Oświadczenie


Minister Zdrowia przekazał stanowisko w związku z oświadczeniem senatorów Wiesławy Sadowskiej i Zbigniewa Gołąbka, złożonym na 44. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 44):

Warszawa, 8.09. 2003 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senat
u
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

W odpowiedzi na oświadczenie skierowane do Ministra Zdrowia złożone przez Panią Senator Wiesławę Sadowską oraz Pana Senatora Zbigniewa Gołąbka podczas 44 posiedzenia Senatu RP w dniu 8 sierpnia 2003 r. w sprawie stosowania barwników kurkuminy E 100 i karotenów E do produkcji makaronów - uprzejmie przedstawiam stanowisko w przedmiotowej sprawie.

Zgodnie z § 11 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 marca 2003 r. w sprawie dozwolonych substancji dodatkowych, substancji pomagających w przetwarzaniu i warunków ich stosowania (Dz.U. Nr 87, poz. 805) barwniki, w tym również karoteny E 160a - określone w § 12 rozdziału 1 załącznika nr 2 mogą być stosowane w produkcji makaronów na zasadzie quantum satis (w dawce najniższej, niezbędnej do osiągnięcia zamierzonego efektu technologicznego, zgodnie z dobrą praktyką produkcyjną) - do momentu uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.

Po dniu akcesji barwienie makaronów zgodnie z dyrektywą 94/36/EC będzie zabronione, podobnie jak to ma miejsce w Unii Europejskiej.

Zgodnie z oceną ekspertów w zakresie toksykologii żywności wnioskowany do stosowania do produkcji makaronów barwnik kurkumina E 100 posiada ocenę toksykologiczną. Ustalone tymczasowe dopuszczalne dzienne pobranie (ADI) dla tego barwnika wynosi 0-0,1 mg/kg masy ciała, tj. 6 mg/dzień dla człowieka o średniej masie 60 kg.

Zgodnie rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 marca 2003 r. w sprawie dozwolonych substancji dodatkowych, substancji pomagających w przetwarzaniu i warunków ich stosowania, jak również dyrektywą 94/36/Ec barwnik ten dopuszczony jest do stosowania do niektórych środków spożywczych w ściśle określonych dawkach.

Ponadto uprzejmie informuję, że zgodnie z § 2 pkt 1 rozdziału 1 załącznika nr 2 ww. rozporządzenia Ministra Zdrowia: "...barwnikami do środków spożywczych nie są środki spożywcze suszone lub zagęszczone oraz składniki aromatyczne stosowane do produkcji złożonych środków spożywczych, z powodu ich właściwości aromatycznych, smakowych lub odżywczych, przy czym mające skutek barwiący jako drugorzędny, w szczególności papryka, kurkuma i szafran...". W związku z powyższym możliwa jest produkcja makaronów z dodatkiem ww. środków spożywczych, które miałyby funkcję barwiącą. Umożliwi to uzyskanie oczekiwanego efektu zgodnie z przepisami prawnymi.

Z poważaniem

Leszek Sikorski