Oświadczenie


Minister Finansów przekazał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Krzysztofa Jurgiela, złożonym na 49. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 51):

Warszawa, 2004-01-16

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek S
enatu
Rzeczypospolitej Polskiej
WARSZAWA

Wielce Szanowny Panie Marszałku,

W związku z przekazanym przy piśmie znak BPS/DSK-043-513/03 oświadczeniem złożonym przez Pana Senatora Krzysztofa Jurgiela w sprawie obowiązku stosowania kas rejestrujących przez podatników świadczących usługi przewozu osób i ładunków taksówkami uprzejmie informuję i wyjaśniam.

1. W odpowiedzi na oświadczenie złożone na 49 posiedzeniu Senatu w dniu 21 listopada 2003 r. w sprawie obowiązku ewidencjonowania usług przewozu osób i ładunków taksówkami i w nawiązaniu do zawartych w nim pytań skierowanych do Ministra Finansów chciałabym wyjaśnić, co następuje.

Na wstępie należy przypomnieć, że w zakresie obowiązku stosowania kas rejestrujących przez podatników świadczących usługi przewozu osób i ładunków taksówkami zostały przedstawione Panu Senatorowi szerokie wyjaśnienia zarówno w pisemnych odpowiedziach (pismo z dnia PP7-0602-360/BM6-6041/2003/JS z dnia 18 czerwca 2003 r. oraz pismo PP7-0602/596/BM6-10544/2003/JS z 20 października 2003 r.), jak również poprzez odpowiedź ustną udzieloną w trakcie 56 posiedzenia Sejmu w dniu 11 września 2003 r. W związku ze zgłoszonymi dalszymi zapytaniami, uprzejmie informuję, że motywy uzasadniające wdrożenie tego obowiązku przedstawione we wcześniej udzielonych odpowiedziach na wystąpienia Pana Senatora są nadal aktualne.

2. Nawiązując do złożonego oświadczenia chciałabym po raz kolejny poinformować Pana Senatora, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. Nr 234, poz. 1971 z późn. zm.) dzień 31 grudnia 2003 r. uznano za ostateczny i graniczny termin stosowania zwolnienia od obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących w zakresie świadczenia usług przewozu osób i ładunków taksówkami.

Potwierdzam również posiadaną przez Pana Senatora informację, iż w trakcie rozmów z przedstawicielami Komitetu Protestacyjnego był przedstawiony postulat podwyższenia dla podatników świadczących usługi przewozu osób taksówkami tzw. limitu podmiotowego zwolnienia z kwoty odpowiadającej 10 tys. euro do poziomu odpowiadającego 30 tys. euro.

W projekcie ustawy o podatku od towarów i usług, znajdującym się aktualnie w toku prac legislacyjnych w Sejmie RP, zawarto propozycję utrzymania dotychczas stosowanego limitu podmiotowego zwolnienia w kwocie odpowiadającej 10 tys. euro.

Muszę ponadto zauważyć, że ewentualne próby wprowadzenia odrębnego limitu podmiotowego zwolnienia tylko dla jednej kategorii podatników, mogłyby zostać ocenione, jako próba łamania zasady równości podmiotów wobec prawa, co mogłoby się spotkać z protestami co do niekonstytucyjności przyjętych rozwiązań.

Odpowiadając na pytanie dotyczące rezultatów rozmów prowadzonych z przedstawicielami środowiska taksówkarzy należy poinformować, że prezentowali oni stanowisko, iż należy przesunąć termin rozpoczęcia ewidencjonowania omawianych usług przy zastosowaniu kas rejestrujących lub wręcz odstąpić od omawianego obowiązku. Uwarunkowania, które były przedstawione w wymienionych na wstępie pismach uniemożliwiają przyjęcie tych propozycji przez resort finansów.

Łączę wyrazy szacunku

Z upoważnienia Ministra Finansów

PODSEKRETARZ STANU

Elżbieta Mucha


Oświadczenie