Oświadczenie


Minister Edukacji Narodowej i Sportu przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Zbigniewa Kruszewskiego, złożone na 43. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 42):

Warszawa, 28.07.2003 r.

Szanowny Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

Odpowiadając na zapytanie Pana Senatora Kruszewskiego z dnia 10 lipca 2003 r. dotyczące negatywnej decyzji w sprawie uruchomienia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Płocku specjalności "wychowanie fizyczne i zdrowotne", pragnę przedstawić, co następuje.

W grudniu 2001 r. wpłynął do MENiS wniosek w tej sprawie, który został poddany obowiązującej procedurze opiniowania. Zgodnie z przepisami art. 4a ustawy z dnia 26.06.1997 r. o wyższych szkołach zawodowych (Dz. U. nr 96, poz. 590, z późn. zm.), w związku z art. 4b ustawy z dnia 12.09.1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 90, poz. 385 z późn. zm.), obligującymi Ministra Edukacji Narodowej i Sportu do, poprzedzającego wydanie decyzji, zasięgnięcia opinii PKA, dokumentacja wniosku została skierowana do Komisji.

Państwowa Komisja Akredytacyjna na posiedzeniu w dniu 28 marca 2002 r. uchwałą Nr 87/2002 negatywnie zaopiniowała przedstawiony wniosek.

Główne zarzuty podniesione przez PKA dotyczyły:

- minimum kadrowego. Zgodnie z warunkiem zawartym w postanowieniu §4 ust. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia MENiS z dnia 10 stycznia 2002 r. w sprawie warunków, jakim powinna odpowiadać uczelnia zawodowa, aby utworzyć i prowadzić kierunek lub specjalność zawodową (Dz. U. Nr 8, poz. 64) uczelnia powinna zatrudnić nie mniej niż 2 nauczycieli akademickich z tytułem naukowym lub stopniem naukowym doktora habilitowanego o specjalnościach naukowych, w których uzyskiwane są dyplomy na tej specjalności studiów oraz 4 nauczycieli akademickich, w tym co najmniej trzech posiadających stopień naukowy, o specjalnościach naukowych, w których uzyskiwane są dyplomy na tworzonej specjalności studiów, posiadających udokumentowane doświadczenie zawodowe zdobyte poza szkolnictwem wyższym. Tymczasem PWSZ w Płocku przewidziała zatrudnienie tylko jednej osoby z najwyższymi kwalifikacjami naukowymi, reprezentującej specjalność naukową, w której uzyskiwane miały być dyplomy na tej specjalności zawodowej, ponadto nie wskazano osób posiadających stopień doktora oraz doświadczenie zawodowe zdobyte poza szkolnictwem wyższym,

- programu kształcenia (załączony do wniosku program kształcenia nie zawierał treści programowych dla 6 przedmiotów objętych planem studiów),

- sylwetki absolwenta (przedstawiona we wniosku charakterystyka nie precyzowała zakresu wiedzy i umiejętności, jakie powinien posiadać absolwent tej specjalności zawodowej, była niepełna i zbyt ogólna),

- bazy dydaktycznej (nie przedłożono wymaganej informacji, zwłaszcza danych dotyczących zbiorów bibliotecznych odpowiednich dla wnioskowanej specjalności).

Zgodnie z przepisami, PWSZ w Płocku skorzystała z możliwości złożenia do PKA wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, co jednak nie spowodowało zmiany opinii Komisji. W uchwale Nr 2/6/2002 z dnia 9 maja 2002 r. Państwowa Komisja Akredytacyjna stwierdziła, że we wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy brała pod uwagę dokumentację będącą podstawą sformułowania pierwszej opinii i nie znalazła argumentów uzasadniających zmianę stanowiska.

Biorąc powyższe pod uwagę Minister Edukacji Narodowej i Sportu w decyzji z dnia 9 sierpnia 2002 r. odmówił PWSZ w Płocku nadania uprawnienia do prowadzenia kształcenia na specjalności zawodowej "wychowanie fizyczne i zdrowotne".

Przedstawiając powyższe pragnę poinformować, iż do chwili obecnej Uczelnia nie przedstawiła nowego wniosku, który zgodnie z obowiązującym stanem prawnym powinien dotyczyć utworzenia kierunku studiów lub kierunku i - w jego ramach - specjalności zawodowej.

wz. Ministra

Podsekretarz Stanu

Tadeusz Szulc


Oświadczenie