Oświadczenie


Minister Edukacji Narodowej i Sportu przekazał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Zbigniewa Kruszewskiego, złożonym na 60. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 61):

Warszawa, dnia 11.05.2004 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku!

w odpowiedzi na oświadczenie Pana Senatora Zbigniewa Kruszewskiego (nr BPS/DSK-043-199-04) złożone na 60 posiedzeniu Senatu w dniu 16 kwietnia 2004 r. pragnę wyjaśnić, iż - jak dotąd - brzmienie § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 28 marca 2002 r. w sprawie warunków, jakie powinna spełniać uczelnia, aby utworzyć i prowadzić kierunek studiów oraz nazw kierunków studiów (Dz.U. Nr 55, poz. 480 ze zm.) nie budziło wątpliwości interpretacyjnych.

Pojęcie "udokumentowanego dorobku praktycznego" nie jest nowym pojęciem - funkcjonowało ono już w latach 90-tych w uchwałach Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, później powtórzone zostało w rozporządzeniach wydanych przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego. Nauczyciele akademiccy tworzący tzw. minimum kadrowe podlegają ocenie merytorycznej - wcześniej Rady Głównej, obecnie Państwowej Komisji Akredytacyjnej zarówno w zakresie zgodności reprezentowanych przez nich specjalności ze specjalnościami dyplomowania, jak również w zakresie posiadanego dorobku praktycznego. Konieczność odpowiedniego udokumentowania obu ww. aspektów ani nie była kwestionowana, ani nie przysparzała trudności w interpretacji.

Wydaje się, iż możliwość wprowadzenia definicji ustawowej pojęcia "udokumentowany dorobek praktyczny" stworzą, trwające obecnie prace nad ustawą prawo o szkolnictwie wyższym oraz nad rozporządzeniami do tej ustawy.

Łączę wyrazy szacunku

w/z MINISTRA

SEKRETARZ STANU

Tadeusz Szulc


Oświadczenie