Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Zbigniewa Kruszewskiego, złożonym na 57. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 58), przekazał Minister Edukacji Narodowej i Sportu:

Warszawa, dn. 15.03 2004 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

W odpowiedzi na oświadczenie Pana Senatora Zbigniewa Kruszewskiego (nr BPS/DSK-043-125-04) złożone na 57. posiedzeniu Senatu w dniu 4 marca 2004 r. uprzejmie informuję, że regulacje zawarte w § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 28 marca 2002 r. w sprawie warunków, jakie powinna spełniać uczelnia, aby utworzyć i prowadzić kierunek studiów, oraz nazw kierunków studiów (Dz. U. Nr 55, poz. 480 ze zm.) dotyczą minimum kadrowego niezbędnego dla utworzenia danego kierunku studiów na poziomie zawodowym. Kształcenie na poziomie zawodowym, ze swego założenia, ma charakter bardziej praktyczny i powinno przygotowywać absolwenta do podjęcia pracy. Dlatego też konstruując treść powyższego rozporządzenia uznano za celowe włączenie do osób stanowiących minimum kadrowe nauczycieli akademickich posiadających, oprócz wskazanych kwalifikacji, także doświadczenia praktyczne, które nadaje temu kształceniu zakładany wymiar zawodowy.

Dorobek ten jest zawsze oceniany indywidualnie, głównie przez zespoły Państwowej Komisji Akredytacyjnej oceniające jakoś kształcenia na poszczególnych kierunkach studiów i poziomach kształcenia. W każdym przypadku odrębnie stwierdza się wypełnianie przez uczelnię wskazanego wymogu.

Praktyka funkcjonowania szkół wyższych wyraźnie wskazuje, że cytowany przepis nie rodzi istotnych problemów interpretacyjnych, ani też nie tworzy problemów przy wskazywaniu osób wchodzących w skład minimum kadrowego, bowiem aktywność młodszej kadry naukowej realizuje się nie tylko na polu stricte teoretycznym, ale także poza uczelnią w działalności praktycznej.

Łączę wyrazy szacunku

wz. Ministra
Podsekretarz Stanu
Tadeusz Szulc


Oświadczenie