Wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Krzysztofa Jurgiela, złożonym na 55. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 55), przekazał Minister Zdrowia:
Warszawa, dn. 11.02. 2004 r.
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Marszałku
W związku z oświadczeniem złożonym przez Senatora Krzysztofa Jurgiela podczas 55. posiedzenia Senatu RP w dniu 29 stycznia 2004 r., przesłanym przy piśmie Pana Marszałka z dnia 3 lutego 2004 r., znak: BPS/DSK-043-55/04, dotyczącym odrzucenia oferty wykonania wysokospecjalistycznych zabiegów radioterapii przez Białostocki Ośrodek Onkologiczny wyjaśniam:
Białostocki Ośrodek Onkologiczny nie został zakwalifikowany do świadczenia procedur wysokospecjalistycznych w zakresie "radioterapii przy zastosowaniu specjalnej techniki naświetlania: stereotaktycznej konformalnej, niekoplanarnej" w związku z brakiem (na dzień rozstrzygnięcia postępowania konkursowego) odpowiedniego wyposażenia do realizacji wymienionego świadczenia.
Informuję, że nowoczesna aparatura do radioterapii, zakupiona w ubiegłym roku ze środków przeznaczonych na realizację programów polityki zdrowotnej, nie została jeszcze zainstalowana. Według informacji Dyrektora Ośrodka, nie zostały jeszcze zakończone prace budowlano-montażowe, umożliwiające zainstalowanie i uruchomienie zakupionego aparatu. Dowodem takiego stanu rzeczy jest skierowane do Ministerstwa Zdrowia wystąpienie Dyrektora Ośrodka, zawierające prośbę o przesunięcie terminu zakończenia realizacji umowy zawartej przez ten Ośrodek z Ministerstwem Zdrowia. Kopię tego pisma przedstawiam w załączeniu.
Informuję ponadto, że posiadanie wymaganej aparatury i kadry nie jest jedynym i wyłącznym warunkiem realizacji świadczeń wysokospecjalistycznych. Gwarancją jakości wykonania świadczenia jest prawidłowość i precyzja wykonania całej procedury medycznej. Natomiast wyniki kontroli realizacji procedur wysokospecjalistycznych w zakresie radioterapii przeprowadzonej w ubiegłym roku w Białostockim Ośrodku Onkologicznym w Białymstoku wykazały, że ponad 40% kontrolowanych przypadków wykonanych świadczeń w ogóle nie spełniało wymaganych kryteriów a pozostałe tylko częściowo. Nieprzewidywalnych konsekwencji nieprawidłowo przeprowadzonych zbiegów radioterapii doświadczyli pacjenci województwa podlaskiego kilka lat temu, jak przypomina Pan Senator w swoim oświadczeniu. W związku z powyższym, na podstawie opinii Konsultanta Krajowego w dziedzinie radioterapii onkologicznej, uznano, że niezbędny jest czas umożliwiający uzyskanie przez pracowników Ośrodka doświadczenia w obsłudze nowo zakupionej aparatury.
Decyzja Komisji Konkursowej o nie zakwalifikowaniu Białostockiego Ośrodka Onkologicznego do świadczenia procedur wysokospecjalistycznych w radioterapii nie wyklucza możliwości przystąpienia tego Ośrodka do konkursu ofert na rok 2005, o ile kontrola w 2004 r. przeprowadzona na wniosek Ośrodka wykaże, że wprowadzone zostały wszystkie wymagania proceduralne zdefiniowane dla procedury wysokospecjalistycznej. Ponadto Ośrodek ten może bez formalnych ograniczeń wykonywać świadczenia w zakresie radioterapii paliatywnej, które to świadczenia finansowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Stwierdzenie zawarte w oświadczeniu, jakoby Ministerstwo Zdrowia starało się nie dopuścić mieszkańców regionu do nowego sprzętu uważam za nieprawdziwe, bowiem znaczna część inwestycji w Białostockim Ośrodku Onkologicznym została pokryta ze środków Ministerstwa Zdrowia, przeznaczonych na realizację programów polityki zdrowotnej.
Odpowiadając na pytanie Pana Senatora Krzysztofa Jurgiela o program, na podstawie którego realizowane są zabiegi radioterapii, informuję, że zabiegi radioterapii onkologicznej są jedną z metod leczenia nowotworów, opisaną w podręcznikach i literaturze fachowej. W związku z czym zabiegi te nie są realizowane w ramach jakiegokolwiek programu. Ze względu na stopień komplikacji tych zabiegów i warunki ich wykonania, radioterapia przy zastosowaniu specjalnej techniki naświetlania: stereotatycznej konformalnej, niekoplanarnej uwzględniona została w wykazie świadczeń zdrowotnych finansowanych z budżetu państwa, na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 19 listopada 2003 r. w sprawie świadczeń zdrowotnych finansowanych z budżetu państwa (Dz.U. Nr 206, poz. 2009). Zgodnie z postanowieniami ustawy budżetowej na 2004 rok, na realizację wszystkich świadczeń finansowanych z budżetu państwa na 2004 roku przeznaczono środki w wysokości 446.000.000 zł. Środki te zostały podzielone na poszczególne świadczenia proporcjonalnie do wartości ich wykonania w roku poprzednim.
Z poważaniem
Leszek Sikorski