Informację w związku z oświadczeniem senatora Włodzimierza Łęckiego, złożonym na 36. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 35), przekazał Minister Skarbu Państwa:
Warszawa, dnia 28 kwietnia 2003 r.
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Marszałku,
W związku z oświadczeniem złożonym przez Pana Senatora Włodzimierza Łęckiego dotyczącym Odlewni Żeliwa "Śrem" S.A. poniżej przedstawiam informację, o działaniach jakie zostały podjęte w sprawie poprawy sytuacji ekonomiczno-finansowej Spółki.
Mając na uwadze trudną sytuację ekonomiczno-finansową zarówno Odlewni Żeliwa "Śrem" S.A. jak i jej większościowego akcjonariusza Centrozap S.A., w ostatnim czasie odbywały się spotkania z udziałem przedstawicieli Spółki, Związków Zawodowych, władz lokalnych i akcjonariuszy, w tym również Skarbu Państwa, których celem było wypracowanie koncepcji poprawy kondycji ekonomiczno-finansowej Odlewni.
Biorąc pod uwagę fakt, iż jedną z podstawowych przyczyn trudnej sytuacji Odlewni Żeliwa "Śrem" S.A. jest wysoki poziom zobowiązań finansowych Centrozap S.A. wobec Spółki z tytułu należności powstałych w ramach realizowanego przez Centrozap S.A. pośrednictwa w sprzedaży produktów Spółki, podejmowane działania ukierunkowane były na zaspokojenie roszczeń Odlewni w stosunku do Centrozap S.A. przy jednoczesnym zmniejszeniu udziału Centrozap S.A. w strukturze właścicielskiej Odlewni i ewentualne pozyskanie nowego inwestora.
Z informacji jakie zostały przekazane przez Spółkę wynika, że Zarząd Odlewni prowadzi rozmowy z potencjalnymi inwestorami, którzy wyrazili wolę zakupu akcji Odlewni oraz wstępne zainteresowanie zakupem akcji należących do pracowników Spółki oraz Skarbu Państwa.
W związku z powyższym w drodze uzgodnień został opracowany plan działań, który przewiduje przede wszystkim zbycie pakietu akcji Odlewni Żeliwa "Śrem" S.A. należących do Centrozap S.A. na rzecz Odlewni Żeliwa "Śrem" S.A. w celu ich umorzenia, a następnie emisję przez Odlewnię Żeliwa "Śrem" S.A. nowych akcji skierowanych do potencjalnego inwestora.
Realizacja uzgodnionego scenariusza działań została rozpoczęta podpisaniem w dniu 18 marca 2003 r. pomiędzy Centrozap S.A. a Odlewnią Żeliwa "Śrem" S.A. umowy sprzedaży przez akcjonariusza na rzecz Odlewni Żeliwa "Śrem" S.A. pakietu jej akcji własnych w celu umorzenia.
Z uwagi na fakt, że postanowienia umowy sprzedaży akcji Odlewni Żeliwa "Śrem" S.A. zawartej w dniu 8 kwietnia 1999 roku pomiędzy Skarbem Państwa a Centrozap S.A. oraz Bank Polska Kasa Opieki S.A. - Grupa Pekao S.A. zobowiązywały Kupujących do uzyskania zgody Skarbu Państwa na zbycie akcji oraz do głosowania na Walnym Zgromadzeniu Odlewni Żeliwa "Śrem" S.A. za nie obniżaniem kapitału zakładowego Spółki, w dniu 9 kwietnia 2003 r. zo
stał zawarty pomiędzy Skarbem Państwa a Centrozap S.A. aneks do przedmiotowej umowy obejmujący m.in. zgodę na zbycie przez Centrozap S.A. akcji wyemitowanych przez Odlewnię Żeliwa "Śrem" S.A. na rzecz Odlewni Żeliwa "Śrem" S.A. w celu umorzenia.Kolejne działania planowane do przeprowadzenia w najbliższym czasie uzależnione są od stanowiska Walnego Zgromadzenia. W dniu 29 kwietnia 2003 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie podejmie uchwałę w sprawie umorzenia nabytych akcji własnych i obniżenia kapitału zakładowego Odlewni Żeliwa "Śrem" S.A. Kolejne Walne Zgromadzenie podejmie uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego spółki w drodze nowej emisji akcji z wyłączeniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy spółki.
Zrealizowanie wszystkich zaplanowanych działań powinno pozwolić Odlewni Żeliwa "Śrem" S.A. na uniezależnienie finansowe od Centrozap S.A., co jest istotne z punktu widzenia prawdopodobnego postawienia Centrozap S.A. w stan upadłości oraz umożliwi pozyskanie środków finansowych niezbędnych do dalszego funkcjonowania i rozwoju Spółki, poprzez wejście kapitałowe nowego akcjonariusza.
Z wyrazami szacunku
MINISTER
Piotr Czyżewski