Pani Marszałek! Wysoka Izbo!
Oświadczenie w sprawie prywatyzacji białostockiego Polmosu.
Ministerstwo Skarbu Państwa 5 marca 2004 r. przedstawiło listę przedsiębiorstw przewidzianych do prywatyzacji w 2004 r. Na liście tej jest białostocki Polmos. Skarb Państwa zamierza w pierwszej kolejności sprzedać 70% akcji.
Zainteresowanie przejęciem przedsiębiorstwa zadeklarowało już kilka podmiotów. Jest nim zainteresowany William Carey i jego firma CEDC, będąca jednym z największych w kraju dystrybutorów alkoholu. Wymienia się też spółkę Sobieski Dystrybucja oraz Polmos Lublin.
Doświadczenia prywatyzacyjne w województwie podlaskim w odniesieniu do większości prywatyzowanych firm rodzą istotne obawy co do dalszych losów przedsiębiorstwa. Losy takich zakładów, jak PMB, czy "Bison-Bial", pokazują, że nowi właściciele nie realizują umów prywatyzacyjnych, nie dbają o interesy załogi, a często ich działania zmierzają wprost do likwidacji przedsiębiorstw. Moim zdaniem, prywatyzacja
dobrze funkcjonującego przedsiębiorstwa, przynoszącego zyski, jest zbędna.W związku z tym zwracam się do ministra Skarbu Państwa z następującymi pytaniami:
Po pierwsze, czy podziela pan stanowisko związków zawodowych, działających w białostockim Polmosie, które twierdzą, że prywatyzacja tak dobrze prosperującej firmy nie ma sensu, a wręcz jest szkodliwa?
Po drugie, w jakim trybie i w jaki sposób Skarb Państwa zamierza sprywatyzować Polmos Białystok?
Po trzecie, jakie firmy oficjalnie zadeklarowały zainteresowanie przejęciem przedsiębiorstwa?
Po czwarte, w jaki sposób Skarb Państwa zamierza zabezpieczyć w trakcie procesu prywatyzacyjnego i w okresie późniejszym interesy załogi białostockiego Polmosu, wynikające z przepisów prawa, w tym szczególnie prawa pracy, a także ustawy o związkach zawodowych? Dziękuję bardzo.