Oświadczenie złożone
przez senatora Sławomira Izdebskiego
Oświadczenie skierowane do ministra skarbu państwa Wiesława Kaczmarka.
Jako senator Rzeczpospolitej Polskiej jestem zobowiązany zabrać głos w sprawie sytuacji istniejącej w Zakładach Przemysłu Ciągnikowego "URSUS" SA w Warszawie. Po zapoznaniu się z problemami firmy przedstawionymi przez załogę postanowiłem zainteresować się tą sprawą.
Pytania, które muszą znaleźć odpowiedź, brzmią:
1. Dlaczego jest tak, że jedna z największych firm w Polsce upada, a pracownicy zostają bez środków do godnego życia?
2. Jaki faktyczny kapitał posiada ZPC "URSUS" SA, utworzona przez ministra Emila Wąsacza w 1998 r.?
3. Jaka jest obecnie kondycja poszczególnych (siedmiu) spółek należących do ZPC "URSUS" SA, bo na przykład zakład podwozi przynosi stratę?
4. Dlaczego sprzedano znaczną część majątku firmy i zwolniono aż dziesięć tysięcy pracowników?
5. Jakie są dalsze perspektywy dla ZPC "URSUS" SA? To pytanie także wymaga odpowiedzi.
6. Dlaczego z zakładu podwozi ZPC "URSUS" SA (firmy posiadającej liczną załogę i park maszynowy o dużej wartości) transferuje się majątek do nowej firmy - zakładu zespołów napędowych?
Antychłopska polityka poprzednich ekip rządzących doprowadziła polskie rolnictwo na skraj przepaści. Z zamożnych obywateli polscy chłopi stali się biedakami żebrzącymi o łaskę tych, którym zawdzięczają swój obecny los.
Dramatyczna sytuacja w rolnictwie ma odzwierciedlenie w przemyśle pracującym dla wsi. Jeszcze nie tak dawno rolnicy zabiegali o ciągniki marki ursus. Posiadanie takiego sprzętu było oznaką zamożności - teraz nikt nie ma pieniędzy na zakup nowego ciągnika. A jednak zachodnie firmy są na tyle agresywne i drapieżne, iż zalewają polski rynek swoimi produktami, potrafiąc namówić nieliczną grupę zamożniejszych rolników do zakupu o wiele droższych urządzeń i maszyn niż na przykład ursus.
Uprzejmie proszę o ustosunkowanie się pańskiego resortu do ww. kwestii.
Z wyrazami szacunku
Sławomir Izdebski
senator RP