Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Sławomira Izdebskiego, złożonym na 53. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 54), przekazał Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji:

Warszawa, dnia 6 lutego 2004 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku!

Nawiązując do pisma z dnia 14 stycznia 2004 r. o sygn. BPS/DSK-043-20/04 przekazującego oświadczenie Senatora RP Pana Sławomira Izdebskiego złożone na 53. posiedzeniu Senatu w dniu 9 stycznia 2004 r. dotyczące interpretacji przepisów rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 grudnia 2002 r. w sprawie kontroli ruchu drogowego (Dz.U. z 2003 r. Nr 14, poz. 144 z późn. zm.), uprzejmie przedstawiam następujące informacje.

Zasady kontroli ruchu drogowego reguluje art. 129 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tj.: Dz.U. z 2003 r. Nr 58, poz. 515 z późn. zm.), wyżej wymienione rozporządzenie Ministra SWiA, a także zarządzenie Nr 1 Komendanta Głównego Policji z dnia 4 stycznia 2001 r. w sprawie pełnienia służby na drogach przez policjantów (Dz.Urz. KGP Nr 3, poz. 25 z późn. zm.).

Przywołany w oświadczeniu Pana Senatora S. Izdebskiego § 3 ust. 4 rozporządzenia w sprawie kontroli ruchu drogowego stanowi, że policjant jadący pojazdem samochodowym może podawać kierującemu pojazdem polecenia do określonego zachowania się za pomocą urządzeń nagłaśniających, sygnalizacyjnych lub świetlnych. Dodatkowo w ust. 6 zapisano, że polecenie do zatrzymania pojazdu podaje się z dostatecznej odległości, w sposób zapewniający jego dostrzeżenie przez kierującego pojazdem oraz bezpieczne zatrzymanie w miejscu wskazanym przez policjanta.

Zgodnie z § 24 ust. 2 zarządzenia w sprawie pełnienia służby na drogach przez policjantów "w celu zatrzymania pojazdu jadącego z przeciwka tą samą jezdnią, policjant z poruszającego się pojazdu podaje sygnał do zatrzymania się, do czasu wyminięcia się z tym pojazdem, bądź do momentu zrozumienia tego sygnału".

Sygnał do zatrzymania pojazdu powinien być podawany z odległości uwzględniającej w szczególności warunki: drogowe, ruchu oraz atmosferyczne. "Policjant kierujący samochodem sygnał do zatrzymania pojazdu nadjeżdżającego z przeciwnego kierunku podaje lewą ręką wyciągniętą na zewnątrz przez otwarte lewe przednie okno, trzymając tarczę do zatrzymywania pojazdów albo latarkę ze światłem czerwonym, wykonując nią ruchy w płaszczyźnie pionowej. Sygnał do zatrzymania pojazdu jadącego z przeciwnego kierunku może być podawany również przez policjanta siedzącego obok kierującego radiowozem, prawą ręką wyciągniętą przez otwarte prawe przednie okno, trzymając tarczę do zatrzymywania pojazdów albo latarkę ze światłem czerwonym, wykonując nią ruchy w płaszczyźnie pionowej, aż do ugięcia ręki ponad dach samochodu" (załącznik nr 2 do zarządzenia w sprawie pełnienia służby na drogach przez policjantów).

Z powyższego wynika, że sposób zatrzymywania pojazdów do kontroli w określonych warunkach został precyzyjnie określony i trudno byłoby zgodzić się z zarzutem, że istnieje możliwość szerokiej i dowolnej interpretacji uprawnień policjantów w tym zakresie.

Zgodnie z art. 135 ust. 1 pkt 2 ustawy prawo o ruchu drogowym, policjant może zatrzymać prawo jazdy za pokwitowaniem w razie uzasadnionego podejrzenia, że kierowca popełnił przestępstwo za wykroczenie, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. Popełnienie wykroczenia polegającego na celowym uniknięciu kontroli poprzez niezastosowanie się do sygnału osoby uprawnionej do kontroli, nakazującej zatrzymanie pojazdu [art. 92 § 2 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. kodeks wykroczeń (Dz.U. Nr 12, poz. 114 z późn. zm.], może skutkować orzeczeniem zakazu prowadzenia pojazdów (art. 92 §3 kw). W związku z powyższym należy stwierdzić, że policjanci - w sytuacji opisanej w oświadczeniu Pana Senatora - zatrzymując prawo jazdy z pokwitowaniem, działali zgodnie z prawem. Sposób postępowania policjantów oraz zasadność podejmowanych przez nich czynności ocenił niezawisły Sąd, który - jak wynika z nadesłanej korespondencji - wydał w powyższej sprawie wyrok skazujący.

Z wyrazami szacunku

MINISTER

Spraw Wewnętrznych i Administracji

z up. Tadeusz MATUSIAK

Podsekretarz Stanu


Oświadczenie