Minister Polityki Społecznej przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Witolda Gładkowskiego, złożonym na 75. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 77):
Warszawa, 2005.02.02
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Marszałku
W odpowiedzi na przesłane przez Pana Marszałka przy piśmie z dnia 4 stycznia 2005 roku, znak BPS/DSK-043-07/05 oświadczenie Pana Witolda Gładkowskiego - Senatora RP, w sprawie rozważenia kwestii powrotu w projekcie ustawy o wspieraniu zatrudnienia oraz rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych do stuprocentowego finansowania WTZ przez PFRON, uprzejmie informuję, że podtrzymuję wyjaśnienia w przedmiotowej sprawie udzielone Panu Senatorowi przez Ministra Polityki Społecznej pismem z dnia 26 października 2004 roku znak: BON-II-0700-22a-JC/04, z zastrzeżeniem tej ich części, która dotyczy kwestii wprowadzenia w życie zasady współfinansowania kosztów działalności warsztatów terapii zajęciowej. Zastrzeżenie wynika z dodatkowych okoliczności zaistniałych po dacie udzielenia odpowiedzi.
W Parlamencie Rzeczypospolitej Polskiej trwają prace nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druk nr 3554) oraz zgłoszonymi do niego poprawkami, które zakładają m.in. przesunięcie terminu wejścia w życie zasady współfinansowania oraz zmianę proporcji tego współfinansowania. Sejm RP na posiedzeniu w dniu 21 stycznia 2005 r. uchwalił ustawę zmieniającą ustawę o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych i ustawę o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Tekst ustawy przekazany został, zgodnie z art. 52 regulaminu Sejmu, do Senatu RP.
Odnosząc się do poruszonej w oświadczeniu Pana Senatora kwestii konsultacji projektu ustawy z dnia 20 grudnia 2002 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2003 r. Nr 7, poz. 79) pragnę wyjaśnić, iż projekt ten był konsultowany między innymi z Krajową Radą Konsultacyjną do Spraw Osób Niepełnosprawnych, która jest organem doradczym Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych, stanowiącym forum współdziałania organów administracji rządowej, samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych. Do zakresu działania Rady należy przedstawianie Pełnomocnikowi m.in. opinii do projektów aktów prawnych mających lub mogących mieć wpływ na sytuację osób niepełnosprawnych oraz sygnalizowanie odpowiednim organom potrzeby wydania lub zmiany przepisów w tym zakresie. Mając powyższe na względzie w piśmie z dnia 26 października 2004 r. znalazło się stwierdzenie o konsultacji projektu ze środowiskiem organizacji osób niepełnosprawnych, w tym z Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, którego przedstawiciel zasiada w Radzie. Jednocześnie pragnę zauważyć, iż twierdzenie dotyczące procesu konsultacji nie odnosiło się do ich wyniku i prezentowanych opinii. Przedstawiciele organizacji pozarządowych brali również udział w pracach parlamentarnych nad projektem, co znajduje potwierdzenie m.in. w protokołach z posiedzeń Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.
Projekt przedmiotowej ustawy został również przesłany do zaopiniowania następującym partnerom społecznym: Konfederacji Pracodawców Polskich, Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych, Business Center Club, Dolnośląskiemu Spółdzielczemu Związkowi Rewizyjnemu, Krajowej Izbie Gospodarczo-Rehabilitacyjnej, Krajowemu Związkowi Rewizyjnemu Spółdzielni Inwalidów i Spółdzielni Niewidomych, Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, Spółdzielczemu Związkowi Rewizyjnemu oraz związkom zawodowym, w tym Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" i Ogólnopolskiemu Porozumieniu Związków Zawodowych. Projekt otrzymały do wiadomości: Federacja Związków Zawodowych Osób Niepełnosprawnych i Pracowników Zakładów Pracy Chronionej, Federacja Spółdzielczych Związków Zawodowych, Pełnomocnik ds. Osób Niepełnosprawnych Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", Sekcja Krajowa Osób Niepełnosprawnych NSZZ "Solidarność". Sekcja Krajowa Osób Niewidomych NSZZ "Solidarność".
Biorąc pod uwagę dużą czasochłonność związaną z przeszukaniem archiwów z lat ubiegłych mam nadzieję, że przedstawione przeze mnie wyjaśnienia stanowią wystarczające potwierdzenie przeprowadzenia procesu konsultacji, bez konieczności odwoływania się do kserokopii obszernej dokumentacji zgromadzonej w tej sprawie na przestrzeni kilku miesięcy roku 2002.
Łączę wyrazy szacunku
MINISTER
z up.
Leszek Stanisław Zieliński
SEKRETARZ STANU