Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Krzysztofa Jurgiela, złożonym na 53. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 54), przekazał Minister Zdrowia:

Warszawa, dn. 21.01. 2004 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

W związku z oświadczeniem Pana Senatora Krzysztofa Jurgiela złożonym podczas 53. posiedzenia Senatu RP, przesłanym przy piśmie Pana Marszałka z dnia 14 stycznia 2004 r. znak: BPS/DSK-043-15/04, dotyczącym funkcjonowania angiokardiografu w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku informuję:

Zasady realizacji "Narodowego programu profilaktyki i leczenia chorób układu sercowo-naczyniowego na lata 2003-2005" oraz zasady i kryteria wyboru realizatorów tego programu, jak również wszystkich innych programów polityki zdrowotnej, przedstawiane były Panu Krzysztofowi Jurgielowi w trybie udzielania odpowiedzi na interpelacje i zapytania kierowane do Premiera Rzeczypospolitej oraz Ministra Zdrowia, w okresie kiedy Pan Krzysztof Jurgiel pełnił mandat posła. W sposób wyczerpujący zostały przedstawione przyczyny niezakwalifikowania Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego w Białymstoku do grona realizatorów wymienionego Programu, w zakresie sfinansowania kosztów zakupu angiokardiografu. Tak więc nie chcąc powtarzać wcześniejszych wyjaśnień, pragnę skoncentrować się na przedstawieniu informacji na temat awarii aparatu, z którą związane jest przesłane oświadczenie.

Informację o awarii angiokardiografu w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku Ministerstwo Zdrowia uzyskało od dziennikarki "Kuriera Porannego" z Białegostoku w dniu 9 stycznia bieżącego roku. W tym samym dniu Ministerstwo Zdrowia wystąpiło do Dyrektora wymienionego Szpitala z prośbą o potwierdzenie informacji - w sierpniu ubiegłego roku Ministerstwo było również poinformowane o awarii tego aparatu, którego to faktu nie potwierdził Dyrektor Szpitala. W piśmie skierowanym do Dyrektora Szpitala, przedstawiona została prośba o określenie charakteru awarii oraz kosztów i terminu naprawy, a także pytanie o możliwość wykorzystania do wykonywania świadczeń zdrowotnych w trybie awaryjnym aparatu rtg z ramieniem C, które to urządzenie zostało zakupione w końcu ubiegłego roku ze środków Ministerstwa Zdrowia.

W dniu 9 stycznia br. Dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego w Białymstoku poinformował, że awaria aparatu nastąpiła w dniu 7 stycznia br., zaś od dnia 8 stycznia aparat jest "diagnozowany" przez serwisanta i ustalenie przyczyny awarii nastąpi najpóźniej do dnia następnego. Dyrektor zobowiązał się w piśmie do niezwłocznego powiadomienia Ministerstwa o ostatecznych przyczynach awarii i szacowanych kosztach naprawy. W tym samy dniu (tzn. 9 stycznia) do Ministerstwa Zdrowia wpłynęło również pismo Kierownika Zakładu Kardiologii Inwazyjnej wymienionego Szpitala, który poinformował, że w jego opinii wykonywanie zabiegów angioplastyki w zawale serca z wykorzystaniem aparatu rtg z ramieniem C obarczone jest wysokim ryzykiem. W związku z tym pacjenci, których stanu zdrowia nie można ustabilizować przy pomocy farmakoterapii będą transportowani do Pracowni Angiokardiografii w Łomży i tam będą wykonywane zabiegi koronarografii i koronaroplastyki.

Mimo wcześniejszej deklaracji Dyrektora Szpitala o niezwłocznym powiadomieniu Ministerstwa o ostatecznych przyczynach awarii i szacowanych kosztach naprawy do dnia 13 stycznia br. informacja taka nie została przekazana. W dniu 14 stycznia 2004 roku, po wcześniej skierowanym pytaniu do Zastępcy Dyrektora Szpitala, która zgłosiła się do Ministerstwa na negocjacje w sprawie zakresu świadczeń zdrowotnych finansowanych z budżetu państwa, do Departamentu Polityki Zdrowotnej wpłynęło pismo Kierownika Zakładu Kardiologii Inwazyjnej informujące o przyczynie awarii oraz uruchomieniu pełnego funkcjonowania Zakładu w dniu 16 stycznia br. Przyczyną niesprawności angiokardiografu była awaria lampy rtg - awaria ta wystąpiła w okresie gwarancji.

Przedstawiając powyższe wyjaśnienie chciałbym zaznaczyć, że Ministerstwo Zdrowia wykazało gotowość udzielenia Szpitalowi pomocy w jak najszybszym przywróceniu sprawności aparatury. Należy zaznaczyć, że awaria lampy rtg wystąpiła w okresie gwarancji, co świadczy o jakości tej lampy, nie zaś stopniu eksploatacji aparatu.

Odpowiadając na pytanie Pana Senatora o sposób w jaki zamierzam umożliwić udzielanie prawidłowej pomocy ofiarom zawałów i miażdżycy z województwa podlaskiego informuję, że w ramach swoich kompetencji zrealizowałem deklarację wyposażenia szpitala w aparat rtg z ramieniem C, który może być wykorzystywany w zabiegach angioplastyki wieńcowej. Wyrażam też przekonanie, że kontynuacja "Narodowego programu profilaktyki i leczenia chorób układu sercowo-naczyniowego na lata 2003-2005" przyczyni się do odpowiedniego dla potrzeb wyposażenia Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Mam również nadzieję, że działania podejmowane w ramach realizacji tego Programu przyczynią się do pełnego wykorzystania możliwości innego angiokardiografu, będącego w dyspozycji Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, w województwie podlaskim. Pragnę też poinformować, że działania podejmowane w ramach Programu ukierunkowane są również na zapobieganie miażdżycy, a nie tylko jej konsekwencjom.

Z poważaniem

Leszek Sikorski


Oświadczenie