Oświadczenie


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Zbigniewa Kulaka, złożone na 35. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 34):

Warszawa, 2003-04-03

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku!

W odpowiedzi na wystąpienie Pana Marszałka z dnia 12 marca 2003 r., znak: LP/043/74/03/V w sprawie oświadczenia złożonego przez senatora Zbigniewa Kulaka, dotyczącego podjęcia działań promocyjnych w celu zorganizowania systemu produkcji jęczmienia jarego browarnego, przedstawiam stanowisko w powyższej sprawie.

W ostatnich latach nastąpił nieznaczny spadek powierzchni upraw jęczmienia z 1138 tys. ha w 1998 r. do 1069 tys. ha w 2002 r., przy jednoczesnym wzroście krajowego zużycia jęczmienia na cele przemysłowe, z 390 tys. ton w sezonie 1998/99 do 480 tys. ton w roku gospodarczym 2001/02. Według szacunków Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w sezonie 2002/03 zużycie jęczmienia do produkcji słodu wzrośnie do ok. 500 tys. ton, tj. o 28,2% w stosunku do sezonu 1998/99.

Zgodnie z danymi Centrum Informatyki Handlu Zagranicznego w badanym okresie nastąpił spadek importu jęczmienia z 186,9 tys. ton w 1998 r. do 155,2 tys. ton w 2002 r.

Dane dotyczące importu słodu kształtują się mniej więcej na tym samym poziomie: w 1998 r. 131,6 tys. ton, w 2002 r. - 161,4 tys. ton. Natomiast eksport słodu w omawianym okresie oscylował od 350 ton w 1998 r. do 11,1 tys. ton w 2002 r.

Ministerstwo wyraża opinię, że większe zainteresowanie tworzeniem krajowej bazy surowcowej powinny wykazywać przetwórnie słodu. Wprowadzenie długoletnich umów kontraktacyjnych z producentami jęczmienia browarnego byłoby korzystne dla obu stron (stały zbyt i dobry jakościowo surowiec), tym bardziej, że warunki klimatyczno-glebowe nie stanowią bariery w rozszerzaniu uprawy jęczmienia.

Rozpowszechnianiem zaleceń agrotechnicznych dla jęczmienia browarnego zajmuje się Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, który od wielu lat publikuje wyniki na podstawie badań własnych i prowadzonych w akademiach rolniczych. Są one często aktualizowane o osiągnięcia najnowszych badań. Nie można więc stwierdzić, że w Polsce brak jest odpowiedniej technologii uprawy jęczmienia jarego browarnego.

Pragnę również poinformować Pana Marszałka, że Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego we współpracy z Centralnym Ośrodkiem Badania Odmian Roślin Uprawnych wyraził gotowość podjęcia badań nad określeniem walorów użytkowych polskiego jęczmienia browarnego, które dałyby przekonywujące argumenty dla jego promocji i pozwoliłyby zwiększyć krajową produkcję tego surowca. Biorąc pod uwagę potrzebę zwiększenia konkurencyjności produkcji słodu z krajowego jęczmienia i zahamowanie importu tego surowca Ministerstwo poparło zgłoszony przez Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego wniosek do Komitetu Badań Naukowych wniosek o grant pt. "Podstawy naukowej promocji jęczmienia browarnego na rynku europejskim".

Odnosząc się do prośby Pana senatora Zbigniewa Kulaka w sprawie możliwości podjęcia promocji uprawy jęczmienia browarnego na podobnych zasadach, jak podejmowanie przez resort działania promocyjne dla producentów owoców, warzyw, chmielu i tytoniu, pragnę nadmienić, że Ministerstwo nie prowadzi tego typu działań. Przekonanie o takich działaniach prowadzonych przez resort, może wynikać z wdrożenia przepisów ustawy o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz ustawy o organizacji rynków owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku tytoniu oraz rynku suszu paszowego.

W załączeniu pozwalam sobie przekazać wykaz publikacji, artykułów i innych materiałów szkoleniowych opracowanych przez pracowników Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa na temat uprawy jęczmienia browarnego.

Z wyrazami szacunku

Jerzy Pilarczyk


Oświadczenie