Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Sławomira Izdebskiego, złożonym na 4. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 3), przekazał Minister Skarbu Państwa:

Warszawa, dnia 27.12.2001 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W związku z oświadczeniem złożonym przez senatora Sławomira Izdebskiego podczas 4. posiedzenia Senatu w dniu 29 listopada 2001 roku, przekazanym przy piśmie znak: LP/043/56/01/V z dnia 5 grudnia br., w sprawie spółki ZPC URSUS S.A. i jej spółek zależnych, przedstawiam odpowiedź na pytania zawarte w oświadczeniu Pana Senatora.

Prowadzona od 1998 roku przez Zarząd restrukturyzacja ZPC URSUS S.A. miała na celu dokonanie przebudowy nierentownego i zagrożonego upadłością przedsiębiorstwa ZPC USRUS w grupę branżowych rentownych firm zdolnych do konkurowania na rynku. Struktura organizacyjna ZPC URSUS S.A. na początku 1998 roku składała się z licznych Zakładów w Warszawie i 7 zakładów w: Sulęcinie, Chełmnie, Nisku, Gorzowie Wielkopolskim, Włocławku, Poznaniu i Lublinie. Zakłady te nie były zmuszone oferować swoich wyborów na rynku; produkowały jedynie na wewnętrzne potrzeby ZPC URSUS S.A. Koszty generowane w takiej strukturze znacznie przekraczały możliwe do osiągnięcia przychody. Podjęto decyzje o przekształceniu poszczególnych zakładów w spółki ze 100% udziałem ZPC URSUS S.A. Proces restrukturyzacji tych podmiotów i ich dostosowania do wymogów wolnego rynku przebiegał w trudnych warunkach wskutek nagłego spadku popytu na ciągniki w Polsce. Rynek ciągnikowy kształtował się następująco:

Rok

Sprzedaż ciągników nowych w Polsce

w sztukach

Procentowy udział URSUSA w sprzedaży krajowej

1995

9.000

53%

1996

18.000

54%

1997

15.400

60%

1998

7.200

65%

1999

5.200

56%

2000

3.700

48%

Restrukturyzacja ZPC URSUS S.A. odbywała się w warunkach wysokiego zadłużenia Spółki wynoszącego 400 milionów złotych na początku 1998 roku. Dodatkowym obciążeniem były olbrzymie koszty redukcji nadmiernego zatrudnienia (zwolnienia objęły ok. 10 tysięcy zatrudnionych). Zwolnienia pracowników, z przyczyn społecznych odbywały się stopniowo, co powodowało narastanie nieuzasadnionych kosztów pracowniczych w okresie przejściowym. Według danych Spółki koszty restrukturyzacji w ostatnich czterech latach przekroczyły 400 mln złotych. Głównym źródłem ich finansowania była sprzedaż zbędnego majątku ZPC URSUS S.A.

W czasie komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego ZPC URSUS występowały trudności związane z brakiem możliwości wykreowania dodatnich funduszy własnych z powodu wysokiej straty netto. Możliwość komercjalizacji powstała po zaksięgowaniu umorzonych zobowiązań w wyniku bankowego postępowania ugodowego. Stworzyło to podstawę do wykreowania kapitału tworzonej Spółki. Według bilansu ZPC USRUS S.A. na dzień 31 grudnia 2000 roku kapitał własny Spółki wynosił 66.751 tysięcy złotych, a kapitał zakładowy 190.000 tys. złotych.

W wyniku restrukturyzacji zmieniona została całkowicie koncepcja funkcjonowania Spółki. Powstały nowe podmioty gospodarcze o określonej kondycji ekonomiczno-finansowej; wiele z nich nie zdołało rozwiązać problemów wynikających z twardych reguł wolnego rynku; pozostałe wymagają zdecydowanej postawy ZPC URSUS prowadzącej do szybkiej ich prywatyzacji, przy udziale inwestorów gwarantujących osiągnięcie przez te podmioty pełnej stabilizacji ekonomicznej.

