Oświadczenie


Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Adama Graczyńskiego, złożonym na 45. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 47):

Warszawa, 13 października 2003 r.

Pan
Longin Hieronim Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

Po zapoznaniu się z oświadczeniem złożonym przez senatora Adama Graczyńskiego na 45 posiedzeniu Senatu w dniu 19 września 2003 r. pragnę przekazać następujące stanowisko:

Wprowadzenie, w przyjętych w dniu 25 lipca br. przez Radę Ministrów projektach ustaw: o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, nowych limitów odliczeń darowizn, uzasadnione jest rozszerzeniem kręgu podmiotów, na rzecz których dokonane darowizny podlegają odliczeniu od dochodu.

W obu projektach zmian ustaw podatkowych przewidziana została możliwość odliczania darowizn dokonanych na rzecz organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w uchwalonej w dniu 24 kwietnia 2003 r. ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. Nr 96, poz. 873). Zgodnie z przepisami tej ustawy działalność pożytku publicznego może być prowadzona przez organizacje pozarządowe, kościelne osoby prawne i jednostki organizacyjne oraz stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego. Sfera zadań należących do zadań mieszczących się w definicji działalności pożytku publicznego została określona bardzo szeroko - obejmuje ona 24 zadania. Jednocześnie w ustawie przewidziano możliwość rozszerzenia tej sfery przez Radę Ministrów w drodze rozporządzenia, jeżeli jakieś zadanie, nie przewidziane w ustawie, zostanie uznane za szczególnie użyteczne społecznie oraz będzie możliwe do wykonania przez ww. podmioty, w sposób zapewniający wystarczające zaspokajanie potrzeb społecznych.

W związku z wprowadzeniem w ustawie definicji działalności pożytku publicznego oraz podmiotów mogących prowadzić taką działalność, konieczna stała się odpowiednia zmiana ustaw podatkowych w zakresie darowizn. I tak zrezygnowano z wymieniania celów statutowych, na rzecz których dokonana darowizna podlega odliczeniu, a wprowadzono możliwość odliczania darowizn dokonanych na rzecz wszystkich podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego. Zmiana ta jest uzasadniona słuszną potrzebą zapewnienia podmiotom prowadzącym działalność społecznie użyteczną w sferze zadań publicznych, o której mowa w ustawie, równej możliwości otrzymywania darowizn, które stanowią przecież jedno z ważniejszych źródeł finansowania tych podmiotów.

Pragnę jednocześnie zapewnić, że oba zaproponowane limity 350 zł w stosunku do darowizn dokonywanych przez osoby fizyczne i 10% w stosunku do darowizn dokonywanych przez osoby prawne, są wynikiem analiz, przy których był brany pod uwagę w równej mierze interes organizacji pozarządowych, jak i stan finansów publicznych.

Poruszana przez Pana Senatora Adama Graczyńskiego kwestia dotycząca zwolnienia od podatku dochodowego wartości świadczeń wolontariuszy otrzymanych od mogących korzystać z ich pomocy podmiotów, z tytułu podróży służbowej oraz diet, została skonsumowana przez rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 lutego 2003 r. (Dz.U. Nr 42, poz. 366). Zgodnie z § 1 rozporządzenia wolne od podatku są dochody (przychody) z tytułu diet i innych należności związanych z podróżą, jeżeli świadczenia te zostały otrzymane przez osoby fizyczne nie będące pracownikami, w celu realizacji zadań organizacji i jednostek organizacyjnych działających na podstawie odrębnych ustaw.

Odnośnie zaś zaproponowanej przez Ministerstwo Finansów w projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, zmiany polegającej na wykreśleniu w art. 17 pkt 4, na podstawie którego to przepisu, dochód organizacji pozarządowych przeznaczony na określone w nim cele statutowe jest wolny od podatku, jest przedmiotem toczących się rozmów z Ministerstwem Finansów.

Kwestia ta była tematem spotkania parlamentarzystów z przedstawicielami organizacji pozarządowych w ramach Parlamentarnego Zespołu ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, które odbyło się w dniu 23 września br. W spotkaniu tym wzięli również udział: Pani Minister Elżbieta Mucha - przedstawiciel Ministerstwa Finansów oraz Pan Minister Dagmir Długosz - przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej. Podczas spotkania reprezentanci sektora pozarządowego ustosunkowali się do rządowych propozycji zmian w projektach ustaw podatkowych.

Z poważaniem

MINISTER

GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ

Z upoważnienia

PODSEKRETARZ STANU

Dagmir Długosz


Oświadczenie