Oświadczenie


Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Zbigniewa Kruszewskiego, złożonym na 23. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 20):

Warszawa, dnia 2002-09-03

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

W związku z pismem z dnia 12 sierpnia br. znak: KK/043/293/02/V przekazującym oświadczenie złożone przez senatora Zbigniewa Kruszewskiego na 23 posiedzeniu Senatu RP w dniu 8 sierpnia 2002 r. w sprawie interwencyjnego skupu zbóż z tegorocznych zbiorów informuję, co następuje.

Warunki pogodowe w roku bieżącym spowodowały skumulowanie prac żniwnych i nasilenie podaży zbóż do skupu już w okresie żniw. W związku z tym w rejonach o wysokiej produkcji zbóż nastąpiło spiętrzenie ich dostaw i przed magazynami realizującymi skup powstały długie kolejki rolników zainteresowanych sprzedażą wyprodukowanego zboża.

Na terenie województwa mazowieckiego w wyniku ogłoszonych przez ARR przetargów na skup zbóż przez przedsiębiorców zawarto do dnia 1 sierpnia br. 47 umów, obejmujących 281,5 tys. ton zbóż. W pierwszym okresie, tj. na przełomie lipca i sierpnia, skup podjęło 13 przedsiębiorców w 15 magazynach.

Do dnia 1 sierpnia br. skupili oni 41,1 tys. ton zbóż, w tym 22,6 tys. ton pszenicy. W miarę uzyskiwania kredytów do kampanii skupowej włączały się kolejne przedsiębiorstwa i na dzień 30 sierpnia br. skup realizowały już 44 podmioty, które skupiły 156,3 tys. ton zbóż, w tym 127,1 tys. ton pszenicy.

Ponadto, uwzględniając wyjątkowo wysoką podaż zbóż, Rada Ministrów w celu usprawnienia przebiegu skupu, w dniu 6 sierpnia br. podjęła decyzję o wcześniejszym włączeniu Agencji Rynku Rolnego w skup interwencyjny z zastosowaniem dopłat do cen skupu dla krajowych producentów.

Zakup 300 tys. ton zbóż (270 tys. ton pszenicy i 30 tys. ton żyta) ARR podjęła z dniem 9 sierpnia br. Do dnia 30 sierpnia br. ARR zakupiła w województwie mazowieckim prawie 6,0 tys. ton pszenicy i 1,9 tys. ton żyta.

Pragnę także wyjaśnić, że zgodnie z obowiązującymi zasadami skupu zbóż z dopłatą dla rolników, stawki dopłat uzyskiwanych przez rolników do sprzedanego w tym systemie zboża są zróżnicowane w poszczególnych miesiącach i wynoszą:

 

lipiec/sierpień

wrzesień

październik

pszenica

110 zł/t

120 zł/t

130 zł/t

żyto

75 zł/t

80 zł/t

85 zł/t

Zróżnicowanie wysokości dopłat ma na celu zachęcenie rolników do równomiernego rozłożenia sprzedaży w okresie skupu interwencyjnego i przeciwdziałanie tworzeniu się kolejek przed punktami skupu.

Realizacja skupu zbóż jest na bieżąco monitorowana a rząd elastycznie reaguje i dostosowuje działania do sytuacji rynkowej podejmując odpowiednie decyzje. W celu rozwiązania występujących trudności w sprzedaży pszenicy przez rolników - na wniosek Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Rada Ministrów w dniu 27 sierpnia br. podjęła decyzję o zwiększeniu limitu skupu pszenicy z dopłatą do cen skupu. Limit ten został zwiększony o 500 tys. ton pszenicy ponad ilość określoną w Rocznym programie działań interwencyjnych Agencji Rynku Rolnego na 2002 r., tj. z 3,5 mln ton do 4,0 mln ton.

Zwiększenie limitu skupu z dopłatami dla producentów oraz prowadzenie skupu interwencyjnego do końca października br. powinno zapewnić rolnikom sprzedaż zbóż z dopłatą w tym okresie.

Z poważaniem

Minister

z up. Kazimierz Gutowski

PODSEKRETARZ STANU


Oświadczenie