Oświadczenie


Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Gospodarki i Pracy przekazał informację w związku z oświadczeniem senator Aleksandry Koszady, złożonym na 72. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 75):

Warszawa, dnia 22 grudnia 2004 r.

Pan
Longin Hieronim Pastusiak
Marszałek Senatu

W nawiązaniu do oświadczenia, złożonego w dniu 18 listopada 2004 r., przez Panią senator Aleksandrę Koszadę w sprawie zmian obowiązujących przepisów prawnych mających na celu stworzenie jednostkom samorządu terytorialnego większych możliwości korzystania ze środków pomocowych w ramach zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR), uprzejmie informuję, iż katalog zabezpieczeń zawarty we wzorze umowy o dofinansowanie projektu w ramach ZPORR jest bardzo szeroki i uwzględnia wszystkie dopuszczalne polskim prawem zabezpieczenia na gruncie umowy cywilno-prawnej, w tym również notarialne oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji.

Zgodnie z zapisami art. 11 ust. 6 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o Narodowym Planie Rozwoju (Dz.U. Nr 116, poz. 1206) przyznawanie dofinansowania z funduszy strukturalnych w ramach programów operacyjnych odbywa się na podstawie umów cywilno-prawnych. Na podstawie rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 14 października 2004 r. w sprawie wzorów umów o dofinansowanie projektów realizowanych w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006 (Dz.U. nr 225, poz. 2285), beneficjenci realizujący projekt w ramach ZPORR, w tym jednostki samorządu terytorialnego, są zobligowani do ustanowienia zabezpieczenia prawidłowej realizacji projektu poprzez wniesienie odpowiedniego rodzaju zabezpieczenia, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa cywilnego. Każdy beneficjent musi wybrać dwa rodzaje zabezpieczeń z katalogu dziesięciu możliwych zabezpieczeń, wyspecyfikowanych we wzorcu umowy o dofinansowanie projektu. Beneficjent może dokonać wyboru najbardziej dla niego dogodnych rodzajów zabezpieczeń.

Jednocześnie uprzejmie informuję, iż obecnie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 14 października 2004 r. w sprawie wzorów umów o dofinansowanie projektów realizowanych w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006 (Dz.U. nr 225, poz. 2285), które wyjaśnią zgłoszone wątpliwości dotyczące zapisów ww. rozporządzenia, szczególnie w zakresie ustanawiania zabezpieczeń przez jednostki samorządu terytorialnego oraz liczby stosowanych zabezpieczeń przez poszczególnych beneficjentów.

Jerzy Hausner


Oświadczenie