77/388/EEC ze zm.). Specjalne zasady opodatkowania podatkiem od wartości dodanej działalności biur podróży określone zostały w art. 26 Szóstej Dyrektywy.

Zasady te uwzględnione zostały w przepisach nowej ustawy o podatku od towarów i usług, która zacznie obowiązywać od 1 maja 2004 r.

Nowa ustawa o podatku od towarów i usług normuje szczególną procedurę przy świadczeniu usług turystyki i wprowadza - co do zasady - iż podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki jest kwota marży, pomniejszona o kwotę należnego podatku.

W przypadku opodatkowania jedynie marży, a nie całej kwoty należnej od nabywcy, podstawa opodatkowania ulega znacznemu obniżeniu.

Rozwiązanie takie stosowane jest bez względu na to, kto nabywa usługę turystyki, pod warunkiem, że podatnik spełnia następujące warunki:

1) ma siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium kraju;

2) działa na rzecz nabywcy usługi we własnym imieniu i na własny rachunek;

3) przy świadczeniu usługi nabywa towary i usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty;

4) prowadzi ewidencję, z której wynikają kwoty wydatkowane na nabycie towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, oraz posiada dokumenty, z których wynikają te kwoty.

Przedstawione powyżej zasady opodatkowania marży będą miały zastosowanie również przy sprzedaży usług turystyki innym podmiotom gospodarczym (w tym również biurom podróży), jeśli spełnione zostaną pozostałe warunki.

Marża podlega opodatkowaniu, co do zasady, stawką podstawową. Jednocześnie należy zaznaczyć, iż przepisy w zakresie opodatkowania marży stawką podstawową podatku od wartości dodanej są stosowane przez wszystkie państwa Unii Europejskiej i nie można zgodzić się, że dostosowanie ustawodawstwa w Polsce do wymogów Szóstej Dyrektywy w zakresie turystyki będzie stwarzać bariery i zagrożenia dla rozwoju turystyki w Polsce.

Ponadto należy zaznaczyć, że brak jest podstaw w świetle przepisów Szóstej Dyrektywy do stosowania stawki obniżonej do wykonywania usług turystyki.

Z poważaniem

Z upoważnienia Ministra Finansów
Podsekretarz Stanu

Elżbieta Mucha


Oświadczenie