Minister Skarbu Państwa przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Krzysztofa Jurgiela, złożonym na 68. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 68):
Warszawa, 6.10. 2004 r.
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu RP
Szanowny Panie Marszałku,
W związku z oświadczeniem z dnia 19.08.2004 r. p. Senatora Krzysztofa Jurgiela w sprawie prywatyzacji Przedsiębiorstwa "Polmos" Białystok S.A. uprzejmie informuję:
1. Prowadząc prywatyzację spółek i przedsiębiorstw należących do Skarbu Państwa, Minister Skarbu Państwa realizuje obowiązek nałożony przez ustawodawcę oraz Radę Ministrów. Obowiązki prywatyzacyjne wynikają m.in. z ustawy o zasadach wykonywania uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa, z ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji. Minister jest ponadto zobowiązany ustawą budżetową do wykonywania planu przychodów z prywatyzacji. W odniesieniu do Przedsiębiorstwa "Polmos" Białystok S.A. należy podkreślić, iż Minister Skarbu Państwa realizuje przyjętą przez Radę Ministrów w 1999 r. strategię prywatyzacji spółek i przedsiębiorstw branży spirytusowej oraz przyjęty w listopadzie 2003 r. program prywatyzacji majątku Skarbu Państwa do 2006 roku.
Jednym z celów prywatyzacji majątku narodowego jest maksymalizacja przychodów budżetowych. Polmos Białystok S.A. jako spółka generująca corocznie znaczne przychody oraz zyski jest przedsiębiorstwem znakomicie wpisującym się w potrzebę osiągnięcia celów prywatyzacyjnych.
Minister Skarbu Państwa nie podziela obaw pracowników Polmosu Białystok S.A. związanych z prywatyzacją Spółki. Doświadczenia związane z przekształceniami własnościowymi w Polsce pokazują, że rozważnie przeprowadzona procedura prywatyzacyjna przyczynia się do rozwoju firmy oraz wzrostu jej wartości.
2. Minister Skarbu Państwa skierował pod obrady Rady Ministrów wniosek o zmianę strategii prywatyzacji spółki. Proponowana strategia zakłada wprowadzenie do obrotu publicznego wszystkich akcji Polmosu, zbycie w trybie oferty giełdowej pakietu min. 20% akcji oraz równoległe zbycie pakietu co najmniej 51% akcji inwestorowi strategicznemu. Po ewentualnej akceptacji strategii zaproponowanej przez MSP, Minister Skarbu Państwa zleci doradcy prywatyzacyjnemu opracowanie prospektu emisyjnego oraz memorandum inwestycyjnego Spółki.
3. Oficjalnie Ministerstwo Skarbu Państwa odebrało wyrazy zainteresowania udziałem w prywatyzacji Polmosu Białystok złożone przez Central European Distribution Corporation, Sobieski Dystrybucja Sp. z o.o., oraz Unicom Bols Group Sp. z o.o.
4. Realizacja postulatu zabezpieczenia interesów pracowników Polmosu uzależniona jest od przeprowadzonej ścieżki prywatyzacyjnej. W przypadku, jeśli znaczący pakiet akcji Spółki zostałby sprzedany w trybie rokowań podjętych na podstawie publicznego zaproszenia, możliwe byłoby przeprowadzenie przez inwestora oraz organizacje związkowe negocjacji pakietu socjalnego. Należy jednak zauważyć, iż instytucja "pakietu socjalnego" nie została usankcjonowana w polskim prawodawstwie prywatyzacyjnym. Zawarcie pakietu zależy każdorazowo od woli obu stron: pracowników prywatyzowanego podmiotu oraz inwestora.
Z wyrazami szacunku
MINISTER
Jacek Socha