Spółki "córki" (ze 100% udziałem ZPC URSUS S.A.) wg stanu na dzień 30.11.2001 r.:

Spółki "córki" (ze 100% udziałem ZPC URSUS S.A.) w upadłości, wg stanu na dzień 31.11.2001 r.:

- Narzędziownia URSUS sp. Z o.o. w upadłości w Warszawie,

- Fabryka Metalurgiczna sp. Z o.o. w upadłości w Warszawie,

- Zakład Oblachowania sp. Z o.o. w upadłości w Warszawie,

- URSUS DIESEL sp. Z o.o. w upadłości w Warszawie,

- Zakłady Mechaniczne Gorzów sp. z o.o. w upadłości w Gorzowie Wlkp.

W kwietniu br. produkcja finalna ciągników została przekazana z ZPC URSUS S.A. do spółki "córki" Fabryka Ciągników URSUS sp. z o.o. Uwzględniając fakt zaprzestania przez ZPC URSUS S.A. produkcji ciągników i bardzo ograniczone możliwości pozyskania przychodów (dzierżawa i zbycie nieruchomości oraz udziałów w spółkach zależnych), a także fakt bardzo wysokiego zadłużenia, w szczególności wobec ZUS wynoszącego ok. 300 milionów złotych, istnieje stałe zagrożenie upadłością Spółki.

Mimo zagrożeń i trudności oraz niekorzystnej koniunktury w ostatnich latach, produkcja ciągników i główne rynki zbytu spółki zostały utrzymane. Według Zarządu ZPC URSUS S.A. produkcja ciągników w 2001 roku wyniesie około 2400 sztuk, w tym eksport 780 sztuk, a zamówienia na 2002 rok wynoszą około 4600 sztuk, w tym eksport 2316 sztuk. Dla zachowania tej produkcji konieczne jest jednak pozyskanie płynnego kapitału obrotowego przez Fabrykę Ciągników URSUS sp. z o.o. i pozostałe spółki zależne ZPC URSUS S.A. Pozyskanie niezbędnych środków będzie możliwe przede wszystkim poprzez prywatyzację spółek "córek". Zarząd ZPC URSUS S.A., z uwagi na trudną sytuację finansową w ZPC URSUS S.A. i spółkach zależnych, podejmuje starania o uzyskanie doraźnej pomocy finansowej (dotacja lub pożyczka) w kwocie 10 mln złotych, umożliwiającej podtrzymanie produkcji w spółkach zależnych i kooperujących do czasu prywatyzacji i ich dokapitalizowania.

W efekcie restrukturyzacji stworzone zostały warunki do prywatyzacji najważniejszej w grupie spółek URSUSA, spółki kontynuującej markę, produkcję i sprzedaż ciągników - Fabryki Ciągników URSUS sp. z o.o. o kapitale 27,9 milionów złotych. Założeniem tej prywatyzacji jest pozyskanie inwestora strategicznego i wzmocnienie pozycji rynkowej Fabryki Ciągników, rozwój eksportu oraz utrzymanie około 6 tysięcy miejsc pracy w firmach produkujących na rzecz Ursusa wyroby kooperacyjne do ciągników.

Podjęte w czerwcu br. uchwały Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy umożliwiają Zarządowi ZPC URSUS S.A. przeprowadzenie wszystkich działań i podjęcie koniecznych decyzji w sprawie prywatyzacji spółek zależnych (w drodze podwyższenia kapitału zakładowego lub sprzedaży udziałów).

Odpowiadając na pytanie dotyczące transferu majątku ze spółki Zakład Podwozi URSUS sp. z o.o. do spółki Zakład Zespół Napędowy sp. z o.o. uprzejmie wyjaśniam, że według informacji Zarządu ZPC URSUS S.A. Spółka Zakład Podwozi URSUS sp. z o.o. (utworzona w marcu 1999 roku) realizuje obecnie program naprawczy. Niepowodzenie realizacji programu naprawczego może skutkować jego upadłością. W tej sytuacji zarząd ZPC URSUS S.A. podjął działania mające na celu zapewnienie ciągłości dostaw skrzyń biegów i tylnych mostów do montażu ciągników. Produkcja tych zespołów została przejęta przez spółkę Zakład Zespołów Napędowych sp. z o.o. (jednoosobowa spółka ZPC URSUS S.A., która rozpoczęła działalność od 15.09.2001 roku). Część parku maszynowego spółki Zakład Podwozi URSUS sp. z o.o. została przejęta za długi przez ZPC URSUS S.A. i wniesiona aportem do Zakładu Zespołów Napędowych sp. z o.o.

Z wyrazami szacunku

Wiesław Kaczmarek


Oświadczenie